הנימוק הבטחוני של הסינים לחקירת מוצרים אמריקאים לא נשמע אמין

בחודשים האחרונים מנהלת סין חקירה שקטה של מוצרים אמריקאים, מה שמעלה את החשש כי סין מנסה לגנוב סודות מסחריים או לסחוט את החברות בתמורה לרישיונות שיווק

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הרשויות הסיניות חוקרות בחשאיות מוצרים טכנולוגיים של אפל וחברות גדולות זרות נוספות, ומתמקדות בשאלה אם הם מהווים איום ביטחוני אפשרי למדינה ולצרכנים. בכך פותחת סין חזית נוספת ביחסים המתוחים ממילא על וושינגטון בנוגע לאבטחה דיגיטלית.

אפל וחברות נוספות נתונות בחודשים האחרונים לבחינה של ההצפנה ואחסון המידע של מוצרי טכנולוגיה, כך אומרים גורמים שתודרכו בנושא והסכימו לדבר באנונימיות. בבדיקת המכשירים דורשים גורמים רשמיים בסין מבכירים ומעובדים בחברות טכנולוגיה זרות לענות על שאלות בנוגע למוצרים באופן אישי, כך טוענים הגורמים.

צילום: בלומברג

הבדיקה מתבצעת על ידי ועדה המקושרת למינהל אבטחת הסייבר של סין, ומשרד השליטה באינטרנט במדינה, הם אמרו. המשרד כולל מומחים ומהנדסים בעלי קשרים לצבא ולסוכנויות הביטחון.

גם במדינות אחרות, כמו ארה"ב ובריטניה, נערכות בדיקות של כמה מוצרי טכנולוגיה, אך הן מתמקדות במכשירים שצפויים להיות בשימוש הצבא או רשויות ממשלתיות בעלות צורכי אבטחה גבוהים, ולא במוצרים הנמכרים לציבור הכללי.

הבדיקה שנערכת בסין יוצאת דופן מכיוון שהיא נרחבת וכוללת תוכנות וגאדג'טים נפוצים בסין, טענו הגורמים. בנוסף, הבדיקה חריגה מכיוון שהרשויות בסין לא מסרו מה הסיבה לבדיקה. בחברות הטכנולוגיה ובממשל האמריקאי חוששים כי בדיקת המכשירים מתבצעת כדי להשיג מידע טכנולוגי וכדי להבטיח שארה"ב לא משתמשת במכשירים האלה לצורכי ריגול.

בסופו של דבר, יכולות הבדיקות האלה להוביל לאיסור על שיווק מוצרים מבלי שהממשל הסיני יצטרך לספק הסבר או להוביל לחשיפה של סודות מסחריים בתמורה לאישורי שיווק. הסודות האלה עלולים להיות מודלפים למתחרות סיניות של חברות הטכנולוגיה האמריקאיות, או לחשוף פרצות אבטחה שאותם יוכלו לנצל האקרים סיניים.

בנוסף, חוששים בחברות הטכנולוגיה כי הבדיקה הסינית עשויה לשמש תקדים שיוביל לכך שגם מדינות נוספות יחקרו את המוצרים שלהן וכל אחת מהן תדרוש לערוך בדיקות משלה, שלא רק יעלו לחברות הרבה כסף, אלא גם יחשפו אותן לסיכון של דליפת סודות מסחריים בתמורה לאישורי שיווק.

גורמים רשמיים בסין לא אישרו באופן ישיר כי מתבצעת חקירה של המכשירים, וקיום הבדיקה לא פורסם בעבר מחוץ לסין, מלבד דיווח נדיר ושולי בתקשורת המקומית.

לא ברור באופן מדויק מהן הדרישות של הרשויות הסיניות כחלק מהתהליך. אין עדות לכך שהחברות האמריקאיות העניקו גישה לסודות שמורים כמו קוד המקור או סודות מסחריים אחרים. באחד מהדיווחים בתקשורת הסינית נרמז כי החקירה התחילה בסוך השנה שעברה. בתשעת החודשים האחרונים זומנו כמה חברות לתשאול בנושא, טענו גורמים שדיברו תחת מעטה של חשאיות. העובדה כי הרשויות הסיניות לא מדווחות על החקירה בגלוי מקשה על ממשלת ארה"ב להביע מחאה בנושא.

ממינהל אבטחת הסייבר של סין נמסר בתגובה שנשלחה בפקס כי מדינות רבות מבצעות בדיקות אבטחה של מוצרי טכנולוגיה וכי הבדיקות לא מכוונות נגד חברות מסוימת או מדינות. סיסקו, מיקרוסופט ואפל סירבו להתייחס לנושא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker