השכלה במחיר של בית

חובות שכר לימוד נמצאים כיום במקום השני ברשימת החובות אחרי משכנתאות מבחינת חובות משקי הבית בארה"ב ■ ואולם בניגוד להנחה הרווחת, זו אינה הסיבה לצניחה שחלה בשנים האחרונות בשיעור הבעלות על בתים בקרב צעירים בארה"ב

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

תואר אקדמי מעולם לא היה חיוני יותר: אקדמאים משתכרים בממוצע 80% יותר מבעלי השכלה תיכונית. ואולם יותר אמריקאים מאי פעם נאלצים כיום ליטול על עצמם חובות גדולים כדי להשיג את התואר הנכסף: בין 2004 ל–2014, ההלוואות לשכר לימוד במוסדות להשכלה גבוהה גדלו ביותר מפי שלושה — לכמעט 1.2 טריליון דולר. כך, סטודנט מסיים את הלימודים באוניברסיטה עם חוב ממוצע של 27 אלף דולר.

במידה מסוימת, הררי החובות האלה הם חדשות טובות ויותר אמריקאים לומדים באוניברסיטה:  מספר הנרשמים ללימודי תואר ראשון עלה בכמעט 40% בין 2000 ל–2010, לפי נתוני המרכז הלאומי לסטטיסטיקה בתחום החינוך. רבים מהם גם נשארים לתואר שני. ואולם בזמן שהוצאות המדינה על השכלה גבוהה צנחו, עלות הלימודים באוניברסיטה טיפסה באופן חד.

בעשור שהסתיים בשנת הלימודים 2015–2016 קפץ שכר הלימוד הממוצע לסטודנטים בתואר ראשון באוניברסיטה ציבורית ב–40%, בעוד שבאוניברסיטאות ובמכללות הפרטיות הוא עלה ב–26%. בנוסף, סטודנטים רבים, שלימודיהם נמשכים יותר מארבע שנים, פשוט עורמים על עצמם יותר חובות.

מה מונע מדור המילניום להקים משק בית

בתים למכירה ביוסטון, ארה"בצילום: בלומברג

חובות שכר לימוד נמצאים כיום במקום השני אחרי משכנתאות מבחינת חובות משקי הבית בארה"ב. זה גרם לכלכלנים לתהות לגבי ההשפעות המקרו־כלכליות של התופעה. לפי התאחדות המתווכים הלאומית של ארה"ב, אף ששוק הדיור מתאושש באופן עקבי, נתח רוכשי הדירות הראשונים ממשיך לרדת, ונמצא כעת ברמה הנמוכה ביותר זה כמעט שלושה עשורים. שיעור הבעלות על בתים בקרב בני 30 צונח, אך הירידה הזאת מהירה במיוחד בקרב מי שפורעים את חובות שכר הלימוד שלהם, לפי נתוני הבנק הפדרלי של ניו יורק.

האם הזינוק בעלויות ההשכלה הגבוהה הוא מה שמונע מבני דור המילניום להקים משקי בית משלהם? לא לפי מחקר חדש של ג'ייסון האול מאוניברסיטת דרטמות' ולורנס ברגר מאוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון. בעזרת נתונים אורכיים לגבי אמריקאים שהיו בני 17 ב–1997 ולמדו באוניברסיטה, גילו המחברים כי הסבירות להיות בעלים של בית בגיל 30 היתה גבוהה יותר בקרב אמריקאים שצברו חובות של שכר לימוד לעומת אמריקאים ללא חובות כאלה. ואולם הסיבה העיקרית לכך היתה שאמריקאים בעלי החובות האלה היו במרבית המקרים מבוגרים יותר, מועסקים, נשואים עם ילדים — והחוב כבר לא היה רלוונטי.

חוקרים אחרים מצאו כי חובות הסטודנטים עלולים לדחות בעלות על בתים, אך הם לא מרתיעים אנשים מבעלות לחלוטין. בניתוח נתונים מסקר החינוך הלאומי האורכי (National Educational Longitudinal Survey) בארה"ב, ציינו דניאל קופר וג'יי. כריסטינה ונג מהבנק הפדרלי של בוסטון כי צעירים בעלי חובות היו בעלי סבירות נמוכה יותר להחזיק בבית משלהם, לעומת בני גילם נטולי חובות. ואולם כשהמחברים צימצמו את הניתוח רק לבוגרי אוניברסיטאות, הם מצאו כי בעלי חובות בסוף שנות ה–20 לחייהם היו בעלי סבירות גבוהה יותר להיות בעלים של בתים מאשר נטולי חובות. לכן, הסיבה לעיכוב ברכישת בתים בקרב בעלי חובות שכר לימוד היתה כנראה שרבים מהם נשרו מהלימודים לפני שהשיגו תואר.

נראה שהירידה בבעלות על בתים בקרב צעירים היא גם חלק ממגמה רחבה יותר של דחיית רבים מהסממנים הקונוונציונליים של בגרות. נתח הנשואים עם ילדים מבין בני ה–18–34 ירד מ–27% ב–2000 ל–20% ב–2015. במחקרים שבדקו אם חובות סטודנטים הם גם שגורמים לצעירים לדחות את הנישואים ולהשתמש יותר באמצעי מניעה הקשר נראה רופף. באשר לבעלות על בתים, האתגר הגדול ביותר אולי שעומד בפני בעלי בתים צעירים הוא העובדה שקצב עליית המחירים עלה על קצב הצמיחה בהכנסות במשך 15 שנה.

לבעלי תואר יש סיכוי גבוה יותר לרכוש בית

לעול החובות של סטודנטים יש בדרך כלל פחות חשיבות מאשר לאוניברסיטה או לתואר. סטודנטים בעלי החובות הגדולים ביותר הם לעתים קרובות בעלי כוח הקנייה הרב ביותר, משום שתארים במינהל עסקים, משפטים ורפואה נוטים להיות יקרים במיוחד. צעירים שכבולים בגלל עול חובות שכר הלימוד שלהם הם אלה שנשרו מהלימודים או בחרו ללמוד במקומות בעלי תנאי קבלה פחות מחמירים.

ישנם אפילו סימנים לכך שנטילה של יותר חובות למימון שכר לימוד מפחיתה את הסיכויים לחזור לגור עם ההורים, כל עוד הלימודים מסתיימים בתואר. בניתוח נתונים אורכיים לגבי אמריקאים שנולדו בין 1980 ל–1984 ולמדו באוניברסיטה, מצאו האול וקודי ורנר מאוניברסיטת מונטנה כי הצעירים שחזרו לגור בבית ההורים היו בדרך כלל צעירים יותר, מובטלים, בעלי חובות וממשפחות בעלות הכנסות גבוהות. מי שנשרו מהלימודים היו בעלי סיכון גבוה במיוחד לחזור להורים. כל עלייה של 10% בחובות שכר הלימוד הפחיתה את הסיכויים לחזור לבית ההורים בכ–17%.

בני דור המילניום אולי מתעכבים בהקמת משק בית משלהם, אך בוגרי אוניברסיטאות הם בעלי סבירות גבוהה יותר לעשות זאת מאשר חבריהם, שאינם אקדמאים, לפי מכון המחקר PeW. משכורותיהם של צעירים בעלי תארים אקדמיים כמעט כפולות משל צעירים בעלי השכלה תיכונית. אין ספק שעליית מחיר ההשכלה הגבוהה היא בעיה, אך המחיר שמשלמים מי שלא הולכים לאוניברסיטה — או גרוע מכך, נושרים מהלימודים — עדיין גבוה יותר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker