הרשויות האמריקאיות חוקרות את חברות הנפט של דן גרטלר בקונגו

הרשויות בארה"ב ביקשו מידע ממשרד עורכי הדין שנקשר למסמכי פנמה בדבר הקשר בין החברות של דן גרטלר לחקירת אוך-זיף

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

הרשויות האמריקאיות ביקשו ממשרד עורכי הדין הפנמי מוסאק פונסקה להגיש מסמכי תאגיד של שתי חברות שנשלטות על ידי המיליארדר הישראלי דן גרטלר עם רישיונות קידוח ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, כחלק מחקירת אוך-זיף קפיטל מנג'מנט.

במכתב שנשלח באוגוסט 2015, ביקש היועץ המשפטי של איי הבתולה הבריטיים, באבא עזיז, ממוסאק פונסקה לספק מסמכים "מלאים ורשמיים" בנוגע לשלושה מלקוחותיו: פוקסוולפ (Foxwhelp), קפריקט (Caprikat) וטרמלט (Tremalt). המכתב הוא אחד מ-11.5 מיליון מסמכים שקיבלו את הכינוי מסמכי פנמה ודלפו לפני שנה לעיתון הגרמני "זודויטשה צייטונג" וארגון העיתונאים החוקרים הבינלאומי (ICIJ).

דן גרטלר ליד מכרה במחוז קטנגה בקונגו, ב-2012צילום: בלומברג

החברות קפריקט ופוקסוולפ רשומות באיי הבתולה הבריטיים והן נמצאות בבעלות מלאה של קבוצת פלורט (Fleurette), חברה הנשלטת בידי גרטלר. החברות שולטות בזיכיונות קידוח בבלוק 1 ו-2 באגם אלברט הסמוך לגבול בין הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ואוגנדה. בעבר טענה חברת טולו אויל (Tullow Oil) לזכויות הקידוח שם מכיוון שהיא מחזיקה בזכויות מן הצד האוגנדי ומאוחר יותר טענה לזכויות חברת דיוויין אינפריישן הדרום אפריקאית. טולו ניסתה ב-2010 לתבוע את קפריקט, פוקסוולפ וממשלת קונגו, אך ב-2011 משכה את התביעה ללא הסכם פשרה.

החברה השלישית, טרמלט, שולטת בזיכיונות כרייה של נחושת וקובלט באזור קטנגה בדרום מזרח קונגו. מסמכים שנחשפו באחרונה הראו כי מוסאק פונסקה התפטרו מייצוג של טרמלט ב-2009, בתקופה שבה החברה היתה רשומה על ידי חברת פררי (Prairie) הרשומה בגיברלטר ומקושרת לגרטלר.

פלורט וגרטלר לא הוזכרו באופן ישיר במכתבו של עזיז, וקפריקט, פוקסוולפ וטרמלט לא הואשמו בעבירה על החוק.

ממשרד היועץ המשפטי לממשלה של איי הבתולה הבריטיים לא הגיבו באופן מיידי לבקשת תגובה. מוסאק פונסקה לא הגיב לבקשת תגובה שנשלחה במייל. בפלורט סירבו להגיב לדברים.

עזיז פירט כי מוסאק פונסקה צריך לספק את כל הרישומים על החברות מ-2005 ועד להווה אחרי שהתקבלה בקשה מהרשויות האמריקאיות במסגרת אמנה בין שתי המדינות בדבר סיוע בנושאים פליליים.

אוך-זיף נחקרת על ידי רשות ניירות ערך בארה"ב (SEC) ומשרד המשפטים האמריקאי מאז 2011, כך לפי מסמכים רגולטורים שהוגשו ב-2014. החברה אמרה כי הרשויות האמריקאיות חוקרות הפרות אפשריות של החוק למניעת שחיתות במדינות זרות בנוגע לכמה השקעות באפריקה, מבלי לפרט אילו השקעות. המכתב של עזיז לא מגלה אם הבקשה של ארה"ב היתה קשורה לחקירות של SEC ומשרד המשפטים האמריקאי בנוגע לאוך-זיף. ממחלקת הדוברות של משרד המשפטים האמריקאי לא נמסרה תגובה.

קונגו שואבת כ-25 אלף חביות נפט ביום ממתקנים ימיים באוקייאנוס האטלנטי. המדינה מעוניינת להגדיל את תפוקת הנפט הלאומית ומ-2006 הוציאה זיכיונות קידוח באזורים אחרים במדינה כמו אגם אלברט שבגבולה המזרחי עם אוגנדה. ב-2014, חברת הנפט של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (Oil of DR Congo) שמפעילה את הקידוחים בשמן של קפריקט ופוקסוולפ כי הבלוקים מכילים עד 3 מיליארד חביות נפט והודיעה כי היא מחפשת שותף להוצאת הנפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker