צפו: שריפת הענק שמקפיצה את מחירי הנפט

העיר המרכזית באזור חולות הזפת של קנדה פונתה מ-90 אלף תושביה; תפוקת הנפט באזור צומצמה ב-500 אלף חביות; אלפי מבנים נשרפו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדליקה לאורך הכביש המהיר בפורט מקמורי, אלברטה
הדליקה לאורך הכביש המהיר בפורט מקמורי, אלברטהצילום: CBC NEWS/רויטרס

שריפת ענק המשתוללת מתחילת השבוע במחוז אלברטה עתיר הנפט בקנדה גורמת לשיבושים בתפוקת הנפט באזור, ואילצה את הרשויות להכריז היום על מצב חירום במחוז שכולל את מרבצי חולות הזפת השלישיים בגודלם בעולם.

החטיבה הקנדית של רויאל דאץ'-של נאלצה להשבית  אתמול (ד') את פעילות כריית החולות הביטומנים במכרות "אליבאן", האחראים לתפוקה של 250 אלף חביות נפט ביום, עקב פינוי העובדים מהאזור. באזורי כרייה נוספים צומצמה הפעילות ומספר צינורות נפט הושבתו כאמצעי זהירות.

"ככל שמתקבל יותר מידע, נראה כי השפעת השריפות על התפוקה תהיה משמעותית", כתבו אנליסטים של חברת JBC אנרג'י בדו"ח למשקיעים. "התפוקה במחוז הקנדי החלה להצטמצם על רקע השבתת מתקנים עקב התפשטות הדליקה, אשר מוגדרת כעת באופן רשמי כשריפה שיצאה מכלל שליטה". להערכת האנליסטים של JBC, צומצמה בסך הכל עד כה תפוקת הנפט באזור ב-500 אלף חביות ביום.

מתקני נפט באזור אמנם אינם נמצאים בסכנה נכון לרגע זה, אולם צמצום התפוקה בוצע בשל פינוי העובדים או שחרורם מהעבודה כדי שיוכלו להיות עם משפחותיהם.

מרבצי החולות הביטומנים של מחוז אלברטה, שהם השלישיים בגודלם בעולם אחרי אלו של סעודיה וונצואלה, אחראים על תפוקה כוללת של כשני מיליון חביות נפט ביום, שמרביתה מיוצאת לארה"ב.

הדליקה פרצה ביום ראשון בדרום-מערב העיר פורט מקמורי - העיר המרכזית באזור חולות הזפת של קנדה - ועד ליום שלישי בבוקר נראה היה כי כוחות הכיבוי השתלטו על האש. עם זאת, שינוי ניכר בכיוון הרוח גרם להתפשטותה מחדש בשעות הערב של יום שלישי, וגורמים רשמיים העריכו אתמול כי האש התפשטה על פני שטח של 75 קמ"ר.

פורט מקמורי - הנמצאת כ-440 ק"מ צפונית לבירת מחוז אלברטה, אדמונטון - פונתה מכל 88 אלף תושביה ביום שלישי לאחר ששכונות שלמות בעיר עלו בלהבות ואלפי בתים ומבנים נשרפו. בעת פינוי העיר נוצרו פקקי תנועה כבדים בכביש הראשי המוביל החוצה ממנה, אשר קטעים ממנו נסגרו לסירוגין עקב השריפה ועוררו חרדה בקרב התושבים שניסו להימלט מהאש.

חלק מהתושבים אף נתקעו עם מכוניותיהם ללא דלק לאחר שלא הספיקו לתדלק בעת שנמלטו מהעיר. ביום רביעי, פונו תושביהם של מספר ישובים נוספים באזור פורט מקמורי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסחרים במחיר של 45.75 דולר לחבית, קפיצה של 4.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי נסחרים במחיר של 46.28 דולר לחבית, עלייה של 3.7%, בבורסת ICE בלונדון.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker