פורטו ריקו שומטת עוד חובות ומעוררת את הרגשות הלאומניים

מושל פורטו ריקו הודיע שממשלתו לא תפרע היום חוב של 422 מיליון דולר – והזהיר את ארה"ב מפני ההשלכות הצפויות אם לא תסייע לה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מושל פורטו ריקו, אלחנדרו גרסיה פאדילה, אמר אתמול (ראשון) כי הוא הורה על שמיטת חובות, מה שימנע מהמדינה לפרוע היום חובות בסכום של 422 מיליון דולר.

זהו התשלום הגבוה ביותר עד כה שפורטו ריקו מחמיצה בשרשרת של חובות שהיא שומטת. זה עשוי לסמל גם כי פורטו ריקו עשויה לשמוט חובות בסכומים גבוהים יותר בעתיד ובעלי משמעות גדולה יותר במועד הפירעון הבא ב-1 ביולי, אלא אם כן יעביר הקונגרס האמריקאי שתמנע את שמיטת החובות הענקית.

אזרחים סן חואן צופים בנאום הטלווזיוני של מושל פורטו ריקוצילום: בלומברג

ב-1 ביולי אמורה פורטו ריקו לפרוע חובות בסכום של 2 מיליארד דולר, ובערך 800 מיליון דולר מהתשלום הוא באג"ח בלתי מובטחות שנושאות הבטחה מיוחדת על ידי החוקה של פורטו ריקו. החמצה של תשלום כל כך גדול עלולה להוביל לגל גדול של תביעות נגד האי, אך גם להטיל צל על הטריטוריה האמריקאית – שוק בהיקף של 3.7 טריליון דולר שמשמש במשך עשור רבים כמרכז מימון עבור גופים ציבוריים.

"זו היתה החלטה כואבת", אמר המושל בנאום טלוויזיוני ששודר אתמול שבו השתמש בטון לאומני ואמר כי הוא היה צריך להשתמש בחוק הפורטו ריקני כי הוא לא רואה שמגיע סיוע מוושינגטון. "היינו מעדיפים לעבוד במסגרת חוקית כדי להגיע להסדר חוב מאורגן"., הוא אמר.

החוק הפדרלי מונע מפורטו ריקו להגיע להסדר חוב במסגרת מה שמכונה צ'פטר 9, הגנה מפני נושים במסגרת פשיטת רגל, כפי שעושות רשויות מקומיות בארה"ב. חברי בית הנבחרים בהובלת היו"ר פול ריאן, מנסים להכין טיוטה לחוק מיוחד שיאפשר לפורטו ריקו לבטל חוב מבחינה חוקית, משהו שאפשרי בדרך כלל רק במסגרת פשיטת רגל. אבל החוק הזה שנוי במחלוקת ועדיין מתנהל משא ומתן על חלקיו השונים.

המושל אמר כי תהליך החקיקה אטי מדי. בנאומו הוא האשים את "המתנגדים של העם הפורטו ריקני" מבלי לציין מי הם, ולדבריו הם "פתחו בקמפיין אכזרי של אפליה גזעית ומפיצים נגדנו שקרים", תוך כדי שהם משכנעים את הקונגרס שפורטו ריקו זקוקה לצנע ולא להקלה בחוב.

"פורטו ריקו צריכה שהיו"ר פול ריאן יראה את מנהיגותו ויכבד את המילה שלו", הוא אמר. "אנחנו לא יכולים לחכות עוד. אנחנו צריכים את המנגנון הזה להסדר החוב".

המושל הביע גם ספקנות בנוגע לנושאי הליבה שבהם יטפל החוק: אם תקבל פורטו ריקו רשות מיוחדת להפחית את חובותיה, היא תאלץ לעמוד גם בפיקוח פדרלי. גרסיה פאדילה אמר כי הוא יקבל בברכה פיקוח שיסייע לממשלה הנבחרת באי, אך יתנגד בתוקף לכל פיקוח פדרלי שיתערב בנושאים ממשלתיים כמו מיסוי או סדר העדיפויות בתשלום המדינה לנושים.

"תהיה זו מבוכה ציבורית לארה"ב אם היא תודה בפני הקהילה הבינלאומית כי בזמן שהיא נלחמת לכינון דמוקרטיות במדינות זרות, היא מבטלת את הדמוקרטיה בחצר האחורית שלה", הוא הזהיר.

התשלום של 422 מיליון דולר אמור היה להיפרע היום על ידי הבנק הממשלתי לפיתוח של פורטו ריקו, שבעשורים האחרונים גייס כסף לכמה חלקים בממשלה. בין הנושים שלו ניתן למנות כמה חברות אשראי מקומיות, שבסוף השבוע שעבר הסכימו לדחות את החוב שלהן לשנה הבאה.  ואולם כמה נושים צפויים בכל זאת לדרוש את התשלום היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker