"לשלוט בלעדית בפייסבוק ולקבל מיליארדים" - התוכנית הגדולה של צוקרברג

מייסד פייסבוק מתכוון להנפיק סוג חדש של מניות ללא זכות הצבעה, שיהפכו לרוב מניות החברה ויאפשרו לו לשלוט בה עם אחזקה של 5% בלבד ולקבל מיליארדי דולרים לכיסו; תביעה נגד המהלך הוגשה ביום שישי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

ביום רביעי, כשפייסבוק הכריזה על רווחי שיא וזכתה לזינוק במניה והד תקשורתי גדול, המנכ"ל והמייסד מארק צוקרברג הודיע גם שבכוונתו לחזק את אחיזתו בחברה באמצעות יצירת סוג חדש של מניות ללא זכות הצבעה, שיהפכו בקרוב לרוב המכריע של מניות פייסבוק.

המהלך של צוקרברג כבר הוביל לתביעה נגד פייסבוק שהוגשה ביום שישי על ידי בעל מניות בחברה, הטוען כי מדובר במהלך "לא הוגן לעגן את מעמדו של צוקרברג כבעל השליטה".

פייסבוק מתכוונת ליצור סוג חדש של מניות קלאס C שיונפקו לציבור אך יהיו נטולות זכות הצבעה. החברה תנפיק שתי מניות "קלאס C" עבור כל מניית קלאס A וקלאס B שבה מחזיקים בעלי המניות. המניות האלה ייסחרו בבורסה תחת סימול חדש.

כיום צוקרברג שולט בפייסבוק באמצעות אחזקה של פחות מ-18% ממניות החברה, אולם הוא מחזיק ברוב מכריע מהמניות שלהן זכות הצבעה. "הוא יכול לגייס ולפטר את כל הדירקטוריון, והוא לא צריך לספק דין וחשבון לאיש", כתב אתמול (שישי) פליקס סלמון באתר פיוז'ן.  "אבל זה לא מספיק למייסד פייסבוק. ברגע שהמניות החדשות ללא זכות הצבעה יונפקו, לצוקרברג תהיה יכולת להחזיק בשליטה בחברה עם 5% בלבד מהמניות".

מארק צוקרברג, מייסד פייסבוקצילום: בלומברג

בעל מניות אחד של פייסבוק כבר פעל בתגובה למהלך. בתביעה שהוגשה לבית המשפט בדלוואר ביום שישי נטען כי דירקטוריון פייסבוק, שאישר את המהלך שיזם צוקרברג, "לא ניהל עמו משא ומתן מספק כדי להשיג דבר בעל ערך משמעותי כלשהו" בתמורה להענקת שליטה נוספת לצוקרברג.

בהודעת החברה, פייסבוק מסרה כי התוכנית "פועלת לטובת האינטרס הטוב ביותר של החברה ושל כל בעלי המניות". החברה מסרה כי שמירה על צוקרברג בראש החברה היא המפתח להצלחתה העתידית.

"צוקרברג רוצה לשמור על כוחו תוך מכירת כמויות גדולות מאחזקותיו ולקבל בתמורה מיליארדי דולרים", נכתב בכתב התביעה.

גוגל הגיעה להסדר פשרה ב-2013 זמן קצר לפני פתיחת משפט בסוגיה דומה. ההסדר פינה את הדרך לחברה להוציא לפועל תוכנית מניות דומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker