ארגוני גרילה ומורדים מצליחים איפה שיצרניות הנפט נכשלו

שיבושים בייצור ואספקה של נפט בניגריה, לוב וקולומביה מונעים עלייה בתפוקת היתר - ותורמים לקפיצה במחיר הנפט

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ארגוני גרילה בקולומביה, מורדים בלוב וכוחות חמושים בניגריה מצליחים היכן שיצרניות הנפט הגדולות נכשלו - ועוזרים למנוע עלייה בתפוקת היתר של הנפט הגולמי, שעומדת על 1.5 מיליון חביות.

בעוד שסעודיה, רוסיה ומפיקות נפט גדולות אחרות לא הצליחו להסכים על הקפאת התפוקה בכינוס שהתקיים באמצע החודש, שיבושים כמו התקפות על צינורות נפט והשבתה של שדות נפט החסירו 800 אלף חביות נפט גולמי מהתפוקה היומית השנה, לפי חברת הייעוץ FGE.

לוחמי גרילה מארגון ELN באזור כפרי בקולומביה צילום: AFP

הנפילה החדה במחירים פגעה בהכנסות של מפיקות הנפט, ומקשה על חלקן להמשיך בייצורו, לפי סיטיגרופ. "למעשה, תפוקת היתר היא מצומצמת", טוען אד מורס, ראש מחלקת חקר סחורות בסיטיגרופ. "בעולם יש נטייה כיום לשיבושים באספקה במדינות המפיקות נפט שנמצאות במצב פגיע".

ב-17 באפריל התכנסו מדינות אופ"ק ויצרניות נפט נוספות בקטאר כדי להגיע להסכם על הקפאת התפוקה - אך לא הצליחו בכך. "הפוקוס על קטאר פיספס את הפיל שלא היה בחדר", אומר מורס, בהתייחסו לשיבושי האספקה, שתרמו להעלאת מחיר הנפט מאז פברואר.

ניגריה, למשל, יצרנית הנפט הגולמי הגדולה באפריקה, מפיקה בערך 1.7 מיליון חביות ביום, לפי חברת IEA הצרפתית. זוהי רמתה הנמוכה ביותר מאז 2009. הירידה נובעת מכך שמסוף היצוא לנפט הגולמי של המדינה, פורקאדוס, צפוי להישאר סגור עד יוני בעקבות דליפה. מפעילת המתקן, רויאל דאץ' של, אומרת כי הדליפה נגרמה להערכתה על ידי כוח חיצוני. משלוחים ממקום אחר, בראס ריבר, שובשו בעקבות שריפת צינור.

בעיות דומות יש בלוב, שמחזיקה בעתודות הנפט הגדולות ביותר באפריקה, מאז ההפיכה ב-2011. המדינה מורכבת כיום מאזורים המנוהלים בנפרד, ומיליציות חמושות מתחרות על השליטה בשדות ובמתקני הנפט. שלושה נמלי נפט גולמי סגורים יותר משנה.

לפני 2011 לוב שאבה כ-1.6 מיליון חביות נפט ביום. כיום היא היצרנית הקטנה ביותר באופ"ק: במארס הפיקה לוב 330 אלף חביות ביום, לפי נתוני בלומברג.

אפריקה אינה היחידה הסובלת משיבושים. התקפות של ארגוני גרילה מרקסיסטיים משבשים את אספקת הנפט בקולומביה, שבה התפוקה ירדה לממוצע של 916 אלף חביות ביום במארס, ירידה של 8% מדצמבר. יצוא הנפט ירד במארס ב-14% ל-622 אלף חביות ביום.

ממשלת קולומביה מקיימת שיחות שלום עם ארגון הגרילה FARC מאז 2012, ובחודש הקודם אף הודיעה כי תתחיל בשיחות עם ארגון נוסף, ELN. שני הארגונים נלחמים במדינה מאז שנות ה-60.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker