סטארט-אפ שטוען כי מצא תרופה לסרטן נרכש ב-10 מיליארד דולר

חברת הביוטכנולוגיה סטמסנטריקס מסן פרנסיסקו נרכשת על ידי ענקית התרופות האמריקאית אבווי

סוכנויות הידיעות

סטמסנטריקס (Stemcentrx), סטארט-אפ ביוטכנולוגיה מסן פרנסיסקו המפתח טיפולים שעשויים לחולל שינוי דרמטי בסיכויי ההחלמה מסוגי סרטן אלימים במיוחד, נרכש על ידי ענקית התרופות האמריקאית אבווי (AbbVie) בעסקת ענק שהיקפה עשוי להגיע ליותר מ-10 מיליארד דולר.

העסקה היא לא רק אחת מרכישות הביוטק הגדולות ביותר של השנים האחרונות, אלא גם אחת מחמש המכירות הגדולות מעולם של חברת סטארט-אפ הפועלת במימון משקיעי הון סיכון, לפי מגזין "פורצ'ן".   

עם ביצוע הרכישה תשלם אבווי שני מיליארד דולר במזומן ו-3.8 מיליארד דולר במניות (בסך הכל 5.8 מיליארד דולר), אולם המשקיעים של סטמסנטריקס יוכלו לקבל ארבעה מיליארד דולר נוספים אם התרופות שמפתח הסטארט-אפ יעמדו ביעדים קליניים שנקבעו. מלבד זאת, היו בקופת המזומנים של הסטארט-אפ כ-400 מיליון דולר, כך שסכום העסקה הכולל עשוי להגיע ל-10.2 מיליארד דולר. סגירת העסקה צפויה במהלך הרבעון הנוכחי.

סטמסנטריקס מפתחת טיפולים המבוססים על תאי גזע לסוגי סרטן אלימים במיוחד, כמו סרטן ריאות של תאים קטנים - סוג סרטן ריאות שמהווה 10%-15% מכלל המקרים. החברה מקווה כי הטיפולים יחוללו שינוי דרמטי בתוחלת החיים של חולים ובסיכויי ההחלמה שלהם. חמישה טיפולים שפיתחה סטמסנטריקס כבר נמצאים בשלב הניסויים הקליניים.

ניסוי בתאי גזעצילום: בלומברג

סטמסנטריקס אמנם פועלת כבר שמונה שנים בגיבוי משקיעים כמו קרן ההון סיכון של פיטר תיל, פאונדרס פאנד, וחברת ההון סיכון ארטיס ונצ'רס, אולם נחשפה לציבור רק בספטמבר 2015.

הסטארט-אפ נוסד בשנת 2008 על ידי בנקאי ההשקעות לשעבר בריאן סלינגרלנד, המשמש כמנכ"ל, ועל ידי סקוט דיילה, מדען בכיר לשעבר בחברת הביוטק אונקומד (OncoMed) אשר משמש כמדען הראשי של סטמסנטריקס. סלינגרלנד שימש לפני כן סגן נשיא בגולדמן סאקס ומייסד שותף של קטליסט פרטנרס.  

בשנותיה הראשונות, ביצעה סטמסנטריקס מספר סבבים קטנים של גיוס הון סיכון בטרם ביצעה בשנת 2012 גיוס משמעותי בסך 42 מיליון דולר אשר שיקף לחברה שווי של 300 מיליון דולר. פאונדרס פאנד הובילה את סבב הגיוס עם השקעה של 30 מיליון דולר, והפכה לימים לבעלת המניות החיצונית הגדולה ביותר של סטמסנטריקס בזכות השקעה כוללת של כ-300 מיליון דולר.

סבב גיוס שביצע הסטארט-אפ בשלהי 2014 שיקף לחברה שווי של יותר ממיליארד דולר, וסבב נוסף באוגוסט 2015 שהובילו פידליטי אינווסטמנט וסקויה קפיטל בוצע לפי שווי של כחמישה מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker