רויטרס
סוכנויות הידיעות

הנסיך הסעודי, מוחמד בן סלמאן, הכריז היום (שני) על תוכנית רפורמות גורפת שלדבריו תהפוך את את הממלכה למעצמת השקעות גלובלית ותגמול את יצואנית הנפט הגדולה בעולם מהתלות בו עד 2020.

הנסיך מוחמד, בנם של מלך סעודיה המשמש גם כשר ההגנה וראש המועצה הכלכלית של המדינה, העניק את הראיון הטלוויזיוני הראשון שלו מאז עלייתו לשלטון בשנה שעברה.

שדה נפט חדש של חברת ארמקו. עד 2032 אמורה השמש לספק שליש מצריכת האנרגיה בסעודיהצילום: רויטרס

התכנית היא הכרה בכך שכלכלה המבוססת לחלוטין על אנרגיה יכולה להיות פגיעה לזעזועים חיצוניים. "אני סבור שעד 2020, אם הנפט יעצור נוכל לשרוד", אמר הנסיך מוחמד. "אנחנו זקוקים לו, אבל אני חושב שעד 2020 נוכל גם לחיות בלעדיו".

הנסיך מוחמד מוביל את הרפורמות הכלכליות הגדולות ביותר מאז הקמתה של הממלכה הסעודית ב-1932, עם צעדים שמהווים שינוי רדיקלי עבור מדינה שהיתה עד כה תלויה מאוד בהכנסות מנפט. התוכנית צפויה לכלול שינויים רגולטוריים ותקציביים שייושמו ב-15 השנים הקרובות בניסיון לחולל שינוי בכלכלה הסעודית ולהפחית את התלות שלה בנפט, שמחירו צנח בשנה וחצי האחרונות.

ניתוח של חברת הייעוץ מקינזי לקראת ההודעה היום העריך כי סעודיה תוכל להכפיל את הצמיחה בתמ"ג שלה מ-3.4% ב-2015 וליצור 6 מיליון משרות חדשות עד 2030 באמצעות התמקדות בשמונה מגזרים שהם לא נפט, כולל ייצור, כריה, תיירות, בריאות ופיננסים.

כחלק מתכנית הרפורמות ויז'ן 2030, הנסיך מוחמד אמר כי קרן ההשקעות הממשלתית של סעודיה תעבור ארגון מחדש כדי להפוך למוקד של השקעות סעודיות בחו"ל, בחלקו באמצעות גיוס כסף באמצעות מכירת מניות בענקית הנפט הממשלתית סעודי ארמקו.

מוחמד בן סלמן אל סעודצילום: אי-אף-פי

"ארגנו מחדש את הקרן. כללנו נכסים חדשים בה, בארמקו ובנכסים אחרים, ותיקנו את הבעיות של הנכסים הנוכחיים שבבבעלות קרן ההשקעות הממשלתית, הן מבחינת חברות והן לגבי פרויקטים אחרים", אמר הנסיך מוחמד. "לפי נתונים ראשוניים, הקרן תוכל להחזיק ביותר מ-10% מקיבולת ההשקעות הגלובליות".

הנסיך מוחמד הוסיף כי במסגרת התכנית תוקם מערכת של אשרות גרין-קארד בתוך חמש שנים, כדי לאפשר לערבים ומוסלמים ממדינות זרות לחיות ולעבוד לטווח ארוך במדינה. זהו שינוי מהפכני נוסף מצידה של הממלכה המסוגרת.

בן סלמאן, אמר עוד כי הוא צופה ששווייה של סעודי ארמקו, חברת הנפט הממשלתית, יעלה על 2 טריליון דולר, בשעה שהממלכה מתכוננת למכור חלק מהחברה במה שצפויה להיות ההנפקה הראשונה לציבור הגדולה בעולם.

הערכת השווי של ארמקו עדיין לא הושלמה, אמר הנסיך מוחמד בראיון לרשת הטלוויזיה הסעודית אל ערביה.

ממשלת סעודיה מתכננת למכור פחות מ-5% מארמקו. המכירה היא חלק מתוכנית "החזון הסעודי 2030", שעליה צפויה סעודיה להודיע היום, והיא תסייע להגביר את השקיפות, אמר הנסיך בראיון. לדבריו, בשלב שני יונפקו חטיבות של ארמקו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker