גוגל החמיצה את התחזיות עקב האטה בפרסום; המניה צללה לאחר הסגירה בוול סטריט

תוצאות אלפבית, החברה האם של גוגל, נפגעו גם עקב התחזקות הדולר בעולם; המחיר הממוצע של פרסומות של גוגל ירד ב-9%

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

אלפבית, החברה האם של גוגל, דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים נמוכים מהצפוי על רקע האטה בצמיחת ההכנסות מפרסום באינטרנט והתחזקות הדולר בעולם. מניית גוגל נפלה ב-7% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בעלייה של 0.7%.

אלפבית, שבראשה עומד המנכ"ל לארי פייג' שייסד את החברה יחד עם סרגיי ברין, רשמה ברבעון הראשון של 2015 רווח נקי של 5.3 מיליארד דולר, גידול של 26% לעומת רווח נקי של 4.5 מיליארד דולר ברבעון המקביל. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 7.5 דולר למניה - הרבה מתחת לתחזיות האנליסטים לרווח של 7.95 דולר למניה. החברה עלתה על תחזיות הרווח של האנליסטים בשלושה הרבעונים הקודמים.

אלפבית - אשר מלבד תחומי האינטרנט המסורתיים מקיפות החזקותיה שלל תחומים, מביוטכנולוגיה והפקת אנרגיה, ועד חלל-אוויר, בינה מלאכותית ותכנון עירוני - רשמה בשורה העליונה הכנסות של 20.3 מיליארד דולר, צמיחה של 17% לעומת הרבעון הראשון של 2015, אך מעט פחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 20.4 מיליארד דולר. בניכוי הכנסות מפרסום שהחברה חולקת עם אתרים אחרים, רשמה אלפבית הכנסות של 16.47 מיליארד דולר, צמיחה של 18% לעומת הרבעון המקביל אך פחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 16.59 מיליארד דולר.

"תוצאותינו ברבעון הראשון מהוות פתיחת שנה יוצאת מן הכלל עם צמיחה של 17% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל, וגידול של 23% על בסיס שערי מטבע קבועים", אמרה בעת פרסום הדו"חות סמנכ"לית הכספים של אלפבית, רות פורת. "אנחנו ממשיכים לקדם תוך מחשבה הימורים אחרים ובונים טכנולוגיות חדשות ומלהיבות, בגוגל וב-Other Bets, אשר ממצבים אותנו היטב לצמיחה בטווח הארוך", הוסיפה.

תשומת לב המשקיעים בדו"חות אלפבית - אשר מרבית הכנסותיה מקורן בפרסום באינטרנט - המשיכה להתמקד במחירי הפרסומות של גוגל, לאחר שברבעון הקודם הופנתה עיקר תשומת למבנה ההחזקות החדש של החברה.

alphabet אלפאבית אלפבית
צילום: בלומברג

המחיר הממוצע של פרסומות של גוגל - הנמדד במונחי מחיר עבור הקלקה (cost per click) - ירד ברבעון הראשון ב-9% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, בהמשך לירידה של 13% ברבעון הרביעי של 2015. מספר ההקלקות על פרסומות של גוגל זינק ב-29% - האטה לעומת קפיצה של 31% ברבעון הרביעי.

רבעון שני בתור אפלבית

הרבעון הראשון של 2016 היה הרבעון השני שתוצאותיו הכספיות מתפרסמות במתכונת של מבנה חברת האחזקות החדשה אלפבית, המחולק בדו"חות הכספיים לשניים: פעילות גוגל ופעילות Other Bets ("הימורים אחרים", באנגלית).

עסקיה של אלפבית מחוץ לתחומי הליבה של גוגל, הכוללים בין השאר תחומים כמו ביוטכנולוגיה, מכוניות אוטונומיות, סיבים אופטיים והון סיכון וכן את הפרויקטים הניסיוניים במעבדות הסודיות גוגל X, המשיכו בתרומתם הכמעט אפסית לתוצאותיה הכספיות. הכנסות Other Bets ברבעון הסתכמו ב-166 מיליון דולר בלבד - אך עלו על תחזיות האנליסטים להכנסות של 141 מיליון דולר.

פעילות גוגל כוללת את מוצרי האינטרנט המרכזיים של החברה כמו חיפוש, מודעות, מסחר, מפות, יו-טיוב, אפליקציות, שירותי ענן, אנדרואיד, כרום וגוגל פליי, כמו גם מוצרי חומרה כמו נקסוס, כרומקאסט, וכרומבוקס.

פעילות Other Bets כוללת בין השאר את סטארט אפ האנטי-אייג'ינג הרפואי קליקו (Calico), חברות ההון סיכון גוגל ונצר'ס וגוגל קפיטל, יצרנית המוצרים החכמים לבית נסט (Nest), המעבדות הסודיות גוגל X וחברות בנות נוספות.

פעילות גוגל אמנם אחראית על 99% מכנסות אלפבית, אולם פעילות Other Bets עוררה את מרבית תשומת הלב התקשורתית בחודשים האחרונים - ולאו דווקא בהקשרים חיוביים. שתיים מחטיבותיה, נסט וחטיבת מדעי החיים ורילי (Verily), ספגו ביקורת על אופן התנהלותן, ובמקרה של נסט גם על מוצריה.

פעילות Other Bets - שמרביתה עדיין נמצאת בשלב של טרום-הכנסות - גם נמצאת במוקד מאמצי הייעול שמובילה סמנכ"לית הכספים של אלפבית, רות פורת, לשעבר סמנכ"לית הכספים של בנק מורגן סטנלי.

לאחרונה דווח כי אלפבית מתכוונת למכור את חברת הרובוטיקה בוסטון דיינמיקס, שאמנם הדהימה את העולם עם רובוטים דמויי אדם וחיות שהיא מפתחת עבור שדה הקרב העתידי יחד עם משרד הביטחון האמריקאי, אולם צפויות לחלוף שנים בטרם תתחיל להניב הכנסות של ממש. גם חברות בנות אחרות של אלפבית שכבר הוציאו מוצרים לשוק, כמו נסט, נתונות ללחץ גובר מצד ההנהלה להרוויח כסף.   

שאפט. הרובוט החדש של אלפבית
שאפט. הרובוט החדש של אלפבית

גם עסקי גוגל של אפלבית ניצבים בפני אתגרים לא פשוטים. כך למשל, רשויות ההגבלים העסקיים האירופיות הגישו אתמול אישומים נגד גוגל בגין מתן עדיפות לאפליקציות ושירותים שלה במערכת ההפעלה למובייל אנדרואיד שבבעלותה, ואשר מותקנת ביותר מ-80% מהסמארטפונים בעולם. הקנס שיושת על החברה במקרה שתימצא אשמה עלול להגיע ליותר משבעה מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker