"הבנקים הגדולים בארה"ב עדיין גדולים מכדי ליפול"

אחרי המשבר הכלכלי של 2008 שהוביל לקריסת ליהמן ברדרס, נדרשו הבנקים להכין תוכנית מסודרת למקרה שיגיעו למצב דומה – ולא יגררו עמם את כל השוק, אך הרגולטורים בארה"ב מזהירים כי התוכניות של חמישה מהבנקים הגדולים בארה"ב אינן מספיקות

לוגו בלומברג
בלומברג

ג'יי.פי מורגן צ'ייס, בנק אוף אמריקה ושלושה בנקים גדולים נוספים בארה"ב לא הצליחו להניח את דעתם של הרגולטורים כי במצב של פשיטת רגל, לא תיגרם פגיעה רחבה לכלל המערכת הפיננסית. כעת ייתכן שעל הבנקים יוטל פיקוח הדוק יותר אחרי שהסוכנויות הממשלתיות השתמשו באחד מהכלים המשמעותיים ביותר שהוענקו להן במסגרת חוק דוד-פרנק.

הבנקים, שבהם נכללים גם וולס פארגו, בנק אוף ניו יורק מלון וסטייט סטריט, חייבים לשנות מהיסוד את התוכניות שלהם במצב של קריסה, אחרי שהבנק הפדרלי ותאגיד ביטוח ההפקדות הפדרלי (FDIC) אמרו כי התוכניות שהוגשו להם בשנה שעברה לא עומדות בדרישות. הבנקים נדרשים עד 1 באוקטובר להגיש תוכניות חדשות – אבל עכשיו הם יעשו זאת בלחץ כי אם התוכניות לא יתקבלו פעם נוספת, הרגולטורים יוכלו לדרוש מהם להפריש הון נוסף או להנזיל נכסים.

סניף בנק אוף אמריקה, ניו יורק
סניף בנק אוף אמריקה, ניו יורקצילום: בלומברג

"ה-FDIC והבנק הפדרלי מחויבים לעמוד במנדט הסטטוטורי שהוענק להם שמראה כי חשוב באופן שיטתי שמוסדות פיננסים יציגו מסלול ברור במקרה של קריסה ופשיטת רגל מבלי שזה יעלה למשלמי המסים", אמר יו"ר FDIC, מרטין גרינברג, בהודעה שפורסמה מטעמו.

המשקיעים התייחסו בביטול לחדשות שלפיהן תוכניות החירום של הבנקים נדחו ומדד הבנקים KBW עלה אתמול ב-3.9%. ג'יי.פי מורגן פירסם אתמול את תוצאותיו לרבעון הראשון שהציגו אמנם ירידה ברווחים ובהכנסות, אך עדיין היו טובות מהערכות בוול סטריט.

הבנקים שהתוכניות שלהם נדחו צריכים לערוך בהן שינויים, תהליך שדורש לעתים מעבר על אלפי עמודים. ואולם סיטי יכול לנשום לרווחה, אחרי שקיבל אישור ראשני משני הרגולטורים לתוכנית החירום שלו. גם גולדמן סאקס ומורגן סטנלי ניצלו מהווית של תוכנית חירום "לא מהימנה", אבל רק מכיוון שהם לא קיבלו ציון נכשל משני הרגולטורים. התוכנית של גולדמן סאקס נדחתה על ידי ה-FDIC והתוכנית של מורגן סטנלי נדחתה על ידי הבנק הפדרלי.

מבחן תוכניות היה חלק מכריע בבדיקת יישום חוק דוד-פרנק שערך מהפך רגולטורי בעקבות המשבר הכלכלי של 2008. קריסת ליהמן ברדרס ב-2008 המחיש מה עלול לקרות כשחברה פיננסית גדולה ומורכבת מגישה לבית המשפט בקשה לפשיטת רגל, ותוכניות החירום נועדו להבטיח כי הבנקים הגדולים בארה"ב יכולים ליפול מבלי לקחת עמם בנקים נוספים.

לפני כמעט שנתיים, קיבלו 11 הבנקים הגדולים בארה"ב הודעה שלפיה התוכניות שלהם לא עומדות בדרישות הרגולטורים, אף שהם לא דחו אותן באופן רשמי. מאז שינתה התעשייה את אופן רישום חוזי הנגזרים והרגולטורים הטילו דרישות הלימות הון ונזילות מחמירות על כל בנק. הבנקים עדיין מעוניינים לקבל אישור לתוכניות החירום שלהם.

התרחיש הכי גרוע בשביל בנק שתוכניות החירום שלו נדחות שוב ושוב הוא שהרגולטורים יוכלו לקבל בסופו של דבר אישור לפרק אותו במסגרת החוק. אבל זה עוד רחוק מכיוון שזו היתה הפעם הראשוני שבהם נקטו הרגולטורים את הצעד הראשון למציאת פגמים בתוכניות.

"אנחנו הולכים לעשות כל דבר אפשרי כדי לתקן את הנושא", אמר מנכ"ל ויו"ר ג'יי.פי מורגן, ג'יימי דימון, בשיחת ועידה עם משקיעים אחרי שהבנק דיווח על תוצאותיו. מריאן לייק, סמנכ"לית הכספים של הבנק, הוסיפה כי הבנק מאוכזב, אבל עלות תיקון התוכנית לא תהיה גבוהה.

כל בנק קיבל מכתב שבו פורטו ציפיות הרגולטורים. ג'יי.פי מורגן קיבל הכרה כי נערכו שיפורים בתכונית שלו מאז שהגיש אותה בפעם הקודמת, אך נאמר לו גם כי חסרים בתוכנית "מודלים ראויים להערכה ולשמירת נזילות" במהלך תקופת החירום. לבנק נאמר גם כי המבנה הפנימי שלו לא יאפשר ביצוע תוכנית חירום מסודרת.

בנקים אחרים קיבלו הערות על המורכבות של המבנה המשפטי ועל הליקויים בהכנות להגדלת הנזילות – או במלים אחרות, באיזה מהירות יכול הבנקים להמיר את הנכסים של למזומן. בנק אוף אמריקה, למשל, קיבל הוראה לתקן את הליך הערכת הנזילות הדרושה כדי שהחברות הבנות של הבנק יוכלו להמשיך לפעול במקרה של קריסה. לארי די-ריטה, דובר הבנק, אמר כי הבנק "יטפל במהירות" בבעיות שהתגלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker