קרן המטבע מורידה את תחזית הצמיחה ומזהירה מפני קיפאון עולמי

הקרן ציינה כי התאוששות מגומגמת בגוש היורו, היחלשות בביצועי הכלכלה היפנית וחששות שמקורן בארה"ב יפגעו בצמיחה העולמית. דווקא סין משמשת כנקודת האור בדו"ח הרבעוני. גם תחזית הצמיחה של ישראל ספגה מכה

ישראל פישר
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר
בלומברג

תקופה מתמשכת של צמיחה אטית הותירה את העולם חשוף יותר לזעזועים שליליים והעלתה את הסיכון שהעולם יגלוש לקיפאון, כך מזהירה קרן המטבע הבינלאומית (IMF).

הקרן הורידה את תחזית הצמיחה העולמית שלה, בשל היצוא הנמוך וההאטה בהשקעות שפוגעות בתחזיות בארה"ב, בשל העלאת מס הרכישה שמכביד על הצמיחה ביפן, והירידה במחירים של כמעט כל דבר – מנפט ועד לחיטה שממשיכה לערער את מעמדן של יצרניות הסחורות. כלכלת העולם תצמח השנה ב-3.2%, לעומת צמיחה של 3.4% כפי שנטען בתחזית הקודמת שפורסמה בינואר, אמרה היום (שלישי) קרן המטבע בתחזית העולמית הרבעונית שלה.

דגל יפן, בטוקיוצילום: בלומברג

גם נתוני הצמיחה בנוגע לישראל אינם מבשרים טובות בנוגע לביצועי הכלכלה המקומית. בדו" שפירסמה הקרן באוקטובר, היא חזתה צמיחה של 3.3% בתמ"ג ב-2016. ואולם בדו"ח שפורסם היום, הורידה הקרן את תחזיות הצמיחה שלה לישראל בשיעור של 0.5% וכיום היא חוזה כי הצמיחה בישראל תהיה השנה 2.8%, לפני שתתאושש ותעלה בשנה הבאה ל-3%.

עוד חוזה הקרן האטה באינפלציה בישראל שתגיע השנה למינוס 0.1% ובשנה הבאה ל-0.9%. בתחזית שפירסמה הקרן באוקטובר, היא חזתה כי שיעור האינפלציה בישראל יגיע ב-2016 ל-2%. עוד חוזה הקרן בנוגע לישראל כי שיעור האבטלה יישאר יציב ברמה של 5.3%.

התחזית הנמוכה יותר צפויה להכביד על שרי האוצר ונגידי בנקים מרכזיים מכל העולם שיתאספו השבוע בוושינגטון הבירה לכבוד ועידת האביב של קרן המטבע והבנק העולמי. הקרן גם הורידה את תחזית הצמיחה שלה ל-2017 ל-3.5%, לעומת צמיחה חזויה של 3.6% בעדכון הרבעוני שפורסם לפני שלושה חודשים.

"הצמיחה אטית מדי במשך זמן ארוך מדי", אמר הכלכלן הראשי של הקרן, מוריס אובסטפלד לראת תדרוך העיתונאים בנושא התחזית. "לא נשאר יותר מקום לטעויות".

הוא הוסף כי "באמצעות זיהוי ברור של הסיכונים שבפניהם עומדים מקבלי ההחלטות ופעולה משותפת שלהם כדי להתכונן אליהם, הם יכולים להגביר את הביטחון, לתמוך בצמיחה, ולפעול באופן יעיל יותר נגד הסיכונים של התאוששות מגומגמת".

בין הסיכונים שציינה הקרן נמנו "חזרה לסערה פיננסית, שנובע מפגיעה בביטחון ובביקושים במעגל שמזין את עצמו". עוד נכתב כי "איום נוסף הוא כי הצמיחה האיטית העיקשת עשויה לגרום השפעות שליליות שיפחיתו את התפוקה הפוטנציאלית וביחד איתה את הצריכה ואת ההשקעות", אמרה הקרן. "ההורדה המתמשכת של תחזיות הצמיחה העתידיות נושאת בחובה סיכונים לכלכלה העולמית שנמצאת במצב של הזדקרות ולא מצליחה לפגוע בקיפאון המתמשך".

הקרן ציינה כמה לחצים פוליטיים וגאופוליטיים, כולל העלייה של הפופוליזם בארה"ב ומשאל העם שייערך ביוני בבריטניה סביב השאלה אם המדינה תישאר או לא באיחוד האירופי; וכן שטף הפליטים שמחמיר את הלחצים באירופה.

תחזיות הצמיחה לארה"ב ואירופה הורדו ב-0.2%, ההפחתה החדה ביותר בתחזיות הצמיחה מבין המדינות המפותחות נרשמה ביפן. הקרן הורידה את תחזית הצמיחה שלה למדינה ב-2016 במחצית ל-0.5% בלבד והיא חוזה כי כלכלת המדינה תתכווץ ב-0.1% ב-2017, בהשוואה לתחזית הקודמת שלה שבה נטען כי המדינה תצמח בשנה הבאה ב-0.3%. הקרן ציינה את ההתחזקות שנרשמה באחרונה בשער הין ובירידה בביקוש במדינות מתפתחות כגורמים לפגיעה בתחזית הצמיחה.

לקרן היתה גם נקודת אור אחת: הקרן עידכנה כלפי מעלה את תחזית הצמיחה שלה לסין ב-0.2% ל-2016 ול-2017 בשל סימנים "לביקוש מקומי איתן" ובשל הצמיחה במגזר השירותים שמטשטש את החולשה בייצור.

צילום: אי־אף־פי
צילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker