האיש האחראי לקריסת אנרון: "החברות הגדולות עושות כיום את הדברים שעשינו אז"

סמנכ"ל הכספים לשעבר של אנרון, אנדרו פסטאו - שישב שש שנים בכלא - מזהיר כי אין הבדלים גדולים בין התרגילים החשבונאיים שעשתה אנרון לבין מה שמבצעות כיום חברות כמו אפל, וליאנט וסאן-אדיסון

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

אנדרו פסטאו, סמנכ"ל הכספים לשעבר של אנרון, אשר ריצה עונש של שש שנות מאסר בגין חלקו בהונאה שגרמה לקריסת ענקית האנרגיה האמריקאית, הזהיר כי חברות רבות עושות כיום בדיוק את אותם הדברים שהוא עשה באנרון - כך דיווח אתר החדשות "ביזנס אינסיידר".   

מנהל קרנות הגידור ויטני טילסון, אשר נכח בהרצאה פרטית בת שעתיים שנשא פסטאו ביום שלישי בניו יורק בפני כ-200 מנהלים באירוע של ארגון הנשיאים הצעירים (YPO), סיפר על תוכן דבריו של פסטאו: "הסכמתי עם רוב מה שהוא אמר. הוא הודה שהוא היה הגורם העיקרי לקריסת אנרון והתנצל על כל הנזק שהוא גרם. הוא סיפר שהוא ביצע ביודעין אין ספור עסקות שנועדו להטעות את המשקיעים על ידי הסתרת חובות בגופים חוץ-מאזניים למטרות מיוחדות (SPE) וכו'".

אנדרו פסטאו

"עם זאת, הוא ציין גם כי כל אחת ואחת מעסקות אלו אושרה על ידי דירקטוריון אנרון ורואי החשבון של החברה. אבל הדבר המדאיג ביותר בדבריו היה שהוא נתן אין ספור דוגמאות של חברות גדולות רבות שעושות דברים דומים בימינו, רק שאצל רובן לא מדובר באותה מידה", סיפר טילסון על דבריו של פסטאו.

במהלך הרצאתו הציג פסטאו את הצילום הבא ושאל האם מישהו בקהל יודע לומר מה שם החברה הגדולה שאלו משרדיה הגלובליים.   

צילום: ויטני טילסון / ביזנס אינסיידר

התשובה היא אפל, ובצילום נראה המטה הגלובלי של החברה הנמצא באירלנד.

צילום: ויטני טילסון / ביזנס אינסיידר

"הנקודה שלו היתה - והיא נכונה לחלוטין - שהחברה הגדולה ביותר בעולם כיום נוקטת בתרגילים כדי לחמוק ממסים, אשר אולי כשרים מבחינה חוקית, אך נועדו בבירור לנפח את רווחיה ואת מחיר מנייתה על ידי הטעיית ובלבול הרגולטורים (ואולי גם המשקיעים) על ידי רשת סבוכה ביותר של גופים - בדיוק מה שעשתה אנרון!", תיאר טילסון.

התנהלות מסוג זה הפכה לעניין שבשגרה אצל מרבית החברות הגדולות בארה"ב. "מה שהפיל את אנרון לא היה עסקה אחת מסוימת. פסטאו ומנכ"ל אנרון לשעבר ג'פרי סקילינג והיו"ר לשעבר קנת ליי השתמשו בשיטות שבהן השתמשו גם חברות אחרות, תוך ניצול תחומים אפורים בכללים החשבונאיים כדי לייפות את תמונת המצב עבור המשקיעים, אולם אנרון עשתה זאת במידה כה קיצונית שהדבר גרם להתמוטטות החברה", סיפר טילסון על דבריו של פסטאו.

"אז איך דברים כאלה ממשיכים לקרות? (והם ממשיכים לקרות - ראו דוגמאות וליאנט וסאן-אדיסון). כדי להסביר זאת הציג פסטאו את השקף הבא, שבו הסביר כיצד הצדיק בפני עצמו את מעשיו למרות שידע שהם מוטעים", סיפר טילסון.

צילום: ויטני טילסון / ביזנס אינסיידר

בין הטיעונים בהן השתמש פסטאו כדי להצדיק בפני עצמו את מעשיו בתקופתו כסמנכ"ל הכספים של אנרון: "זה יעזור לחברה ולבעלי המניות", "זאת רק בעיה זמנית ונצליח לצאת מזה", "זה לא משמעותי", "הדברים זכו להכרה ולתגמול", "זו תופעה מערכתית", "התקבל לכך אישור ואני נוהג על פי הכללים".

פסטאו ריצה עונש של שש שנות מאסר לאחר שהודה בהסתרת חובות של מיליארדי דולרים בשותפויות חוץ-מאזניות שהובילו לקריסת אנרון. העונש המקורי שנגזר עליו היה 10 שנות מאסר, אולם העונש הומתק לאחר שפסטאו הסכים להפוך לעד המדינה המרכזי במשפט בכירי אנרון - סקילינג וליי.

בעת מתן גזר דינו אמר פסטאו כי הבנקים של אנרון, ובכלל זה מריל לינץ', קרדי סוויס, ברקליס ורויאל בנק אוף סקוטלנד, היו שותפים להונאה. "במקרים רבים, הפעולות הפיננסיות שלהן הייתי שותף באנרון נעשו בידיעת ההנהלה הבכירה, כמה מהבנקים של אנרון וכן גורמים אחרים, ונעשו בראש וראשונה כדי לעמוד ביעדי התוצאות הכספיות ודירוג האשראי של אנרון. הבנקים סייעו לפתור חלק מבעיותינו הפיננסיות. אמרנו לבנקים מסוימים מה יעדינו הפיננסיים, ובמקרים רבים הם סיפקו פתרונות על בסיס מבנים פיננסיים סבוכים".

התמוטטות אנרון בדצמבר 2001, שהיתה באותה עת פשיטת הרגל הגדולה בתולדות ארה"ב, גרמה לפיטוריהם של אלפי עובדים ומחקה מיליארדי דולרים מכספי הפנסיה של עובדי החברה. הפסדי בעלי המניות והאג"ח של אנרון בעקבות קריסת החברה מוערכים ב-30 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker