פייזר הודיעה רשמית על ביטול המיזוג הענק עם אלרגן

ענקית התרופות האמריקאית החליטה לא להשלים את המיזוג בשווי 160 מיליארד דולר, לאחר צעדים שעליהם החליט משרד האוצר האמריקאי, שיימנעו ממנה להעביר את בסיס המס שלה לאירלנד

רויטרס
בלומברג

ענקית התרופות האמריקאית פייזר הודיעה היום רשמית כי לא תשלים את המיזוג בשווי 160 מיליארד דולר עם אלרגן. החברה אמרה כי תשלם 150 מיליון דולר לאלרגן עבור הוצאות הקשורות לעסקה.

שלשום הכריז משרד האוצר האמריקאי על שורת צעדים שנועדה למנוע מחברות לחמוק מתשלום מס על ידי נוהג שמכונה "Tax inversion", שבו חברה אמריקאית מתמזגת עם מתחרה זרה כדי להעביר את בסיס המס שלה למדינה אחרת, שמס החברות שלה נמוך יותר. אלרגן מנוהלת מניו ג'רסי, אבל בסיס המס שלה נמצא באירלנד. המיזוג היה נותן לפייזר, שבסיסה בניו יורק, כתובת זרה ותשלום מס נמוך יותר.  

מטה פייזר העולמי בניו יורק
מטה פייזר העולמי בניו יורקצילום: אי־פי

ההחלטה מהווה ניצחון עבור נשיא ארה"ב, ברק אובמה. אובמה שיבח אתמול את צעדיו של משרד האוצר האמריקאי וקרא לקונגרס לשים קץ להתנהלות הזו של החברות, שנעשית במסגרת החוק. "זה משאיר לנו את החשבון, וגורם לאמריקאים עובדים לחוש כאילו הקלפים לא מסודרים לטובתם", אמר בנאום שנשא בחדר התדרוכים בבית הלבן. לדבריו, הבעיה של חברות שמשתמשות בשיטות שונות כדי להפחית את נטל המס שהן משלמות היא "בעיה עולמית גדולה".

"הצעדים החדשים של משרד האוצר מבוססים על צעדים שכבר נקטנו כדי להפוך את המערכת להוגנת", הוסיף אובמה, שכבר קרא בעבר בכמה הזדמנויות לקונגרס לפעול בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker