מסמכי פנמה חושפים את הצד האפל של האליטה הכלכלית הגלובלית

החיפוש הציבורי אחר אשמים בהלבנות הכספים - מבעלי חשבונות פרטיים ועד הסוכנים שמאפשרים אותם, כמו בנקים, עורכי דין ורואי חשבון - עשוי להביא לחשיפות רבות נוספות

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

ממוסקווה דרך רייקייאוויק ועד בואנוס איירס - שלוש 
מלים מהדהדות בחוגים הפיננסיים בימים האחרונים: "חשבונות במקלטי מס".

פוליטיקאים, אנשי עסקים וידוענים אחרים נחשפו כמי שתיעלו מיליארדי דולרים דרך חשבונות בחו"ל במסמכים שפורסמו ביום ראשון. התגובה הבלתי נמנעת הגיעה במהרה. דמויות ציבוריות הגיבו בזעם, הכחשות, הכחשות למחצה או הכל יחד. בנקים כמו HSBC ו–UBS הדגישו שהם מקפידים על בדיקת לקוחות ורגולטורים אמרו שיבדקו, כמו תמיד.

חשיפת המסמכים, שפורסמו על ידי האיגוד הבינלאומי של עיתונאים חוקרים (ICIJ), אישר את מה שמומחים יודעים זה מכבר: עשירים - ידועים או לא - משתמשים בחשבונות בחו"ל כמקלטי מס - וברוב המקרים, באופן חוקי לחלוטין.

אולם עבור מנהיגים מהמגזר הפוליטי והעסקי, והאנשים שמסייעים להם בניהול החשבונות האלה, אפילו חשבונות חוקיים מעוררים שאלות לא נוחות. 11.5 מיליון המסמכים שהודלפו ממשרד עורכי דין בפנמה, שוב מאירים בזרקור את המערכת האקולוגית של מקלטי מס שמשמשים את האליטה הגלובלית באופן שחורג מהגבולות הקונבנציונליים. מלוא היקפה של הבעיה עדיין בלתי ידוע.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. חברות הקש שנחשפו קשורות ל– 12
מנהיגי מדינות
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. חברות הקש שנחשפו קשורות ל-12 מנהיגי מדינותצילום: רויטרס

ICIJ אמר כי ההדלפה חושפת יותר מ-200 אלף חברות קש. משרד עורכי הדין שממנו הודלפו המסמכים, מוסק פונסקה, הכחיש כי פעל שלא כחוק. "החברות שאנו מאגדים אינן משמשות להעלמת מס, הלנת כספים, מימון טרור או מטרות לא חוקיות אחרות".

"הדלפה אחת חשפה רשת גלובלית של 20 אלף חברות קש. תארו לעצמכם מה יכול להיחשף במשרדי עורכי דין ובנקים מובילים אחרים?", אמר מרק ויליאמס, מרצה מאוניברסיטת בוסטון.

"הלבנת כספים דרך מקלט מס היא עסק של מיליארדי דולרים שחי ומשגשג", אמר ויליאמס. "ההדלפה הזו היא ההוכחה, שלמרות חוקי בנקאות מפורשים נגד העלמת מס, הלבנת כספים ושימוש פלילי בחשבונות - משחק ההונאה הגלובלי נשאר פתוח עבור העשירים והמקושרים".

תוך שעות מהפרסום, המאמרים עוררו סערה פוליטית באיסלנד, שבה ראש הממשלה סיגמונדור דוד גונלאגסון, ניצב בפני הצבעת אי־אמון. גונלאגסון אמר לפרלמנט ביום שני כי החברה שהוזכרה בדיווח של ICIJ "היא בבעלות אשתי, שילמה מסים, ודווחה בשומות המס שלנו".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שהוזכר בדיווח, זכה להגנה נלהבת ממקורבו. "זה בולשיט", אמר אנדריי קוסטין, מנכ"ל בנק VTB הרוסי, בראיון לבלומברג ביום שני. לפי הדיווחים, פוטין קשור ל"רשת חשאית" שמופעלת על ידי מקורביו, והעבירה לפחות 2 מיליארד דולר דרך בנקים וחברות זרות. הכסף וההשפעה הועברו דרך רשת "לחברות ואנשים שהם בעלי ברית של פוטין".

נשיא אוקראינה, פטרו פורושנקו, שהוזכר בדיווח, אמר כי לא טיפל בכספו שלו. ארגנטינה אמרה כי נשיאה, מאוריציו מאקרי, היה דירקטור של חברת קש, אולם מעולם לא היה בעלים בה.

חברות הקש שנחשפו קשורות ל-12 מנהיגי מדינות בהווה ובעבר, מגיאורגיה, עיראק, ירדן, קטאר, סעודיה, סודאן ונסיכויות המפרץ, וכן 128 פוליטיקאים, פקידי ציבור ובדרנים ידועים. כמו כן, נטען כי הבנקים HSBC ,UBS וקרדיט סוויס היו בין מאות בנקים שהפנו לקוחות לפירמה בפנמה שסייעה להקים חברות קש. הבנקים הכחישו כי עברו על החוק.

אמנם האחזקות חוץ גבוליות הן בדרך כלל חוקיות, אולם ניתן להסתיר בהן הון. במשבר הפיננסי של 2008, ממשלות המעבר ניסו לחשוף מרכזי בנקאות חוץ־גבוליים, בטענה שהם יכולים לסייע לחמוק מתשלום מסים, או להסתיר כספים שהושגו במרמה.

הטענות הנפיצות ביותר קשורות לפוטין. המסמכים לא נוקבים בשמו מפורשות, אולם מציגים שרשרת של ארבע חברות קש שפעלו בשלוש מדינות, כולל שני בנקים - תהליך שהבטיח שמקור הכסף יהיה כמעט בלתי ניתן לחשיפה.

מסמכי פנמה נחתו ברגע לא נוח לתעשיית הפיננסים. הבנקים הגדולים בעולם, כולל HSBC ו–UBS, שילמו מיליארדי דולרים בקנסות בשנים האחרונות בשל סיוע ללקוחות לחמוק ממס או בגלל כישלונם באכיפת חוקי הלבנת כספים. נושאים אלה נמצאים בלבו של השיח הפוליטי, בעת שהאי־שוויון ההולך וגדל בכלכלות המפותחות מעורר תגובת נגד פופוליסטית.

"החקירה של מסמכי פנמה חשפה את הצד האפל של המערכת הפיננסית הגלובלית, שבו בנקים, עורכי דין ומומחים פיננסיים מאפשרים לחברות סודיות להסתיר כסף מושחת", אמר חוסה אוגז, יו"ר טרנספרנסי אינטרנשונל, ארגון העוסק בחקירת שחיתות.

רגולטורים באוסטריה, הולנד, שוודיה ושווייץ אמרו כי יבחנו את ההאשמות. פינמה, הרגולטור הפיננסי של שווייץ, מסר בהודעת דואר אלקטרוני כי בכוונתו לבחון עד כמה הבנקים השווייציים השתמשו בשירותי מוסק פונסקה, והאם הפרו את חוקי פיקוח הבנקים של שווייץ. הבנק המרכזי של הולנד בוחן חברות אחזקה וחשדות להלבנת כספים בכדורגל מקצועי, וייקח בחשבון את ממצאי מסמכי פנמה בחקירתו, אמר משרד האוצר של הולנד.

בספרד, שבה פילאר דה־בורבון, דודתו של המלך פיליפה ה–6, היתה נשיאת חברה הרשומה בפנמה, הרשויות בודקות חשדות להונאת מס, לפי דיווח בעיתון "אל־מונדו". רשות המס לא הסכימה להגיב. "במקום להאשים את הבנקים בעסקות כאלה, תשומת הלב הבינלאומית צריכה להתמקד בחיוב גילוי נאות בסוף השרשרת — בבעלים של חברות הקש, ולמנוע את יכולתם של חסרי המצפון לנצל לרעה את מערכת הבנקאות", אמר פיטר האן, פרופסור במכון לשירותים פיננסיים בלונדון.

ויליאמס היה בוטה יותר: "עסקי הלבנת הכספים הם גלובליים ולא יתחסלו עד שהבנקים, עורכי הדין וסוכנים אחרים שמאפשרים אותם, 
יידרשו לשאת באחריות ולשלם על סיועם לפעילויות לא חוקיות אלו", אמר. "קנסות אינם מספיקים. ייתכן שיש צורך לסגור עסקים כאלה, ולחסל את התמריצים לשחקנים רעים להפר את החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ