ארה"ב נלחמת בתכנוני המס; פייזר שוקלת לבטל המיזוג עם אלרגן

משרד האוצר האמריקאי הכריז אתמול על כללים חדשים שיגבילו מיזוגים בין חברות לשם העברת בסיס המס שלהן, אם אחד מהצדדים היה מעורב בעסקה דומה בשלוש השנים האחרונות; החוקים מאיימים על המיזוג הענק בין פייזר לאלרגן

לוגו רויטרס
רויטרס

ענקית התרופות האמריקאית פייזר שוקלת לחזור בה מהמיזוג בשווי 160 מיליארד דולר עם אלרגן, על רקע הצעדים החדשים שעליהם הודיע משרד האוצר האמריקאי לריסון עסקות כאלה, שבאמצעותן חברות כמוה מעבירות את בסיס המס שלהן למדינה אחרת, כך אמר לרויטרס גורם המקורב לעניין.

הדיונים בין שתי החברות ועורכי דינן עדיין נמשכים, ולא התקבלה עדיין החלטה סופית, לדברי המקור, אשר ביקש להישאר בעילום שם. המקור אמר כי פייזר אינה מוכנה לשנות את תנאי העסקה עם אלרגן, אשר במסגרת הכללים החדשים לא יאפשר לה להרוויח מהמעבר לאירלנד. 

מטה פייזר העולמי בניו יורק
מטה פייזר העולמי בניו יורקצילום: אי־פי

אתמול הכריז משרד האוצר האמריקאי על שורת צעדים שנועדה למנוע מחברות לחמוק מתשלום מס על ידי נוהג שמכונה "Tax inversion", שבו חברה אמריקאית מתמזגת עם מתחרה זרה כדי להעביר את בסיס המס שלה למדינה אחרת שמס החברות שלה נמוך יותר. 

נשיא ארה"ב ברק אובמה שיבח הערב את צעדיו של משרד האוצר האמריקאי וקרא לקונגרס לשים קץ להתנהלות הזו של החברות, שנעשית במסגרת החוק. "זה משאיר לנו את החשבון, וגורם לאמריקאים עובדים לחוש כאילו הקלפים לא מסודרים לטובתם", אמר אובמה בנאום שנשא בחדר התדרוכים בבית הלבן. הוא אמר כי הבעיה הזו, של חברות שמשתמשות בשיטות שונות כדי להפחית את נטל המסים שהן משלמות, היא "בעיה עולמית גדולה".

"הצעדים החדשים האלה של משרד האוצר מבוססים על צעדים שכבר נקטנו כדי להפוך את המערכת להוגנת", הוסיף אובמה, אשר כבר קרא בכמה הזדמנויות לקונגרס לפעול בנושא, ללא הצלחה.

השינויים שעליהם הכריז המשרד, פחות משנה לפני סיום כהונתו של אובמה כנשיא ארה"ב, באים בעקבות ביקורת חריפה על המיזוג בין פייזר לאלרגן - עסקת המיזוג הגדולה בשרשרת של עסקות כאלה שהיו מובילות להוצאת בסיס המס של פייזר מארה"ב. אמנם במסגרת החוקים החדשים שהוצגו לא צוינה במפורש העסקה הזו, אך נראה כי אחד הסעיפים מכוון בדיוק אליה.

שתי החברות אמרו אתמול כי הן בוחנות את הודעת משרד האוצר האמריקאי. "לפני השלמת הבדיקה, לא נניח הנחות על ההשפעה האפשרית", אמרו החברות בהודעה משותפת. בינתיים לא הגיבו פייזר ואלרגן על הדיווח של רויטרס לגבי ביטול פוטנציאלי של העסקה.

משרד האוצר נאבק בשנים האחרונות בניסיונות של חברות אמריקאיות לצמצם את תשלומי המס שלהן בכך שבאמצעות מיזוגים הן מעבירות את בסיס המס למדינות אחרות, אף שפעילות הליבה שלהן וההנהלה נשארות בדרך כלל בארה"ב. כמה מהמועמדים לנשיאות ארה"ב, ובהם דונלד טראמפ והילרי קלינטון, התייחסו לנושא זה במהלך הקמפיינים שלהם.

בהודעה של משרד האוצר האמריקאי נכתב כי הוא יגביל את ההשתתפות של חברות להשתתף בעסקות להעברת בסיס המס (עסקות היפוך) אם אחת מהן היתה חלק מעסקת היפוך בשלוש השנים האחרונות. אלרגן היתה מעורבת בעסקה דומה ב-36 החודשים האחרונים.

בין העסקות האלה נכללת עסקת המיזוג בין אלרגן לאקטביס בהיקף של 66 מיליארד דולר, רכישת פורסט לבורטוריס בהיקף של 25 מיליארד דולר ורכישת וורנר צ'ילקוט בסכום של 5 מיליארד דולר.

במסגרת ההסגם בין אלרגן לפייזר, רשאי כל אחד מהצדדים לבטל את ההסכם אם שינוי בחוקים בארה"ב יגרום לכך שהחברה הממוזגת תקבל יחס של חברה אמריקאית לענייני תשלום מס הכנסה פדרלי. הצד המבטל יידרש לשלם לחברה השנייה עד 400 מיליון דולר, לפי הסכם המיזוג. במסכרת הסכם המיזוג המקורי שנחתם בנובמבר, פייזר אמורה היתה להעביר את בסיס המס לאירלנד, שבה ממוקמת אלרגן ומס החברות בה נמוך יותר מבארה"ב. העסקה אמורה היתה להיות מושלמת במחצית השנייה של השנה.

משרד האוצר האמריקאי אמר גם כי הוא יילחם בתופעה שנקראת "הפשטת רווחים" שמתרחשת לעתים קרובות אחרי עסקות היפוך. במסגרת תופעה זו, תאגידים בינלאומיים מפחיתים את ההכנסות הממוסות שלהם בארה"ב ומעבירים אותם למקלטי מס – שם מפעיל התאגיד חטיבה נפרדת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker