מבוכה לקרן המטבע: ויקיליקס הדליפה כי איימה לפרוש מחילוץ יוון

יוון דורשת הסבר מקרן המטבע, אחת הנושות שלה, לאחר שאתר ההדלפות פירסם תמליל שיחה שבו דנים שלושה מבכירי הקרן בהטלת צעדי צנע נוספים על יוון ובדרכים ללחוץ על גרמניה לרכך את דרישותיה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

יוון דרשה הסבר מקרן המטבע הבינלאומית בשבת לאחר הדלפה של תמליל שיחה שממנו השתמע כי הקרן מאיימת לפרוש מתוכנית החילוץ של יוון – כדי לאלץ את המלווים האירופים לרכך את דרישותיהם.

נושי קרן המטבע והאיחוד האירופי יחדשו בשבוע הבא את השיחות באתונה על מצבה הפיננסי של יוון והתקדמות הרפורמות, במטרה לסיים את תהליך הביקורת על יוון כדי לאפשר העברה של הלוואות נוספות, ולסלול את הדרך למשא ומתן על מבנה חדש וארוך טווח להחזר החובות של יוון. הביקורת נדחתה פעמיים מאז ינואר בשל אי הסכמה בין המלווים לגבי היקף הגירעון של יוון עד 2018, וחילוקי דעות עם אתונה לגבי הרפורמות בפנסיה וניהול החובות הבעייתיים.

"לחתוך את החוב. IMF, לכי הביתה". גרפיטי באוניברסיטת אתונה

לפי אתר ויקיליקס, שבו פורסם התמליל, השיחה התקיימה ב-19 במארס. השתתפו בה שלושה בכירים בקרן המטבע שדנו בדרכים להפעיל לחץ על יוון, גרמניה והאיחוד האירופי במטרה להגיע להסכם באפריל. הבכירים צוטטו כשהם דנים באפשרות לאיים כי הקרן לא תשתתף בתוכנית החילוץ השלישית של יוון כדי לאלץ את הנושים באיחוד האירופי, ובמיוחד את גרמניה, להגיע להסכם לפני משאל העם שאמור להתקיים בבריטניה ביוני לגבי הישארותה באיחוד האירופי.

השלושה גם דנו בשאלה אם יוון יכולה ליישם עוד צעדי צנע כתנאי לקבלת סיוע נוסף לפני תשלום גדול של החזר חוב ביולי, והביעו תסכול מחוסר נכונותה של הנציבות האירופית לצדד בהפעלת הלחץ של הקרן על אתונה.

"הממשלה היוונית מבקשת הסבר מקרן המטבע, אם הניסיון ליצור תנאים של פשיטת רגל ביוון, רגע לפני משאל העם בבריטניה, זו עמדתה הרשמית של הקרן" – אמרה דוברת הממשלה היוונית, אולגה גרווסילי, לטלוויזיה הממלכתית.

דובר של קרן המטבע בוושינגטון אמר כי הקרן אינה מגיבה על "הדלפות או דיווחים משוערים על דיונים פנימיים", אבל הוסיף כי הקרן השמיעה את עמדתה בנושא בפומבי.                 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker