כשיש כל כך הרבה שמנים – אולי יש פשוט יותר מדי אוכל?

מספר השמנים בעולם גדול יותר ממספר האנשים שסובלים מתת משקל – וההוצאות הממשלתיות על בריאות צפויות לזנק. אז מה הפלא שבמקסיקו ובבריטניה כבר מטילים מסים על משקאות מלאי סוכר?

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
לוגו בלומברג
בלומברג

ב-40 השנים האחרונות נרשמה עלייה חסרת תקדים במספר האנשים הסובלים מהשמנת יתר בעולם, שהגיע ל-640 מיליון בני אדם, לעומת 105 מיליון ב-1975. אם תימשך המגמה הנוכחית, אחד מכל חמישה מבוגרים יסבול מהשמנת יתר חולנית על 2025.

שיעור השמנים מאוד יותר מהוכפל בקרב נשים ושולש בקרב גברים, לפי ניתוח חדש שפורסם בכתב העת "לנסט". במסגרת המסלול הקיים, הסיכויים לעמוד ביעדים של ארגון הבריאות העולמי (WHO) להוריד בחצי את שיעור הגידול במספר השמנים, הוא "למעשה אפס", נטען במחקר.

צילום: BLOOMBERG NEWS

מאחורי העלייה העולמית עומדת הזמינות הגדולה לאוכל זול בזמן שההכנסות עולות. "זה היה קל מאוד, כשמדינות יצאו מעוני, לאכול הרבה, ולאכול הרבה קלוריות לא בריאות", אמר מאג'יד אזתי, המחבר הבכיר של המחקר מאימפריאל קולג' בלונדון. "מחירי הפירות, הירקות והדגנים המלאים "גבוהים באופן משמעותי ממחירן של פחמימות מעובדות", הוא אומר.

אדם שמדד מסת הגוף (BMI) שלו גבוה מ-30, לדוגמה אדם בגובה של 175 ס"מ ששוקל 92 קילו, נחשב לבעל משקל יתר. המשקל הממוצע של אוכלוסיית העולם עלה ב-1.5 ק"ג בכל עשור מאז 1975, מעריכים החוקרים. משקל עודף מעלה את הסיכון לסכרת, מחלות לב ומצבים כרוניים נוספים.

הממשלות צריכות להכין את עצמן לזינוק בהוצאות על בריאות שנלוות לרמות משקל לא בריאות ולהתמקד במניעת השמנה כדי להימנע מגידול נוסף בעלויות בעתיד, אומר ביל דיאץ, מנהל מכון המחקר על שם סאמנר רדסטון באוניברסיטת וושינגטון. "הן צריכות להיות עצבניות כמו חתול על גג פח לוהט בקשר לצונאמי הסכרת שנמצא בדרך", אמר דיאץ. "העלות של העלייה במניעת שמנות צפויה להיות אדירה".

אזתי עובד ביחד עם מאות חוקרים מרחבי העולם כדי לאסוף מידע מסקרים שמודדים גובה ומשקל של 19 מיליון בני אדם. אז הם משתמשים בשיטות סטטיסטיות כדי לבצע הערכות על מגמות השמנה עולמיות ולאומיות מ-1975 עד 2014.

מה המסקנה העיקרית? שמשקל עודף נהפך לבעיה בריאותית עולמית הרבה יותר חמורה מתת משקל. אמנם תת משקל נחשב עדיין לבעיה בריאותית רצינית בחלקים נרחבים באפריקה ובדרום אסיה, אך משקל עודף נהפכה לסכנה הרבה יותר נפוצה בעולם.

מספרן של נשים הסובלות מעודף משקל עקף את זה של נשים הסובלות מתת משקל כבר לפני יותר מעשור, לפי הניתוח של לנסט. תת משקל בקרב גברים נחשבה לבעיה גדולה יותר ממשקל עודף עד 2011. תת משקל מוגדר כאדם בעל BMI מתחת ל-18.5, או אדם בגובה של 175 ס"מ ומשקל של 56 ק"ג. ב-1975 היה מספר האנשים שסבלו מתת משקל יותר מכפול מאלה שסבלו מהשמנת יתר.

אף ממשלה לא הצליחה עד כה לעצור את העלייה בשמנה, אם כי כמה ממשלות מנסות. במקסיקו, שבה כמעט שני שלישים מהאוכלוסייה סובלים ממשקל עודף או משמנות, הכניסה לתוקף מס על משקאות מסוכרים ב-2014, והיא היתה המדינה הגדולה הראשונה לעשות זאת. לפי הערכות ראשוניות, המס תרם לירידה במכירות המשקאות הממותקים. לפי אזתי, העולם צריך להתמקד גם בהגדלת התחרות שמציב המזון הבריא למזון המעובד. "לדעתי, השאלה הגדולה באמת היא איך לשנות את מחירם של הדברים הטובים",הוא אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker