לוגו בלומברג
בלומברג

מניית סאן קורפ, יצרנית משחקי הוידאו היפנית, זינקה מאז הדיווחים לפיהם סלברייט הישראלית שנמצאת בבעלותה סייעה לממשלת ארה"ב לפרוץ לאייפון שהיה בשימוש במתקפת הטרור בסן ברנרדינו.

סאן קורפ מטוקיו זינקה ביותר מ-40% מאז 21 במארס, כשהרשויות האמריקאיות מסרו כי צד שלישי מצא דרך לקבל גישה למידע לאייפון שהיה בשימוש במתקפת הטרור בקליפורניה בשנה שעברה. הצד השלישי הזה, לפי אנשים בעלי מידע בנושא, היא חברת סלברייט מובייל הישראלית, שנמצאת בבעלות סאן קורפ מזה כמעט עשור.

מניית החברה היפנית זינקה ביותר מ-100% מאז 16 בפברואר, אז סירבה אפל לראשונה לסייע ל-FBI בנימוק שפריצה לאייפון מאיים על הפרטיות ועל ביטחון המידע של מיליוני משתמשי אייפון. המניה זינקה אף שעד כה לא סלברייט, סאן קורפ או ה-FBI אישרו את הקשר של סלברייט לאייפון ממתקפת הטרור.

יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט
יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייטצילום: אייל טואג

ביום שלישי זינקה מניית סאן קורפ ביותר מ-14% אחרי שה-FBI מסר כי הצליח להשיג גישה למכשיר באמצעות גורם חיצוני ששמו לא צוין. היום (חמישי) קפצה המניה בעוד 3% בבורסת טוקיו.

"אף שה-FBI לא קיבל אישור משפטי שיחייב את אפל לפרוץ את אבטחת התוכנה שלה, הוא יצר אפשרות שבה צד שלישי יוכל לעשות זאת", אמר מאט לארסון, אנליסט של בלומברג אינטליג'נס. "נראה שחברות כמו סלברייט מצאו תעשיית נישה שבה הן מסייעות ל-FBI לפרוץ למכשירים פרטיים".

"ידיעות אחרונות" פירסם בשבוע שעבר כי סלברייט היא החברה השותפה בפריצה לאייפון. סלברייט, שבעשור האחרון השתלטה על נתח גדול משוק הזיהוי הפלילי בסלולר, כבר סיפקה שירותים ל-FBI לפני הפרויקט הנוכחי, לפי אנשים בעלי מידע בנושא, שביקשו להישאר בעילום שם משום שהעניין אינו פומבי.

החברה מפתח תקווה מוכרת חומרה ותוכנה למטרות חילוץ מידע ממכשירים, אפילו אם הוא מוצפן או נמחק. היא מעסיקה יותר מ-500 עובדים ומחזיקה משרדים בישראל, ארה"ב, ברזיל, גרמניה, סינגפור ובריטניה, לפי אתר האינטרנט שלה. סלברייט, שנוסדה ב-1999, נרכשה על ידי סאן קורפ ב-2007 תמורת 17.5 מיליון דולר, לפי דיווחים אז.

ראש משטרת סאן ברנרדינו, היום
ראש משטרת סאן ברנרדינו, היוםצילום: אי־פי


לפני שנכנסה לשוק אבטחת הסייבר עם רכישת סלברייט, סאן קורפ היתה ידועה כיצרנית של ציוד אלקטרוני, ובראשו מכונות משחק דיגיטליות בסגנון משחקי פינבול, שזוכים לפופולאריות רבה ביפן. החברה משווקת גם משחקי וידאו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker