ארה"ב סיימה את המאבק באפל: "הצלחנו לפרוץ לאייפון"

משרד המשפטים הצליח להוציא מידע מהאייפון של מבצע הפיגוע בסן ברנרדינו ללא סיועה של החברה; ההודעה מהווה ניצחון לאפל, שסירבה לעזור לממשל, אך מעלה שאלות לגבי האבטחה באייפון

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

הממשל האמריקאי הודיע בלילה כי הצליח להשיג גישה לנתונים שבמכשיר האייפון של מבצע הפיגוע בסן ברנרדינו, שבו נהרגו 14 בני אדם בדצמבר האחרון, ולכן לא יזדקק יותר לעזרתה של אפל, מה שהביא לסיומו מאבק משפטי לגבי הגבולות בין הפרטיות לביטחון לאומי בעידן האינטרנט והמובייל.

משרד המשפטים האמריקאי אמר כי לפני שבוע פנה אליו צד שלישי לא מזוהה לגבי שיטה אפשרית לפריצה לאייפון. במסמכים שהגיש אתמול לבית המשפט אמר כי הוא הצליח לגשת למידע שאוחסן במכשיר האייפון 5C של סייד ריזוואן פארוק, שביצע את הפיגוע ביחד עם אשתו. המסמכים לא סיפקו מידע חדש לגבי האופן שבו החוקרים קיבלו את המידע.

משרד המשפטים האמריקאי ניהל מאבק חסר תקדים נגד אפל, עד שהודיע בשבוע שעבר על ביטול דיון שאמור היה להיערך בפני שופט פדרלי בנוגע לצו שיורה לחברה לעזור לחוקרים לפרוץ את המכשיר. ההחלטה לסגת מהתביעה, שאולי היתה מגיעה עד לבית המשפט העליון, מהווה ניצחון עבור אפל. החברה התנגדה לבקשת הממשל לפתח תוכנה חדשה שתקל על הרשויות לפרוץ לטלפון. מנכ"ל אפל טים קוק אמר כי צעד כזה יאיים על פרטיותם של מאות מיליוני משתמשי אייפון בכל העולם, וטען כי "דלת אחורית" כזו עלולה לשמש גם גורמים עוינים.

עם זאת, העובדה שהבולשת הפדרלית (FBI) הצליחה לחדור לנתונים באייפון בעזרת צד שלישי פוגעת באמינותו של המכשיר כמאובטח. הבולשת הצליחה לפרוץ את המכשיר מבלי לסכן את המידע שהיה עליו בעזרת שיטה שסיפק לה צד שלישי, לפי הודעת רשויות האכיפה בארה"ב. כעת, החוקרים בוחנים את המידע שנלקח מהטלפון, אמרו בכיר ששוחח עם כתבים בעילום שם. הבכיר סירב לספק פרטים כגון איזה מידע היה על הטלפון, זהות הצד השלישי שסייע או מה היתה שיטת הפריצה. הוא גם לא הסכים לומר אם הממשל ישתף את אפל בפרטים לגבי שיטת הפריצה.

מנכ"ל אפל, טים קוקצילום: בלומברג

בשבוע שעבר דיווח "ידיעות אחרונות" כי ככל הנראה ה-FBI נעזרה בטכנולוגיה של החברה הישראלית סלברייט לפריצת האייפון. בסלברייט סירבו להגיב לפניות של עיתונאים, אך על פי ההערכות, לחברה יש הסכם לאספקת ציוד פיענוח עם ה-FBI, והיא החברה שהדגימה לבולשת את היכולות שלה לפרוץ לאייפון בלי עזרה מחברת אפל.                                    

"ההחלטה שלנו לסיים את ההליך המשפטי התבססה אך ורק על העובדה שכעת, בעזרת סיועו של הצד השלישי, אנחנו מסוגלים לפרוץ לאייפון מבלי לאבד מידע שנמצא עליו", אמרה איילין דקר, עורכת הדין מטעם הממשל. אפל אמרה כי המקרה מעולם לא צריך היה להגיע לבית המשפט. "נמשיך לסייע לרשויות החוק בחקירות שלהן, כפי שעשינו לאורך כל הדרך, ונמשיך להגביר את אבטחת המוצרים שלנו, לנוכח העובדה שהאיומים והמתקפות על הנתונים שלנו נהפכים לתדירים ומתוחכמים יותר", נאמר בהודעה של אפל. "אפל מאמינה שהאנשים בארה"ב ובעולם כולו זכאים לאבטחת מידע, ביטחון ופרטיות. הקרבת אחד מהם רק מעמידה אנשים ומדינות בסיכון גבוה יותר".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker