לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בזמן שהביטקוין עדיין סובל מעליות ומורדות, צץ מטבע וירטואלי חדש שמאיים על מעמדו. מחירו של המטבע אתריום (Ethereum) זינק ב-1,000% בשלושת החודשים האחרונים, והוא מושך תשומת לב רבה מצד ענקיות פיננסים וטכנולוגיה כמו ג'יי. פי. מורגן צ'ייס, מיקרוסופט ויבמ, שתיארו אותו כ"ביטקוין הבא".

לעלייתו של המטבע הווירטואלי החדש תרמו מאבקים בתוך קהילת הביטקוין לגבי האופן שבו יש לפתח את תוכנת הביטקוין הבסיסית. המאבקים הללו האטו את העסקות בביטקוין והובילו חלק מהמשקיעים לחפש מטבעות וירטואלים חלופיים, וכאן נכנס לתמונה אתריום.

בדומה לביטקוין, אתריום - שפותח על ידי ויטליק בוטרין, צעיר רוסי-קנדי בן 21 שנשר מלימודיו באוניברסיטת ווטרלו באונטריו - מבוסס על מערכת בלוקצ'יין, שבה מתועדת כל עסקה. המערכת מאפשרת החלפת כספים ונכסים בצורה מהירה וזולה יותר מאשר הסתמכות על שרשרת ארוכה של מתווכים. אבל אתריום מבטיח לעשות הרבה יותר מהביטקוין. מלבד המטבע הווירטואלי, התוכנה מספקת דרך ליצור שווקים מקוונים ועסקות שניתנות לתכנות, מה שמכונה "חוזים חכמים".

רבים מתומכי הביטקוין טוענים שאתריום יסבול מבעיות אבטחה חמורות יותר מהביטקוין משום שהתוכנה שלו מורכבת יותר. עד כה אתריום עבר פחות בדיקות והרבה פחות מתקפות מאשר הביטקוין. אתריום גם עלול לגרור יותר רגולציה עליו, בשל הסכנה כי ימשוך הונאות פונזי. עם זאת, היכולות המתוחכמות של המערכת מעוררות עניין בקרב בכירים בכמה מהחברות הגדולות בארה"ב. יבמ אמרה בשנה שעברה כי תשתמש באופן ניסיוני במטבע כדרך לשלוט בחפצים בעולם האמיתי במה שמכונה "האינטרנט של הדברים". מיקרוסופט עובדת על כמה פרויקטים שיקלו את השימוש באתריום בשירות הענן שלה. ג'יי. פי. מורגן יצר כלי מיוחד, מסאלה, שמאפשר לחלק ממסדי הנתונים הפנימיים שלו לתקשר עם בלוקצ'יין של אתריום.

מטבעות ביטקוין
מטבעות ביטקויןצילום: בלומברג

מאז תחילת השנה, ערכה של יחידת אתר אחת זינק מדולר אחד ל-12 דולר. זה הביא את שוויים של כל מטבעות האתר הקיימים ליותר ממיליארד, הרבה יותר מכל מטבע וירטואלי אחר למעט הביטקוין. שוויים הכולל של כל מטבעות הביטקוין היה בשבוע שעבר 6 מיליארד דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker