המקצועות עם פערי השכר הגבוהים ביותר בין גברים לנשים

פערי השכר בין נשים לגברים אמנם הצטמצמו מאז שנות ה-60, אבל מתכנת בארה"ב מקבל משכורת גבוה בכ-28% ממתכנתת מקבילה

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

פערי השכר בין נשים לגברים הם לא דבר חדש. שלל דו"חות ומחקרים הראו כי על כל דולר שמרוויח גבר בארה"ב, אשה מקבלת רק 76 סנט. אבל דו"ח שהוציא אתר חיפוש העבודה גלאסדור, וכולל מאות אלפי נתונים של גולשים, מאפשר להעמיק לסטטיסטיקה שמאחורי הפער בין גברים לנשים.

בגלאסדור משתמשים בנתונים של 505 אלף עובדות ועובדים שהסכימו לשתף באופן אנונימי על שכרם ובהתאם להגדרת התפקיד המדויקת. באתר ערכו השוואה בין פערי השכר בארה"ב, גרמניה, בריטניה, אוסטרליה וצרפת, ומצאו כי הפער הגבוה ביותר נרשם בארה"ב עם 24.1% והפער הנמוך ביותר נרשם בצרפת עם 14.3%.

קופאית

אבל בגלאסדור גם ערכו השוואה "מותאמת" של פערי השכר, כלומר השוואת שכר הגברים והנשים בני אותו גיל, אותה רמה השכלתית, שנות ניסיון, הגדרת תפקיד מדויקת, מיקום ומעסיק. במדד זה נמצא כי פער השכר מגיע ל-5.4% בלבד בארה"ב, ל-3.9% באוסטרליה ו-6.5% בצרפת. אם מסתכלים על פער השכר המותאם, ניתן לראות בכך סימן שההצהרות בדבר פערי השכר מוגזמות, אבל בגלאסדור מתייחסים לכך בזווית שונה: "פער מוסבר" ו"פער לא מוסבר".

כלומר, בעוד בארה"ב, למשל, 67% מהפער בשכר נובע מסיבות שניתן להסביר כמו פער בהשכלה או בניסיון, 33% מהפער אינו מוסבר – ונוסע כנראה מדעות קדומות נגד נשים או סתם אפליה. לכך יש להוסיף נתונים שהופיעו במחקרים אחרים ומסבירים את הפער ברמות ההשכלה, שנובע לעתים מתפישה מוטעית שלפיה תפקיד המפרנס מוטל במשקי הבית על הגבר, מה שגורם לנשים לרכוש פחות השכלה או לעבוד בחצאי משרות וכך למנוע מהן להתקדם.

בגלאסדור חיפשו סיבות נוספות לפערי השכר, ומצאו כי הסיבה העיקרית היא מקצועות שונים שבהם עובדים נשים וגברים. כלומר, בעוד רק 26% מהנשים מועסקות כמנכ"ליות בארה"ב, 71% עובדות כקופאיות – עבודה בעלת שכר נמוך. לפי גלאסדור, הסיבה הזו אחראית ל-54% מפער השכר. הפערים ברמת ההשכלה ובניסיון אחראיים רק ל-14%-26% מהפער בשכר במדינות השונות שנבדקו.

עוד נמצא כי פערי השכר בקרב צעירות וצעירים נמוך יותר בהשוואה למבוגרות ומבוגרים. כך למשל, פער השכר המותאם בקבוצת הגיל של 18-24 מגיע ל-2.2%, לעומת 10.5% בקרב בנו ובני 55-64. עוד נמצא כי למרות שפער השכר התכווץ באופן דרסטי משנות ה-60 ועד לתחילת העשור הקודם, ב-15 השנים שחלפו מאז נרשמה רק ירידה קטנה בפערי השכר.

מנתוני גלאסדור נמצא כי השכר החציוני הכולל של גברים בארה"ב היה ב-2014 111,595 דולר בשנה. שכרן הכולל של נשים באותו זמן היה 82,499 דולר בשנה – כלומר פער של 27%.

אם בוחנים את התחומים שבהם נרשם פער השכר המותאם הגבוה ביותר, נמצא כי בתחום הבריאות נרשם פער מותאם של 7.2%, שיעור דומה לפער שנמצא בביטוח. התעשיות הבאות שבהן נמצאו פערי השכר המותאמים הגבוהים ביותר הם כרייה, תחבורה ולוגיסטיקה, תקשורת, אמנות ובידור, פיננסים, קמעונות, בנייה ותחזוקה וטכנולוגיית מידע.

אבל אם יורדים עוד יותר לפרטם מגלים כי המקצוע (בשונה מתעשייה) שבו נרשם פער השכר המותאם הגבוה ביותר הוא מתכנת מחשבים – פער של 28.3%. שפיות ורופאות שיניים בארה"ב מרוויחות 28.1% פחות מגברים.

אבל יש גם מקצועות שבהם נשים מרוויחות יותר מגברים – ואולם אלה מקצועות שבהם השכר הממוצע נמוך באופן יחסי. עובדים סוציאליים בארה"ב, למשל, מקבלים 7.8% פחות מעובדות סוציאליות. גם עוזרות מחקר, מומחות רשתות חברתיות ומנהלות רכש משתכרות יותר מגברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker