לוגו רויטרס
רויטרס

אנדי גרוב, לשעבר מנכ"ל ויו"ר אינטל שהיה אחת הדמויות המשפיעות ביותר בעידן המחשב והאינטרנט, מת אתמול בגיל 79, כך הודיעה החברה.  

גרוב, יהודי יליד הונגריה ששרד את הכיבוש הנאצי כשאימץ זהות בדויה והגיע לארה"ב בגיל 20, מת בביתו בלוס אלטוס שבקליפורניה. אינטל לא פירטה את נסיבות מותו, אך ידוע כי הוא סבל בשנים האחרונות ממחלת הפרקינסון.

גרוב היה העובד הראשון שגויס לאינטל לאחר שנוסדה ב-1968 על ידי רוברט נויס וגורדון מור, ונהפך לחבר בעל החשיבה הפרקטית מבין שלישיית המנהיגים שהביאה את המעבדים של החברה לשימוש יותר מ-80% מהמחשבים האישיים בעולם. עם המוטו "רק פרנואידים שורדים", שנהפך לשם רב המכר שכתב, קידם גרוב אווירה חדשנית בתוך אינטל, אשר נהפכה למודל לחיקוי לסטארט-אפים רבים מצליחים אחרים.    

גרוב, שהוכתר כאיש השנה של המגזין "טיים" ב-1997, עודד מחלוקות והתעקש שהעובדים יעמדו על המשמר בכל הנוגע לחידושים ושיבושים טכנולוגיים. הוא היה תובעני מאוד כלפי העובדים, וב-1981 אף דרש כי יעבדו שעתיים נוספות בכל יום ללא תוספת שכר.  

צילום: אי–פי

המהפכה של גרוב באינטל – מעבר משבבי זיכרון למעבדים – היתה דוגמה מוקדמת לחשיבות שייחס לזיהוי שינויים גדולים בעסקים ובטכנולוגיה ולגמישות שתעזור להתאים אליהם את החברה ולנצל אותם בצורה מרבית. "זה לא שלא צריך לתכנן", אמר. "לא צריך להתייחס לתוכניות כאל יותר מאשר רק מודל בסיסי למה שעשוי לקרות"

בעוד שהמייסדים נויס ומור הגו במידה רבה את טכנולוגיית השבבים שעזרה לבסס את תעשיית השבבים למחצה, גרוב הקפיד על הפרטים הקטנים שהפכו את הרעיונות שלהם למוצרים של ממש. הוא היה אחראי לגידול ברווחיה של אינטל ולעליית המניה שלה בשנות ה-80 וה-90.

גרוב נולד כאנדרס גרוף בבודפשט ב-1936. כשהיה ילד נכבשה הונגריה על ידי הנאצים והוא הסתתר עם אמו תחת זהות בדויה. הוא ברח לאוסטריה ב-1956, כשהסובייטים היו בהונגריה, והיגר לאחר מכן לארה"ב, שם למד אנגלית וקיבל תואר דוקטור בהנדסת כימיה מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי. ב-1963 הוא החל לעבוד בחברת פיירצ'יילד סמיקונדקטור, שם חקר טכנולוגיה שתשמש בסופו של דבר לייצור מיקרו-שבבים. בפיירצ'יילד הוא גם פגש את נויס ומור, שעזבו כדי להקים את אינטל ב-1968. הוא הצטרף אליהם עד מהרה, והיה אחראי על המחקר והייצור.

ב-1979 הוא נהפך לנשיא אינטל, ב-1987 למנכ"ל וב-1997 ליו"ר ומנכ"ל. הוא ויתר על כס המנכ"ל ב-1998 ונשאר יו"ר החברה עד לשנת 2004.

בשנים הראשונות התמקדה אינטל בייצור שבבי זיכרון דינמי, DRAN. עם התגברות התחרות מצד יפן, קיבל גרוב החלטה גורלית להמציא את החברה מחדש כיצרנית של מיקרו-מעבדים – ה"מוח" שבמרכז המחשב המבצע את הפקודות המאוחסנות בזיכרון. כשתעשיית המחשבים האישיים צמחה בשנות ה-80, אינטל סיפקה את המעבדים שלה ליבמ ולאחר מכן לקומפאק וליצרניות אחרות שייצרו מחשבים "תואמי יבמ".

השבבים של אינטל, ביחד עם מערכת ההפעלה חלונות של מיקרוסופט, נהפכו עד מהרה לתו התקן של תעשיית המחשבים בתקופת הזינוק שלה, וגרוב תיעל את רווחי החברה למחקר ופיתוח על מנת לייצר מעבדים מהירים יותר ויותר. תחת מנהיגותו, המותג פנטיום והלוגו “Intel Inside” נהפכו לשם דבר. אינטל היא עדיין יצרנית המוליכים למחצה הגדולה בעולם, אך יצרניות השבבים למחשבים האישיים מתקשות כיום להתאים את עצמן למגמה של מכשירים קטנים יותר כמו סמארטפונים וטאבלטים.

גרוב היה גם תומך גדול של ייצור בארה"ב, וטען כי מיקור חוץ של ייצור מוצרים אלקטרוניים גורם לארה"ב להחמיץ את צבירת הניסיון הדרוש לפיתוח טכנולוגיות פורצות דרך. אינטל עדיין מייצרת את רוב השבבים שלה במפעלים בארה"ב.

בשנות ה-90 חלה גרוב בסרטן הערמונית ובעקבות הטיפולים שעבר כתב מאמר חשוב במגזין "פורצ'ן" שבו ביקר את הטיפול הלא מספק של הממסד הרפואי במחלה, בהשוואה לסטנדרטים המדעיים של המחקר בתחום המוליכים למחצה. בערוב ימיו תרם גרוב עשרות מיליוני דולרים לחקר מחלת הפרקינסון שממנה סבל. הוא מתח שוב ושוב ביקורת על הממשל ועל ההתקדמות האיטית של המחקר הרפואי בתחום, לעומת ההישגים של תעשיית השבבים. גרוב הותיר אחריו אישה, אווה, ושתי בנות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker