הר החובות של סין תופח – והבנק המרכזי נזכר לדאוג

נגיד הבנק המרכזי של סין הציע אתמול פתרונות לטיפול בבעיית המינוף של המגזר התאגידי במדינה – מה שסיפק למשקיעים סין שהמדינה מתכוונת להתחיל לטפל בבעיה

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

נגיד הבנק המרכזי של סין, ז'ו שיאוצ'ואן, הזהיר מפני רמות החוב הצומחות בסין, ואמר כי רמות החוב התאגידיות ביחס לתמ"ג נהפכו לגבוהות מדי וכי המדינה חייבת לפתח שוקי הון חסונים יותר.

לסין יש עדיין בעיות הקשורות בגיוס כספים לא חוקיים ושירותים פיננסים אינם מספקים, אמר ז'ו בנאום שנשא אתמול בפורום הפיתוח בבייג'ין. הוא אמר כי המדינה זקוקה עדיין לרגולציה כדי להגן על עצמה מפני מינוף מופרז במטבעות זרים. "ההלוואות כאחוז מהתמ"ג, בעיקר כאלה של תאגידים ביחס לתמ"ג, גבוהות מדי", אמר ז'ו. לדבריו, יחס מינוף גבוה נחשב יותר לבעיה מקרו-כלכלית.

מנהיגי סין נאבקים לשמור על האיזון בין יעד צמיחה שנתי של לפחות 6.5% עד 2020 לבין טיפול בבעיית החובות. בתדריך שהעביר ב-16 במארס, אמר ראש ממשלת סין, לי קצ'יאנג, כי יחס החוב הגבוה של התאגידים "אינו מסמל את סין החדשה" וכי סין מעוניינת להוריד את רמות החוב האלה באמצעות רפורמות בשוק ההון.

החובות התאגידיים בלבד בסין מהווים 160% מהתמ"ג, לפי נתוני הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD). מזכ"ל הארגון, אנחל גוריה, אמר אתמול כי בין המגזרים עם רמות המינוף הגבוהות ביותר ניתן למנות את הבטון, הפלדה, הפחם ותעשיית הזכוכית השטוחה. לדבריו, מדובר בסיכון לטווח קצר וכי סין חייבת לטפל בבעיה.

ז'ו בן ה-68 אמר את הדברים ביום השני של הוועידה שנמשכת שלושה ימים, ובה השתתפו גם כמה מהבכירים בעולם הפיננסים והטכנולוגיה, ובהם מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרבג, מנכ"ל UBS, סרג'יו ארמוטי ומנכ"לית יבמ, ג'יני רומטי – שהתחככו בבכירי הממשלה. המסר הכללי של ההנהגה הסינית היה כי הם יקדמו רפורמות בשוק ההון, על אף ההאטה הכלכלית.

"השינוי הזה יהיה טוב עבור סין והוא יהיה טוב לכל העולם", אמרה באירוע יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד. "כמו כל שינוי, הוא לא יעבור ללא מכשולים בדרך. ואנחנו צריכים להתכונן אליהם מכיוון שיש איזון עדין בין האטה כלכלית מכוונת לבין הרפורמות שיש צורך להאיץ".

מנהיגי סין, ובהם ז'ו הגדילו את המאמצים לרכך את השפעות ההאטה הכלכלית בסין. ב-29 בפברואר הודיע הבנק המרכזי בסין על הורדה של 0.5% בכמות הרזרבות שהבנקים במדינה צריכים להחזיק. מדיניות מוניטרית מוגזמת הכוללת תמריצים אינה הכרחית כדי להגיע ליעדי הצמיחה של סין והמדיניות המוניטרית הקיימת תישמר אם לא יהיו טלטלות כלכליות גדולות.

לפי ז'ו, אחת מדרכים לטפל בבעיית המינוף היא לפתח "שוק הון חסון". המדינה צריכה לתעל חסכונות לשוק ההון, מה שיעזור להפחית את רמות המינוף במגזר התאגידי ולהגדיל את רמות המימון באמצעות ניירות ערך, הוא אמר.

כשנשאל בנוגע לירידה החדה ברזרבות המט"ח של סין, ז'ו אמר כי הצמיחה ברזרבות אחרי 1997  ובין 2002-ל-2008 היתה "מפוצצת". בהתחשב בקצב זרימת ההון אל המדינה, זהו תהליך טבעי לחזות ביציאה מסיבית של הון, הוא אמר.

ז'אנג גאולי, סגן ראש הממשלה, אמר אתמול כי הממשלה תעשה מה שצריך כדי למנוע סערה בשווקים, במט"ח, באג"ח ובנכסים. הוא אמר כי הממשלה צריכה להבטיח כי תוכנית חילופי החוב של הממשלות המקומיות תימשך. "לא יהיה סיכון שיטתי – זו השורה התחתונה שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker