מאני טיים: חלון לעולם הכלכלה

סדרת סרטונים שמגישים עובדות שצריך לדעת בנושאים שקשורים לקבלת החלטות כלכליות ועוד נושאים שמעוררים עניין רב

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

במשבר הכלכלי של 2008 התנפצו פרדיגמות ותפישות חברתיות־כלכליות־פוליטיות רבות. הרעיון שעושר מחלחל מראש הפירמידה לתחתיתה התגלה במערומיו. יתר על כן, הממסד הפיננסי נחשף כמי שלא פועל לפי מטרתו המקורית של תיווך בין המשתתפים השונים במערכת. תנועות מחאה קמו במדינות רבות, ועשו הרבה כדי לשנות את התפישות הציבוריות. שינויים של ממש במערכת הפיננסית לא התבצעו — הרגולציה אולי הוקשחה, ואולם כיום הבנקים עדיין גדולים מכדי ליפול, ריכוז העושר בידי מעטים רק גדל והלך — והפערים הכלכליים עמו.

אחד השינויים הגדולים שחלו מאז הוא העניין הגדל והולך במידע כלכלי ובעיתונות כלכלית. אנשים רוצים לקחת יותר אחריות על גורלם ועתידם, במיוחד בעולם שבו חוברים דמוגרפיה משתנה — בעיקר התארכות תוחלת החיים — ומהפכות טכנולוגיות שמייתרות מקצועות ועובדים רבים, כדי ליצור אי־ודאות גדלה והולכת.

מאני טיים הוא רעיון שצץ עוד לפני המשבר של 2008, ונדרשו לו כמה שנים ומאמצים רבים כדי להתגשם: ליצור סדרת וידאו שתפתח חלון לעולם הכלכלה עבור אנשים שאינם בהכרח קוראי עיתונים כלכליים. בעולם שהקצב בו מהיר, סרטונים קצרים ועתירי מידע נגיש, מלווים באיורים המרהיבים של אילה טל ומורן ברק שהונפשו בידי האנימטורית עדי אורן, אולי אינם בית ספר לכלכלה, אבל הם מהווים דרך טובה להתחיל להבין ולהשלים ידע על הצדדים הכי אישיים והכי אוניברסליים של חיים כלכליים - חיסכון, השקעה, משבר, מדיניות, תקציבים ותהליכים חשובים אחרים העוברים על שוקי העבודה, הסחורות, והעולם כולו.

בעונה השלישית של מאני טיים נגיש לכם את השלב הבא ברכישת ידע כלכלי: סדרת סרטונים שמגישים עובדות שצריך לדעת בנושאים שקשורים לקבלת החלטות כלכליות ועוד נושאים שמעוררים עניין רב. בפרק הראשון נעסוק בסין, המשבר המתעורר בה, ובשאלת המשך דרכה. למי שזהו מפגש ראשון שלו עם הסדרה מומלץ גם לצפות בעונות הקודמות, אבל אפשר גם להתחיל ישירות מהעונה השלישית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker