החבר, האישה וקלטת הסקס: האלק הוגן יקבל פיצויים של 115 מיליון דולר

ההחלטה של חבר מושבעים בפלורידה היא מכה קשה לאתר המדיה גוקר, שטען להגנתו כי פרסום קטעים מקלטת הסקס של המתאבק לשעבר היה במסגרת חופש העיתונות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המתאבק לשעבר האלק הוגן יקבל פיצויים בשווי 115 מיליון דולר מאתר המדיה והרכילות גוקר בשל הפרת פרטיותו, כך קבע חבר מושבעים בפלורידה אתמול. הפיצויים - אשר מציבים נורת אזהרה בפני אתרים ובלוגים אחרים בארה"ב - היו גבוהים מסכום של 100 מיליון דולר שדרש הוגן במסגרת התביעה, אם כי בגוקר עשויים לערער על ההחלטה.

הוגן, ששמו האמיתי הוא טרי ג'ין בולה, בכה בעת הקראת גזר הדין, לדברי אנשים שהיו בבית המשפט. עורכי דינו אמרו כי ההחלטה היא "הצהרה שמשקפת את הגועל של הציבור מפלישה לפרטיות במסווה של עיתונות", והוסיפו "לא עוד". מייסד גוקר, ניק דנטון, אמר כי חבר המושבעים לא שמע את כל העובדות. "יש לי הרגשה טובה שבערעור שכבר התחלנו להכין אנחנו צפויים לזכות", אמר.

האלק הוגן

במרכז התביעה עמדה קלטת וידאו בשחור-לבן מאמצע העשור שעבר, שבה נראה בולה מקיים יחסי מין עם אשתו של מי שהיה חבר שלו באותה עת, טוד קלם, שדרן רדיו ששינה את שמו לבאבה "ספוג האהבה" קלם. בשנת 2012 פרסם גוקר קטע קצר מתוך הקלטת בפוסט שכתב אלברט ג'יי. דאולריו, לשעבר העורך הראשי של האתר, אשר כתב בו על המשיכה שבקלטות סקס של סלבריטאים.

העדויות בתביעה היו משונות ואף מטרידות. בולה סיפר על הקשר שלו עם קלם, וכיצד קלם עודד אותו לשכב עם אשתו. הוא גם הדגיש שוב ושוב את ההבדל בינו לבין האלק הוגן, וטען כי אלה שתי פרסונות שונות. דאולריו, שנתבע ביחד עם דנטון, בחר להתבדח בעדותו בנושא פורנוגרפיית ילדים, מה שעורר זעזוע בבית המשפט.

עורכי דינו של בולה טענו כי פרסום הקלטת היה פלישה מיותרת לפרטיות, ללא שום ערך חדשותי. אחד מהם ,קנת' טרקל, תקף את הטענה של ההגנה לחופש העיתונות המעוגן בתיקון הראשון לחוקה, ואמר כי לו עורכי האתר היו נוהגים לפי כללי האתיקה העיתונאית, הם היו יוצרים קשר עם בולה ומבקשים את רשותו לפרסם את הקלטת, או לפחות מזהירים אותו כי הם עומדים לעשות זאת. פרסום הקטע נועד רק כדי למשוך הקלקות של קוראים והכנסות מפרסום, אמר.

ההגנה טענה כי בולה ויתר על הפרטיות שלו כאשר דיבר לעתים קרובות על חיי המין שלו. "הוא בחר להיות באור הזרקורים", אמר עורך הדין של גוקר, מייקל סאליבן. "הוא בחר באופן עקבי להציב את חייו הפרטיים לעיני כל". בדברי הסיכום שלו אמר סליבאן כי חשיפת מעשים לא הולמים של דמויות ציבוריות "היא מה שעיתונאים עושים, ובסופו של יום זה מה שאנחנו רוצים שעיתונאים יעשו". בנוסף, הציג סאליבן עדויות לכך שהוגן, שאף כיכב בתוכנית ריאליטי על חייו, דיבר על הקלטת - לאחר שתמונות ממנה עלו לרשת עוד לפני הפרסום בגוקר - בין היתר בתוכנית טלוויזיה של אתר הרכילות TMZ. "כבר היה לגביה דיון ציבורי".

הפסיקה היא מכה קשה לגוקר, שמיתג את עצמו מחדש כאתר פוליטי מאז פרסום הקלטת וניסה לשנות את התדמית שלו אחרי שורה של שערוריות. החברה נדרשת לשלם ערבות של 50 מיליון דולר לפני הערעור, אך היא ככל הנראה תערער גם עליה. עדיין לא ידוע מה יהיו ההשלכות על גוקר מדיה, שמעסיקה 250 עובדים בשבעה אתרים. החברה קיבלה לאחרונה השקעה חיצונית לראשונה, כדי להתכונן למשפט, והביעה ביטחון לבי יכולתה לעמוד בהתחייבויות הפיננסיות.

סמנתה ברבס, פרופסור למשפטים באוניברסיטת בפאלו שמתמחה בסוגיות מדיה, חופש הביטוי וחופש הפרט, אמרה כי לפסיקה צפויה להיות השפעה חשובה על זכויות הפרט וגם על חופש העיתונות בארה"ב. "העובדה שחבר מושבעים אומר שלסלבריטאי יש זכות לפרטיות שעולה על זכות הציבור לדעת, ושקלטת סקס אינה שווה פרסום מראה על שינוי אמיתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker