מה גורם לחברה עם מכירות של מיליארד ד' להתעקש לשלם כפליים יותר מס ולתרום מיליונים לאנרכיסטים?

אימפריית הקוסמטיקה לאש מפעילה 940 חנויות ב-50 מדינות, אבל מסרבת לנצל מקלטי מס ותרגילים חשבונאיים, ומממנת פעילות אקטיביסטית רדיקלית ברחבי תבל

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מה גורם לאימפריית קוסמטיקה עם מכירות שנתיות שמתקרבות למיליארד דולר וחנויות ב-50 מדינות ברחבי תבל, להתעקש לשלם כפליים יותר מסים ולתרום עשרות מיליוני דולרים לקבוצות אקטיביסטיים רדיקליות עם סממנים אנרכיסטים?

הכירו את לאש (Lush), רשת בריטית המפעילה ברחבי העולם 940 חנויות של מוצרי אמבטיה וטיפוח המיוצרים בעבודת יד מחומרים טבעיים, אורגניים וידידותיים לסביבה, לבני אדם ולבעלי חיים.

החברה רשמה בשנה שעברה רווח לפני מס של 31 מיליון ליש"ט (45 מיליון דולר) על מכירות של 574 מיליון ליש"ט (800 מיליון דולר). אולם עובדה מעניינת יותר היא שהחברה שילמה בשנה שעברה שיעור המס אפקטיבי של 47.3% על כלל עסקיה (שיעור מס החברות בבריטניה הוא 20% בלבד), מכיוון שסירבה לנצל מקלטי מס ותרגילים חשבונאיים, מתוך רצון לשלם שיעור מס הוגן בכל אחת ואחת מהמדינות שבהן הרשת פועלת.

לאש גם מגבילה את גובה שכר בכיריה ללא יותר מאשר פי 14 מהשכר הנמוך ביותר בחברה, ומסרבת לנסות את מוצריה על בעלי חיים, או לרכוש מספקים שמבצעים ניסויים בבעלי חיים.

באתר החברה נכתב במפורש כי "אנו שומרים לעצמנו את הזכות למרי אזרחי" אם החברה תחויב על פי חוק לבצע ניסויים בבעלי חיים. לאש אינה מוכרת את מוצריה בסין מכיוון שהחוק שם מחייב לבצע ניסויים בבעלי חיים בכל מוצרי הקוסמטיקה המיובאים.

ניסויים בבעלי חיים עכברים
מעבדת ניסויים בבעלי חיים בצרפתצילום: אי-אף-פי

מעניינת אף יותר היא העובדה כי לאש תרמה בשנה שעברה 5.5 מיליון ליש"ט (כמעט תשעה מיליון דולר) לקבוצות וקמפיינים רדיקלים ברחבי העולם - זינוק של כ-40% לעומת השנה הקודמת.

בבריטניה תרמה החברה לאקטיביסטים שחסמו את מסלול ההמראה בנמל התעופה היתרו במחאה על הרחבתו המתוכננת, ולפעילים שפלשו למנזר וסטמינסטר כדי למחות על קיצוצים בסיוע לבעלי מוגבלויות.

לאש גם סיפקה מימון לקמפיין בשם "דרכון עולמי" שמטרתו להביא לביטול הגבולות בעולם, לאקטיביסטים שחסמו את הכניסה לתערוכת מערכות הנשק והלחימה DSEi בלונדון, ולארגון הפרו-פלסטיני "לונדון פלסטין אקשן".  

בארה"ב תורמת החברה לתנועת המחאה על יחס המשטרה לשחורים, "חיים של שחורים חשובים" (Black Lives Matter), לקבוצות זכויות בעלי חיים שנאבקות נגד ניסויים בחיות במעבדות, ולפעילים סביבתיים שנוקטים בפעולה ישירה לא אלימה להשבתת פרויקטים חולות זפת מזהמים.

לאט גם תרמה לפרויקט שביתת רעב המונית בת יממה לאות הזדהות עם האסירים במתקן המעצר בגואנטנמו, ואף קראה ללקוחותיה להתגייס למאבק נגד חיסולים באמצעות מטוסים ללא טייס.

מרק קונסטנטין, המייסד שותף של לאש, אינו מסתיר את העובדה שהחברה מעורבת בקמפיינים מסוג זה. קבוצות הקטנות הללו של פעילי שטח עולות בקנה אחד עם הערכים של לאש - הגנת הסביבה, זכויות אדם ורווחת בעלי חיים, אמר קונסטנטין בראיון לאתר החדשות Quartz. לדבריו, מדובר ב"אזרחים מודאגים" שממלאים "תפקיד חברתי מרכזי ביותר".

קונסטנטין, אשר מגיע לעובדה באופניים, החל את דרכו בתחום הקוסמטיקה בשנות ה-80, ופריצת הדרך הגדולה שלו הגיעה לאחר שפגש את אניטה רודיק, מייסדת רשת בודי שופ - מחלוצות תחום הצרכנות האתית. עד מהרה הפך קונסטנטין לאחד הספקים הגדולים ביותר של בודי שופ, ובתחילת שנות ה-90 נרכשה החברה שלו על ידי רודיק.

בשנת 1995 הקים קונסטנטין את לאש יחד עם ארבעה מייסדים שותפים נוספים. לדבריו, הוא שואף שעסקי החברה יתנהלו על פי הערכים שכולם לומדים בילדותם - "לנהוג בכבוד לסביבה, לא לרמות, לא לשקר, לא להעתיק, לא לגנוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker