כך הפסיד מנהל קרן הגידור ביל אקמן מיליארד דולר ביום אחד

מניית ואליאנט צנחה ביום שלישי ביותר מ-50%, וביל אקמן הצהיר שהקרן שבראשה הוא עומד תתחיל להיות מעתה הרבה יותר מעורבת בנעשה בחברה

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

כשמניית ואליאנט צנחה ביום שלישי ב-51%, היה מי שהפסיד מכך בגדול: ביל אקמן, שקרן הגידור בראשה הוא עומד איבדה מיליארד דולר ביום אחד. הצניחה במניית החברה התחילה אחרי שהחברה הורידה את תחזית ההכנסות ב-16%. החברה הזהירה גם כי היא עשויה לשמוט את חובותיה אם היא לא תפרסם בקרוב את הדו"ח השנתי שלה, אחרי שכבר דחתה את פרסומו מוקדם יותר השנה.

הירידה החדה בשווי החברה תורגמה לירידה של 33.54 מכל מניה. קרן הגידור פרשינג סוור של אקמן מחזיקה ב-30,711,122 ממניות ואליאנט – מה שאומר שהקרן הפסידה 1.09 מיליארד דולר. אתמול נסגרה מנית החברה בעלייה זעומה של 0.1%. למעשה, מאז שהחל אקמן לרכוש את מניית החברה בפברואר 2015 במחיר של כ-161 דולר למניה – היא התרסקה בכמעט 80% על רקע הפרשייה שבה היתה מעורבת.

ביל אקמןצילום: רויטרס

לקראת סוף 2015 התפוצצה פרשיית ואליאנט אחרי שנחשד כי החברה ניפחה את נתוני המכירות שלה כדי למצוא חן בעיני משקיעים. גם שיטות הפעולה של החברה, שהתמקדה ברכישת זכויות לתרופות – ללא השקעה במחקר ובפיתוח – והעלאת המחיר שלהן לאחר רכישת הזכויות, זכתה לביקורת רבה ולחקירת הפעילות שלה.

אבל אקמן אמר שהוא ישמור אמונים לחברה. קצת אחרי הצניחה במניה, הוא הוציא למשקיעים מכתב שפורסם באתר האינטרנט של פרשינג סקוור שבו כתב כי "אנחנו ממשיכים להאמין שעסקי הזיכיון שעומדים בבסיסה של ואליאנט שווים הרבה יותר ממחיר השוק הנוכחי. ואולם כדי לקבל את הערך הזה,יהיה צורך לשחזר את אמון המשקיעים בהנהלה ובממשל התאגידי של החברה".

אקמן ידוע בכך שהוא לא חושש להיכנס לעימותים עם הנהלות של חברות שבהן הוא משקיע, ואותת כי הוא הולך לנהוג באופן דומה גם עם ואיליאנט. "אנחנו הולכים לשחק בתפקיד הרבה יותר פרואקטיבי בחברה כדי להגן ולמקסם את ערך ההשקעה שלנו".

פרשינג סקוור הפסידה ב-2015 20.5% - השנה הגרועה ביותר של הקרן. בתגובה להפסדי הקרן בשנה שעברה, כת אקמן במכתב שפורסם ביולי כי  בהשקעות "צריך לאזן בזהירות בין ענווה ליכולת לזהות מתי אתה טועה. למרות שאף אחד כאן לא נלהב לרשום את השנה עם הביצועים הכי גרועים בהיסטוריה של הקרן ב-2015, עשינו בהחלט עבודה טובה בצד הענווה של המשוואה – מה שהכרחי לביצועי השקע ארוכי טווח.

עוד הוא כתב במכתב בינואר כי הקרן עשתה "טעות יקרה מאוד" כשלא מכרה את הנתח שלה בוואליאנט כשמניית החברה נסחרה ביותר מ-250 דולר במהלך יוני 2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ