מה קורה כשרוצים להעניק חסינות לנשיא לשעבר שנחשד בשחיתות?

נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, הציעה לנשיא לשעבר לולה דה סילבה, שנחשד בשחיתות להתמנות לשר בממשלתה – ובכך למנוע את מעצרו ואולי גם להציל את ממשלתה

לוגו בלומברג
בלומברג

מנהיג ברזיל לשעבר, לואיז אינסיו לולה דה-סילבה, צפוי להחליט היום אם לקבל את התפקיד שהוצע לו בממשלת ברזיל כדי להגן עליו מפני שערוריית השחיתות ולעזור להילחם בניסיון ההדחה של נשיאת ברזיל המבהנת, דילמה רוסף – כך טוענים גורמים עם ידע בנושא.

לולה, שהואשם בהלבנת כספים במסגרת פרשיית שחיתות רחבה יותר, ידון עם רוסף בבירה ברזיליה על תפקיד בממשלה שהיא הציעה לו, טען אחד הגורמים שביקש להישאר בעילום שם מכיוון שהשיחות בנושא היו פרטיות. תחת החוק הברזילאי, רק בית המשפט העליון יכול לחקור שרים, להגיש נגדם כתב אישום ולשפוט אותם.

צילום: רויטרס

הבורסה בברזיל והריאל הברזילאי נופלים זה היום השני ברציפות על רקע חששות המשקיעים כי מינויו של לולה עשוי להקשות על הניסיונות להדחתה של רוסף, ולקדם משמעת תקציבית משוחררת יותר. מפלגת הפועלים השולטת בברזיל מתחה ביקורת על צעדי הצנע של רוסף, ובהם ההצעה לערוך רפורמות במערכת הפנסיות במדינה וכן על הריבית הגבוהה שנועדה להילחם באינפלציה הדו-ספרתית במדינה.

המדדים בברזיל עלו בשבועיים האחרונים אחרי שהמשקיעים הימרו על כך שהדחתה של רוסף תסלול את הדרך לממשלה עם מנדט חזק יותר להחיות את הצמיחה.

מפלגת הפועלים רוצה להפוך את לולה, אחד ממייסדיה, לחבר ממשלה לא רק כדי להגן עליו ממעצר אפשרי בגין שערוריית השחיתות, אלא גם כדי לחזק את הקשרים המתפוררים בין הממשלה לקונגרס, שעוד ועוד חברים בו שוקלים את הדחתה של רוסף, כך טוען מקור נוסף שגם ביקש להישאר בעילום שם.

רוסף ולולה הכחישו שוב ושוב כי פעלו באופן לא חוקי והתובע הכללי במדינה, אדוארדו קרדוזו, אמר היום כי הוא לא יתחמק מהחוק אם הוא יקבל תפקיד בממשלה. "כל מי שיישפט על ידי בית המשפט העליון, לא בורח מצדק", הוא אמר לכתבים בברזיליה. "כל ממשלה תתכבד להתסמך על אדם עם יכולו פוליטיות וניהוליות כמו הנשיא לולה".

ההפגניות ההמוניות שנערכו ביום ראשון הגדילו את הציפיות כי הקונגרס יאיץ את הליך ההדחה נגד רוסף. בו בזמן, החוקרים סוגרים על לולה ומתקרבים גם לארמון הנשיאות.

שופט בסאו פאולו, שצפוי היה לפסוק בבקשת המעצר של לולה אתמול, הפנה את הבקשה לשופט הפדרלי סרג'יו מורו, שכבר שלח לכלא כמה דמויות בולטות בעולם העסקים שהיו מעורבים בשערוריית פטרוברס. היום קיבל בית המשפט העליון ערעור מנציג הממשלה לשעבר בסנאט שטען כי רוסף ניסתה להתערב בחקירה.

חזרתו של לולה לברזיליה עשויה להעניק לממשלה זמן, אבל יכול להיות שלא מספיק זמן כדי להציל אותה, אמר הרולד טרינקונאס, חוקר בכיר במכון ברוקינגס. "כמעט כל מה שהם עושים עכשיו נראה כאילו הם מנסים לפגוע בחקירות של בתי המשפט 0 מה שנהפך לדבר פופולרי בברזיל", הוא אומר. "נגמר להם מרחב התמרון כדי לטפל בנזק שרמה השערורייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker