מגיבור לאומי לפליט: האסטרונאוט הראשון של סוריה חי כיום בדוחק בדירה צפופה בטורקיה

מוחמד פארס נחשב לגיבור לאומי בארצו בעקבות שיגורו לתחנת החלל "מיר" בשנות ה-80; כל זה השתנה כשהוא נמלט עם משפחתו לטורקיה

סוכנויות הידיעות

מוחמד פארס, האסטרונאוט הראשון בתולדות סוריה שזכה לפני שלושה עשורים לתהילה בארצו בזכות שיחת וידאו שערך מתחנת החלל "מיר" עם נשיא סוריה דאז, חאפז אסד, מתגורר כיום כפליט באיסטנבול לאחר שנמלט לטורקיה עם משפחתו עקב מלחמת האזרחים במולדתו.

פארס נחשב לגיבור לאומי בארצו לאחר שביולי 1987 הפך לסורי הראשון ששוגר לחלל במסגרת תוכנית החלל של הסובייטית. בעת שהותו בת שמונה הימים בתחנת החלל "מיר", יחד עם שני קוסמונאוטים רוסיים, הוא גם נשא נאום בו שיבח את הנשיא אסד, אביו של הנשיא הנוכחי בשאר.

עם שובו, העניק לו הנשיא את עיטור הכבוד "גיבור סוריה", ושלל רחובות ואפילו שדות תעופה בסוריה נקראו על שמו. פארס שימש במשך עשור כמרצה באוניברסיטאות, ואז שב לצבא סוריה וקודם לדרגת גנרל בשנת 2004. בשנת 2012 הוא נמלט ברגל עם משפחתו לטורקיה.

האסטרונאוט הסורי הראשון מוחמד פריס
האסטרונאוט הסורי הראשון מוחמד פריסצילום: RIA Novosti

בעקבות עזיבת סוריה, החרימה הממשלה את כל נכסיו וכספו במדינה. "אני מתגורר בטורקיה כבר ארבע שנים. אנחנו שש נפשות בדירה עם שני חדרי שינה בשכונה ברובע פתיח באיסטנבול", סיפר פארס בראיון ליומון הטורקי "הורייט".

"זה עניין של העדפה. במקום לחיות בסוריה בתור 'גיבור' בזמן שבני עמי סובלים, העדפתי לחיות בתנאים קשים ובגלות, אבל שמרתי על כבודי", אמר פארס על החלטתו לעבור לטורקיה.

בראיון ל"הורייט" שיבח את טורקיה על קליטת הפליטים מסוריה, אולם ציין גם את תרומת הפליטים לכלכלה המקומית. "בשנה שעברה כלכלת טורקיה צמחה ב-4%. האם אתה חושב שמיליוני הסורים המתגוררים בטורקיה לא תרמו לכך? טורקיה הוציאה מיליונים על הקמת מחנות לסורים, והסורים שנמצאים בערים גומלים לה על כך בכך שהם עובדים פה", אמר פארס.  

כמי שנטל חלק בתוכנית החלל של רוסיה ודובר רוסית שוטפת, פארס ומשפחתו הוזמנו על ידי הרשויות של רוסיה לעבור להתגורר במדינה, אולם הוא סירב. "דחיתי את ההצעה מכיוון שגם הם מפציצים את סוריה", אמר פארס.

"כשמביטים על כדור הארץ המחלל לא רואים גבולות כלשהם. אין גבולות, אין מדינות, אין הבדל. הלוואי ואפשר היה לשגר לחלל את כל האנשים הרעים. אני בטוח שלאחר שובם, הם היו מבינים כמה העולם יפה והיו מפסיקים להיות רעים", סיכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker