בחזרה לעתיד: כבישים ללא נהגים, מכוניות ללא בעלים

שתי מגמות חשובות בעולם הטכנולוגיה מאיימות על ענף הרכב המסורתי - המכוניות האוטונומיות, ושיתוף מכוניות ■ יצרניות הרכב מנסות להתאים את עצמן לשתיהן

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

באופן מסורתי, הגאדג'טים החדשניים שמסנוורים את עיני הגיקים בתערוכת האלקטרוניקה השנתית בלאס וגאס (CES), היו קטנים דיים להחזקה ביד. אך בשנים האחרונות, הצטרף אליהן גם מספר גדל והולך של מכוניות.

תערוכת המכוניות של דטרויט, התערוכה הגדולה והנוצצת ביותר בארה"ב, נערכה באמצע ינואר, אך רבים בענף המכוניות רואים דווקא את CES שנערך שבוע מוקדם יותר כאירוע החשוב של הענף. מרי בארה, מנכ"לית ג'נרל מוטורס (GM), חשפה גרסה חדשה של המכונית החשמלית שלה, בולט, בווגאס.

אדריאן ואן הוידונק, המעצב הראשי של ב.מ.ווצילום: בלומברג

יצרניות המכוניות המסורתיות מכירות באיום הכפול שמציב להן ענף הטכנולוגיה — שילוב של שירותי שיתוף נסיעות ומכוניות ללא נהגים.

האיום הראשון עשוי לגרום לאנשים שבעבר היו רוצים מכונית משלהם לוותר על מכונית, ולפגוע בצמיחה במכירות המכוניות בקרב אנשי מעמד הביינים החדש במדינות מתפתחות.

בנוסף, ייתכן כי חברות טכנולוגיה מוכנות טוב יותר מחברות הרכב להתמודדות עם שני השינויים האלה, ולפיתוח תוכנות שיעמדו בבסיס המכוניות האוטונומיות ושירותי שיתוף הנסיעות. חלק מהחברות האלה עשויות אף להיכנס לתחום ייצור המכוניות בעצמן.

בדו"ח לקראת התערוכות בלאס וגאס ובדטרויט, העריך בנק ההשקעות מורגן סטנלי, כי "השיבוש בענף הרכב הגיע הרבה יותר מוקדם, הרבה יותר מהר ובעוצמה רבה בהרבה מכפי שניתן היה לצפות". הבנק חוזה כי יצרניות מכוניות מסורתיות ייאלצו למהר ולהמציא עצמן מחדש בשנה הקרובה.

ואכן, ימים לפני פתיחת התערוכה בלאס וגאס, GM הכריזה על השקעה בסך 500 מיליון דולר בשירות שיתוף הנסיעות ליפט.

שורה של שיתופי פעולה בין יצרניות

שמועה על שיתוף פעולה בין פורד לגוגל בייצור מכוניות ללא נהג לא התממשה בלאס וגאס, אך אפילו אם מדובר רק בשמועה, היא מדגישה את השיבוש שחברות הטכנולוגיה מייצרות בענף הרכב. בתערוכה הוכרזו שותפויות אחרות: פורד תשתף פעולה עם אמזון לחיבור המכוניות שלה לבתים חכמים עתירי חיישנים. טויוטה תאמץ את הטכנולוגיה של פורד להתחברות לסמארטפונים ואפליקציות — טכנולוגיה המתחרה בקארפליי של אפל ובאנדרואיד אוטו של גוגל.

זאת לא הדוגמה היחידה של יצרניות מכוניות המשתפות פעולה ביניהן כדי להימנע מתלות בענקיות הטכנולוגיה. באוגוסט רכשו ב.מ.וו, דיימלר וחטיבת אאודי של פולקסווגן, יחדיו את שירות המפות Here של נוקיה, כדי להבטיח כי יהיה להן שירות מיפוי עצמאי, והן לא ייאלצו להיות תלויות בשירות המפות של גוגל.

המכונית האוטונומית של גוגלצילום: אי־פי

יצרניות המכוניות גם משתפות פעולה עם חברות הטכנולוגיה, מכיוון שלשני הענפים יש יתרונות שהצד השני זקוק להם. ייצור ושיווק מכוניות, לצד התמודדות עם רגולטורים בתחום הבטיחות והזיהום, אינו תהליך פשוט. חברות טכנולוגיה יוכלו לחקות את טסלה, שכבר בונה מכוניות חשמליות יותר מעשור. אפל, שלפי הדיווחים מתכננת מכונית חשמלית משלה, עשויה לנסות לייצר אותה באותו אופן שבו היא מייצרת את האייפון — מיקור חוץ ליצרנית המרכיבה את המכשיר. אך דרך פשוטה יותר היא שיתוף פעולה עם יצרנית מכוניות מבוססת.

גם יצרניות המכוניות יכולות עוד ללמוד הרבה מחברות הטכנולוגיה. מרביתן עובדות על ייצור מכוניות אוטונומיות לפחות באופן חלקי, וחלקן מקיימות ניסויים משלהן בתחום שיתוף הנסיעות. אך גוגל עודנה המובילה בתחום המכוניות האוטונומיות. תחומי הרובוטיקה, הרחפנים והחיפוש שלה כולם תורמים מומחיות המסייעת להנחות מכוניות ללא נהגים במורד הכביש תוך שהן נמנעות מפגיעה בהולכי רגל, מכשולים ומכוניות אחרות.המכוניות האוטונומיות מנצלות כוח מחשוב ותוכנות מורכבות לפענוח כמות אדירה של נתונים המתקבלת הן מחיישני המכוניות והן ממקורות חיצוניים, באמצעות חיבורים אלחוטיים.

סכנה למודל העסקי בענף הרכב

בעוד שלחברות הטכנולוגיה יתרונות רבים בחדירה לתחום המכוניות, יצרניות המכוניות נזהרות, מכיוון שיש להן הרבה מה להפסיד. ייתכן כי חלק מרווחיהן יעברו בהדרגה ליצרניות התוכנה ולמי שמחזיקים בנתונים הנאספים. עד כה, מכוניות חדשות, גם הצנועות יחסית מביניהן, נטו להירכש כסמלי סטטוס וביטויים לסגנון אישי. אך אם הצרכנים יתחילו להתעניין יותר בתוכנות ובמערכות הבידור הפועלות במכונית, במקום במראה שלה, כל המודל העסקי של ענף הרכב עשוי להתפרק.

שיתוף מכוניות, מועדוני מכוניות וחלופות אחרות לבעלות על רכב צומחות במהירות. תושבי עיר צעירים מפנים גבם לנכס יקר שרוב הזמן עומד ללא שימוש ומאבד ערך ברגע שנוסעים בו לראשונה. יצרניות מכוניות טוענות כי צרכנים אלה פשוט דוחים את קניית המכונית, ומצביעים על כך שאנשים כיום נוהגים עד גיל הרבה יותר מאוחר מבעבר. אך ההכרזות של מנהלי יצרניות המכוניות מעידות כי גם הם מתחילים להטיל בכך ספק. ב–CES, מנכ"ל פורד מרק פילדס אמר כי בעתיד פורד תהיה "הן חברה של מוצר והן של ניידות".

החברות במועדוני מכוניות, המאפשרים לאנשים להזמין מכוניות לפרקי זמן משתנים מרבע שעה בלבד, צומחת ביותר מ–30% בשנה, לפי חברת הייעוץ אליקס פרטנרס, ועשויה להגיע ל–26 מיליון ברחבי העולם עד 2020. התחרות בתחום רבה. זיפקאר, שבבעלות חברת השכרת המכוניות אוויס באדג'ט, משגשגת. יותר ויותר יצרניות מכוניות מעתיקות את אפליקציות Car2Go של דיימלר ו–DriveNow של ב.מ.וו. מוקדם יותר השנה החלה פורד לבחון הן שירותי שיתוף נסיעות בארה"ב והן מועדון מכוניות בבריטניה. דיימלר מעריכה כי השירות שלה רווחי. אך שירותים אלה אינם צפויים אי־פעם להשתוות לרווחים ממכירת מכוניות, במיוחד לא מכוניות יוקרה.

במקביל, שירותי מוניות מבוססי אפליקציות כמו אובר ויריבתה הסינית דידי דאצ'ה, שהם לרוב זולים ויעילים יותר משירותי מוניות מסורתיים, צומחים אף הם במהירות. ברגע ששירותים אלה יצליחו להיפטר מהצורך בנהגים, אפליקציות המוניות, שיתוף הנסיעות ומועדוני המכוניות יהפכו למעשה לחלופה אחת גדולה, נוחה וזולה לבעלות על מכונית.

מכוניות אוטונומיות יימכרו בתוך עשור

אז מתי תגיע המכונית האוטונומית המתפקדת לגמרי לחדרי התצוגה? גוגל, שמכוניותיה כבר נסעו 2.1 מיליון ק"מ בנסיעות מבחן, הבטיחה בעבר כי 2018 יהיה המועד, אך רוב האנליסטים מעריכים כי 2030 היא שנת יעד סבירה יותר. כעת, פילדס מדבר על 2020 כיעד. מנהלים שמרניים יותר בענף הרכב מוסיפים לכך חמש שנים.

בנק ברקליס חוזה כי המכונית הראשונה ללא נהגים כלל תוביל לכך שמשק הבית האמריקאי הממוצע יצמצם את המכוניות שברשותו מ–2.1 כיום ל–1.2 עד 2040. מכונית אוטונומית תוכל, למשל, להוריד את המפרנסים במשפחה בעבודה, ואז לחזור הביתה כדי לקחת את הילדים לבית ספר. ייתכן כי שוק שבו כ–11 מיליון מכוניות נרכשות בשנה לשימוש פרטי בארה"ב, יוחלף בשוק בו נמכרות 3.8 מיליון מכוניות ללא נהגים — אם בבעלות פרטית או בבעלות ציי מוניות, להערכת ברקליס.

דגם של רכב אוטומטיצילום: אי־פי

מכוניות ללא נהגים עדיין מתקשות במזג אוויר. קשה להן להבין כי אור המוחזר משלולית אינו בעייתי, ולנחש כי הולכי רגל עלולים לפרוץ לכביש בלי להסתכל. אך מערכות מתוחכמות לנהיגה ללא ידיים בכבישים מהירים או לחנייה אוטומטית כבר קיימות בדגמים מסוימים. מכוניות שכלל אינן זקוקות לנהגים יתחילו להסיע עובדים במרכז הטכני של GM בדטרויט כבר בהמשך השנה.

שכנוע הרגולטורים להתיר למכוניות ללא נהג לצאת לרחובות הוא המכשול הבא. צריך יהיה גם לשכנע צרכנים וחברות ביטוח. אם ניתן יהיה להשיק מכוניות אוטונומיות קודם כל בכבישים פרטיים או באזורים מצומצמים בערים שיהיו מיועדים לכך, כדי להוכיח את ערכן במניעת תאונות וצמצום העומס בכבישים, זה עשוי לעזור בפעולות השכנוע.

בתוך הענף, השאלה אינה אם עתיד זה יגיע בסופו של דבר, אלא אם חברות טכנולוגיה או יצרניות מכוניות יהיו המרוויחות הגדולות. האם הלוגו על לוח המחוונים יהיה "פורד, מונע על ידי גוגל", או "גוגל, מונע על ידי פורד"?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker