טלטלה בברזיל לאחר שהנשיא לשעבר עוכב לחקירה

הבורסה נסקה ב-9% ביומיים; המטבע המקומי קפץ ב-5%

סוכנויות הידיעות
בלומברג

המטבע של ברזיל, הריאל, קופץ לשיא של שישה חודשים ובורסת המניות של סאו פאולו בדרך לזינוק דו-יומי של 9%, לאחר משטרת ברזיל פשטה הבוקר על ביתו של הנשיא לשעבר לואיס אינסיו "לולה" דה סילבה, ועיכבה אותו לחקירה, במסגרת חקירת פרשת שחיתות ושוחד חמורה הקשורה בחברת הנפט הממשלתית פטרוברס, ואשר מטלטלת את הכלכלה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית.

הנשיא לשעבר נלקח לנמל התעופה בסאו פאולו לתשאול אשר נמשך שלוש שעות, ואז שוחרר לביתו, מסרה המשטרה. בשידור חי בטלוויזיה נראו שוטרים שהגיעו היום לביתו של לולה בפרברי סאו פאולו. אנשים רבים נאספו סמוך לבית ובנמל התעופה, כשחלקם קוראים קריאות עידוד לנשיא לשעבר ואילו אחרים דורשים את כליאתו בבית סוהר. בין הצדדים פרצו עימותים וחילופי מהלומות.

"ישנן ראיות לכך כי הנשיא לשעבר קיבל הטבות כספיות במסגרת הפרשה בפטרוברס, בצורה של דירה ובית כפר", נאמר בהודעה שפירסם משרד התובע הפדרלי של ברזיל. "כמו כן נחקרים תשלומים שקיבל הנשיא לשעבר מידי חברות הנמצאות תחת חקירה, ובכלל זה תרומות ותשלומים על הרצאות".

הסנאטור דלסידיו אמרל, החבר במפלגה השלטת ואשר היה עד מעצרו בנובמבר לבעל ברית חשוב של הנשיאה דילמה רוסף - הנחשבת לבת חסותו של לולה - קשר אותה ואת קודמה לפרשה במהלך חקירתו, לפי דיווחים בתקשורת בברזיל.

דילמה רוסף (מימין) והנשיא לשעבר דה-סילבהצילום: רויטרס

המטבע של ברזיל, הריאל, מזנק ב-2.9% מול הדולר לשער של 3.69 ריאל לדולר, בהמשך לקפיצה של 2.2% ביום חמישי שנרשמה על רקע דיווחים בתקשורת המקומית על כך שהסנאטור אמרל הודה בחקירתו במעורבותה של רוסף בפרשת השחיתות במדינה. בורסת המניות של ברזיל קופצת היום ב-3.7% בהמשך לזינוק של 5.1% ביום חמישי.

"האמירו הסיכויים לשינוי פתאומי בשלטון, בין אם באמצעים משפטיים ובין אם באמצעות חקיקה", נכתב בדו"ח ללקוחות שפירסמה היום חברת ניתוח הסיכונים הפולייים מייפלקרופט.

עיכובו של לולה לחקירה הוא התפנית האחרונה בחקירה בת שנתיים שעשויה לשים קץ לקריירה של הפוליטיקאי הבולט ביותר בברזיל זה עשרות שנים, ולהגביר את הקריאות להדחתה של הנשיאה הנוכחית רוסף. במסגרת החקירה של פרשת השחיתות בחברת הנפט הממשלתית כבר נעצרו מספר פוליטיקאים בכירים ממפלגת השלטון.

"הצילומים של לולה מובל לחקירה משמעם סוף דרכו הפוליטית. הוא כבר אינו מועמד ראוי", ציין הפרשן הפוליטי אנדרה סזאר.

בהודעה שפירסמה משטרת ברזיל מוקדם יותר היום נאמר כי שוטריה הוציאו היום לפועל 33 צווי חיפוש ו-11 צווי עיכוב לגביית עדויות שבוצעו במדינות סאו פאולו, ריו דה ז'נרו ובאהיה.

האירועים הדרמטיים באים יום אחד לאחר שהמכון הלאומי לסטטיסטיקה של ברזיל פירסם נתונים שמהם עלה כי התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ברזיל התכווץ ב-3.8% בשנת 2015 - הנפילה החדה ביותר זה 25 שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker