עם בלאגן פוליטי וכלכלה על סף קריסה: ההידרדרות של ונצואלה

עם אינפלציה שמתקרבת ל-200% ומחסור חמור במזון, הכריזה ונצואלה על מצב חירום כלכלי - אך לא נראה שלנשיא מדורו ולפרלמנט, המנסה להדיח אותו, יש פתרון למצב

אקונומיסט
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקונומיסט
סוכנויות הידיעות

החודשיים הראשונים בכהונת הפרלמנט של ונצואלה — שנשלט על ידי האופוזיציה לראשונה מזה 16 שנה — היו מלאי אירועים: האופוזיציה השיגה רוב של שני שלישים בבחירות והפסידה אותם; בית המשפט העליון הכריז שלפעולותיה לא יהיה כל תוקף, ואז חזר בו; נשיא ונצואלה, ניקולס מדורו, חולל שינוי בממשלתו וביקש לעצמו סמכויות חדשות כדי להתמודד עם מה שכינה "מצב חירום כלכלי"; והבנק המרכזי של ונצואלה פירסם נתונים כלכליים חשובים בראשונה זה יותר משנה.

לא ברור אם כל אלה מרחיקים את המדינה מקריסה כלכלית ופוליטית — או דווקא מאיצים את ההידרדרות שלה. עם זאת, ישנם סימנים מעודדים. העימות בין הפרלמנט לבית המשפט העליון הסתיים לאחר ששלושה נציגים מהאופוזיציה הסכימו לפנות את מושביהם על רקע חקירה בחשד להונאת בחירות במחוז שלהם. בכך ירד משקלה של האופוזיציה לפחות משני שלישים מהמושבים, אך איפשר לממשל להכיר בלגיטימיות של הפרלמנט.

הפגנה בקראקס למען שחרור מנהיג אופוזיציה שהורשע בהסתה, בפברוארצילום: רויטרס

ב–15 בינואר קרו שני דברים שסימנו את האקלים הפוליטי החדש: מדורו נאם לראשונה את נאום מצב האומה שלו בפני בית מחוקקים עוין, ונאומו הלעגני של הנשיא החדש של הפרלמנט, הנרי ראמוס אלופ, שודר בראשונה בשידור חי בטלוויזיה.

למרות העוינות, ואולי בהשפעתה, חלק מההחלטות שביצע מדורו באחרונה, מעידות על פתיחות לדיאלוג. אחת מהן היתה למנות כסגנו את אריסטובולו איסטיוריס, לשעבר ראש עיר הבירה קראקס. איסטיוריס מחליף את חורחה אראסה, חתנו של הוגו צ'אווס המנוח, מייסד "המהפכה הבוליווארית" הכושלת של ונצואלה.

בניגוד לאראסה, סגן הנשיא החדש זוכה לכבוד הן מצד האופוזיציה והן מקרב ה"צ'אוויסמו" (תומכיו של צ'אווס). אלופ שוחח עם איסטיוריס פעמיים לפחות, והשיחות שלהם סייעו לפתור את המבוי הסתום בין הפרלמנט לבית המשפט העליון. אם כי עדיין לא ברור אם השיחות האלה יניבו תועלת.

ב–15 בינואר לקח הבנק המרכזי של ונצואלה אחריות חלקית למצבה הקשה של הכלכלה. הוא הודיע כי ב–12 החודשים שהסתיימו בספטמבר 2015 האינפלציה הגיעה ל–141.5%, בעוד שהתמ"ג ירד ב–7.1%. ואולם המציאות כנראה אף גרועה מכך. קרן המטבע הבינלאומית (IMF) מעריכה כי בכלכלת ונצואלה נרשמה צמיחה שלילית של 10% בשנה שעברה, וכי האינפלציה הגיעה לשיעור של יותר מ–200%.

בנוסף, ונצואלה סובלת ממחסור חמור במזון, שהביא את הפרלמנט להכריז בתחילת פברואר על "משבר מזון". לפי נתונים שפורסמו בעיתון "אל טיימפו", ישנו מחסור של 90% במצרכי מזון בסיסיים כמו קמח, קפה, סוכר ובשר, ומחסור של 80% בתרופות. מקורות אחרים דיווחו על מחסור של 50%–60% באותם מצרכים.

הגיע הזמן להעלות
 את מחיר הדלק

ניקולס מדורו. צו חירום כלכליצילום: אי־אף־פי

אין שום הסכמה בין הנשיא לפרלמנט באשר לסיבה שגרמה למצב החמור — מלבד קריסת מחירי נפט, הסחורה היחידה שהמדינה מייצאת — או לגבי פתרון אפשרי. בנאומו בן השלוש שעות האשים מדורו שוב ושוב את המחסור, האינפלציה וחולשת המטבע ב"מלחמה הכלכלית" של הספקולנטים והזרים. ראמוס השיב, קצת יותר בצדק, כי "המודל הכלכלי הוא שגוי".

צו החירום הכלכלי של מדורו מעניק לו סמכויות נרחבות על הכלכלה למשך 60 יום. זה עלול להיות מסוכן. כשאירגן מחדש את הקבינט נתן מדורו את משרת שר הכלכלה ללואיס סאלאס, סוציולוג שמגיע מהשוליים השמאליים הקיצוניים של ה"צ'אוויסמו". סאלאס מתייחס לאינפלציה כאל קונספירציה קפיטליסטית נגד הצרכנים, ומכחיש כי הבנק המרכזי תורם לכך כשהוא מדפיס כסף כדי לכסות את הגירעון התקציבי. חברים אחרים בצוות הכלכלי, בהם שר האוצר, רודולפו מדינה, ושר התעשייה והמסחר, מיגל פרס אבד, מתונים יותר — אבל לא ברור כמה השפעה תהיה להם בצוות.

מדורו הודה כי הגיע הזמן להעלות את מחיר הדלק, שניתן כמעט בחינם. זאת אחת הסיבות העיקריות לגירעון הממשלתי של השנה שעברה, שהגיע ל–24% מהתמ"ג. סאלאס, מצדו, מציע לחברות להגדיל את התפוקה, אך בלי להסיר את הפיקוח על המחירים או להגדיל את היבוא. לא יהיו קיצוצים בהוצאות הרווחה.

חלק מחברי האופוזיציה חשדו שהממשלה מכינה מלכודת בהצבעה על התוכנית של מדורו. אם תדחה אותה, האופוזיציה מסתכנת בכך שיאשימו אותה כי היא אינה מגנה על תוכניות חברתיות. ואולם אם תחליט לקבל אותה, היא תוותר על הסמכות שלה להתערב בכלכלה. בסופו של דבר, הפרלמנט סירב להכריז על מצב חירום כלכלי בסוף ינואר, אך בית המשפט העליון דחה את החלטתו באמצע פברואר.

ואולם, יש סוגיות אחרות שעלולות להקפיאשוב את היחסים בין הפרלמנט לממשלה. האופוזיציה הצליחה להביא לאישורו בקריאה ראשונה של חוק חנינה שיביא לשחרור אסירים פוליטיים. מדורו מתנגד למהלך, אך להצעה יש עוד דרך ארוכה עד לאישורה סופי. מלבד זאת, ראמוס לא חזר בו מהבטחתו להדיח את הנשיא באמצעות החוקה בתוך שישה חודשים, ובאחרונה הוא אף הגביר את מאמציו. יהיה קשה להימנע מחיכוך נוסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker