לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

חברת קטרפילר היא אחד המותגים התעשייתיים הידועים בעולם — היא מייצרת מכונות שמשמשות לחפירה ושינוע בתעשיות הבנייה, הכרייה והתחבורה, אך לפי הדו"חות האחרונים שלה, היא מתקשה למכור את המוצרים האלה.

"השנה האחרונה היתה קשה עבור רבות מהתעשיות והלקוחות שאנחנו משרתים", הודיעה החברה. ההכנסות ב–2015 נפלו בכ–15% לעומת 2014, וב–29% לעומת השיא של 2012.

מכונות של קטרפילר במכרה ברזל באוסטרליה
מכונות של קטרפילר במכרה ברזל באוסטרליהצילום: בלומברג

קשייה של החברה מגלמים את הבעיות העומדות בפני יצרניות בכל העולם. אף שייצור תופס חלק קטן יותר בכלכלות המפותחות מאשר שירותים — חולשתו באחרונה מלחיצה את הכלכלנים בעולם.

בשנה האחרונה הכריזו החברות ג'נרל אלקטריק (GE), טאטא סטיל ובומברדיה על קיצוצי משרות. בדצמבר נפלה התפוקה התעשייתית ב–0.7% באיטליה, ב–1.1% בבריטניה, ב–1.2% בגרמניה וב–1.6% בצרפת. בסין נפל מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור מתחת לרמה של 50 נקודות — מצב המעיד על נסיגה בפעילות.

בארה"ב עלתה תפוקת הייצור ב–0.5% בינואר 2015, אבל חזרה לרמתה באוקטובר האחרון, לאחר שנפלה במשך שישה חודשים. מדד מנהלי הרכש במדינה נמצא מתחת ל–50 נקודות מאז אוקטובר. בניגוד לכך, מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים ברוב המדינות מעיד על צמיחה.

רוב היצרנים בכלכלות המפותחות מאשימים בקשייהם את סין, שהחליטה לעבור ממודל של השקעות וייצור למודל של צריכה. תעשיית הפלדה סובלת עדיין מההשפעה של השקעות העבר הסיניות, שהובילו לעודף ייצור גדול וצניחה במחירים. הביקוש של סין לחומרי גלם בעשור שעבר גרם גם לחברות כרייה להאיץ את התפוקה, ולחברות ספנות לבנות יותר כלי שיט. כשהביקוש של סין צנח, שתי התעשיות ספגו מכה קשה. מדד הסחורות של בלומברג נפל ב–28% ב–12 החודשים האחרונים. מדד בלטיק דריי למחירי התובלה צנח ב–98% מהשיא שלו. הנתונים העדכניים ביותר מראים ששווי היבוא מסין ירד ב–18.8% בשנה האחרונה.

הסחר העולמי בירידה

ואולם סין בעצמה סובלת מחולשת הביקוש העולמי. שווי היצוא שלה ירד ב–11.2% בשנה האחרונה. היצוא לארה"ב ירד ב–10%, והיצוא לאירופה ב–12%. לפני המשבר הכלכלי, הסחר העולמי נהג לצמוח בקצב מהיר יותר מהתמ"ג, ולא להשתרך מאחוריו. ארגון המדינות המפותחות (OECD) מעריך כי בשנה האחרונה צמח הסחר העולמי רק ב–2%.

להאטה בצמיחת הסחר יש השפעה לא פרופורציונלית על הייצור. 25% מכלל משרות הייצור בארה"ב קשורות לסחר, לעומת 6% ממשרות השירותים. אף שקצב הגידול הכולל במשרות בארה"ב היה חזק, לא נרשמה בשנה שעברה עלייה בתעסוקה במגזר הייצור. בבנק אוף אמריקה מריל לינץ' מעריכים כי התפוקה בארה"ב גדלה בקצב שנתי של 0.1% בלבד בסוף 2015.

נפילת מחירי הסחורות גרמה גם לכך שיצרניות הנפט והמתכות לא משקיעות במפעלים חדשים ובציוד, מה שפוגע בחברות שמייצרות אותם. ענקית הנפט אקסון מוביל, למשל, הודיעה על קיצוץ של 25% בהשקעות ההון שלה ב–2016.

בהשוואה לתקופות קודמות, חברות אמריקאיות מתקשות למכור את מה שהן מייצרות. חברות התעשייה האמריקאיות במדד S&P 500 צפויות לדווח על ירידה שנתית של 5.4% ברווחיהן ושל 7.3% במכירותיהן ברבעון הרביעי של 2015.

התחזקות הדולר מקשה על החברות האמריקאיות, היות שהיא הופכת את מוצריהן ליקרים יותר. במונחי סחר, הדולר התחזק ב–22% מאז 2014, אך תנודות המטבע לא מסבירות את חולשת הייצור באירופה. במונחי סחר, היורו נפל ב–11% בחמש השנים האחרונות.

התקווה הגדולה של היצרניות היא שהחולשה הזאת היא זמנית. לנפילת מחירי הסחורות יש השפעה קצרת טווח על תעשיות האנרגיה וחומרי הגלם. אבל בטווח הבינוני, המחירים הנמוכים יועילו לביקוש מצד הצרכנים במדינות המתפתחות, והם יגדילו את הצריכה שלהם. יצרניות הרכב מוכיחות שניתן להפיק תועלת מהמצב. מחירי הדלק הנמוכים ב–2015 עודדו את האמריקאים לקנות מכוניות, והמכירות אשתקד הגיעו לשיא של 17.6 מיליון מכוניות.

הסינים דוחים את חששות היצרניות

באשר לסין, הנתונים האחרונים כנראה אינם משקפים את המצב, בשל ראש השנה הסיני, שחל בתחילת השנה, אך לפי נתונים רשמיים, התעשיות שמונעות מצריכה ממשיכות לרשום צמיחה חזקה.

בראיון נדיר שהעניק באחרונה ז'ו שיאוצ'ואן, נגיד הבנק המרכזי של סין, הוא דחה את החששות מצד היצרניות במדינות המפותחות, שלפיהן סין תבצע פיחות ביואן כדי להגביר את התחרותיות שלה מול היצוא שלהן. הוא התחייב לא לנקוט מדיניות כזאת, והתעקש כי לסין יש מספיק יתרות מט"ח כדי להתמודד עם הפעילות הספקולטיבית נגד המטבע שלה. דבריו הקפיצו את היואן לרמה הגבוהה ביותר שלו השנה.

ואולם לעת עתה, הפסימיות עדיין שולטת. אפילו מניותיהן של יצרניות הרכב ספגו מכה בשבועות הראשונים של 2016, ורשמו ביצועים גרועים יותר מיתר השוק. סקר מנהלי הקרנות של בנק אוף אמריקה מריל לינץ' דירג את מניות התעשייה ברמה הנמוכה ביותר מאז 2011. אולי מגזר השירותים, הגדול הרבה יותר, יצליח להוציא את הייצור מהבוץ — אבל המשקיעים אינם סומכים על כך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום