מובילאיי הישראלית וניסאן העולמית חתמו על הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי

במסגרת ההסכם, צפויה ניסאן להתקין את מערכות מובילאיי בדגמיה ובדגמי רנו ■ יו"ר מובילאיי: "הוספת רנו-ניסאן למגוון הלקוחות שלנו היא צעד חשוב נוסף ביצירת מידע מעודכן ורציף ברזולוציה גבוהה על נתיבי הנסיעה. כך, בסופו של דבר, תתאפשר נסיעה אוטונומית מלאה"

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
ישראל פישר

הכריזה היום (ג') על הסכם שיתוף פעולה עם יצרנית המכוניות ניסאן העולמית בהמשך להסכמי שיתוף הפעולה עם וג'נרל מוטורס (GM). על פי הודעה שהוציאו החברות, נחתם מזכר הבנות בין השתיים להטמעת מערכות צילום הכביש (REM) של מוביל ברכבי ניסאן. ניסאן נמצאת בבעלות חלקית של רנו הצרפתית, והמערכת תותקן גם במכוניות רנו.

"הוספת רנו-ניסאן למגוון הלקוחות של טכנולוגיית 'ניהול חוויית הדרך' (REM) היא צעד חשוב נוסף ביצירת מידע מעודכן ורציף ברזולוציה גבוהה על נתיבי הנסיעה. זאת יחד עם מידע על מיקום מדויק שיעמוד בדרישות שיאפשרו בסופו של דבר נ(מכוניות ללא נהג; י"פ) מלאה – כולל נסיעה אוטונומית בעיר". כך, מסר פרופסור אמנון שעשוע, מייסד שותף ויו"ר מובילאיי. במסגרת ההודעה שמסר לא פורסמו פרטי שיתוף הפעולה או תאריך התקנת המערכת בכל מכוניות ניסאן.

ניסאן אקס טרייל החדש
ניסאן אקס טרייל החדשצילום: ניוזפרס

בלאס וגאס, הכריזו כבר יצרנית הרכב הגרמנית ויצרנית הרכב האמריקאית על שיתוף הפעולה הצפוי עם מובילאיי. בשיחה עם עיתונאים אחרי ההכרזה של פולקסווגן אמר שעשוע כי המצלמות של מובילאיי יצלמו ב-360 מעלות את תוואי הדרך – וכי בעזרת שיתוף פעולה שייאסף בין כל המכוניות שבהן מותנות המצלמות, ניתן יהיה ליצור מפות מדויקות יותר. הטכנולוגיה של מובילאיי אינה שולחת תמונות לענן, אלא יוצרת מהמידע המופק מין המצלמות מעין תרשים, שיכול לנתח את תוואי הדרך וליצור תמונה מדויקת של הנעשה בזמן אמת. לפי שעשוע, כבר ב-2022-2023 ניתן יהיה לעשות שימוש במפות אלה לנסיעה אוטונומית.

המערכת עושה שימוש במידע בזמן אמת המתקבל באמצעות מיקור המונים (Crowd Sourcing) – כלומר ניתוח המידע הנאסף בכל מכוניות המכוניות שעליהן מורכבת המערכת. מערכת זו והמידע המנותח המתקבל, יסייע לבנות נתונים מדויקים על נתיבים ומסלולים וכך להכין שכבת מיפוי לצורך פיתוח מכונית אוטונומית (ללא נהג). המערכת יודעת לספק דיוק של כמה סנטימטרים בודדים, בניגוד למפות ניווט מבוססות GPS, שרמות הדיוק שלהן הן של כמה מטרים.

הייחוד של המערכת הזו, המבוססת על תוכנה הפועלת על גבי פלטפורמת העיבוד EyeQ של מובילאיי, היא הצריכה הנמוכה של רוחב הפס שמגיעה לכ-10kb לקילומטר נהיגה. כלומר, המערכת לא שולחת תמונות גדולות שתופסות מקום רב בענן, זמן השליחה שלהן גדול ויכולת הניתוח מורכבות יותר. מערכת תוכנה הפועלת בענן, משלבת את מקטעי הנתונים המתקבלים ממכוניות שונות, על מנת לבנות ולהציג מפה כוללת.

מנכ"ל מובילאיי, זיו אבירם
מנכ"ל מובילאיי, זיו אבירםצילום: אורן כהן

החשיבות של המפות האלה מכוניות אוטונומיות היא עצומה, מכיוון שהמכוניות האלה אינן יכולות להסתמך רק על חיישנים שקולטים את הנעשה בכביש באופן מיידי, אלא זקוקות לשכבה של מפות. כך למשל, המפות של מובילאיי ידעו לשרטט נתיבי נסיעה ולאן כל נתיב ממשיך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker