מחיר הטלטלה בסין: הרגולטור הראשי על מגזר הפיננסים פורש מתפקידו

הקריסה של בורסת שנחאי ב-45% מאז יוני שעבר הוחמרה בשל צעדים דרקוניים שנקט הממשל, כמו איסור על בעלי מניות גדולים בחברות בורסאיות למכור מניות ומנגנון עצירת מסחר כשמניות נופלות

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

הרגולטור הראשי של מגזר הפיננסים בסין, שיאו גאנג, יפרוש מתפקידו לאחר חודשים של טלטלה בשוק המניות הסיני, שפגעה באמון בהנהגה הכלכלית של הממשל.

פרישתו של שיאו, מומחה למשפט בעל ניסיון של עשרות שנים במגזר הפיננסים, עשויה לסייע בשיכוך הזעם הציבורי על הקריסה בשוק המניות, אולם אינה מתמודדת עם הבעיות המרכזיות מהם הוא סובל.

מסכים אדומים בבורסה (אילוסטרציה)
מסכים אדומים בבורסה (אילוסטרציה)צילום: אי־פי

שיאו, שמונה לתפקידו במארס 2013, ספג ביקורת בעיקר בשל יישום לא מוצלח בינואר השנה של מנגנון שמאפשר לעצור את המסחר כשמחירים נופלים בשיעור מסוים. המנגנון נועד לסייע לייצב את המניות הסיניות, שעה שהרשויות נסוגו בהדרגה מצעדי חירום, מה שרק החמיר את הטלטלה.

סוכנות הידיעות שינחואה דיווחה ביום שבת כי שיאו יוחלף בליו שיהו, יו"ר בנק החקלאות של בסין ולשעבר סגן נגיד הבנק המרכזי.

מאז סוף 2014, שוקי המניות בשנחאי ושנזן זינקו עד שהגיעו לשיא ביוני שעבר לאחר הצהרות גורמים בממשל כי השווקים צפויים לעלות, אולם אז צנחו בכמה סבבים של פאניקת מכירות ששלחו גלי הדף ברחבי העולם.

גורמים בממשל החמירו את הטלטלה באמצעות צעדים דרקוניים כמו איסור על בעלי מניות גדולים בחברות בורסאיות למכור מניות, והנחיה לקרנות ממשלתיות לקנות. הטלטלה פגעה במיליוני טירוני השקעות סינים שנהרו לשוק המניות כשהוא התקרב לשיאו.

אנליסטים אומרים שהצעדים שנקט הממשל בנוגע למניות, כמו גם הקפאת אמצעים להקלה על הפיקוח על המטבע, ביטאו את המתח בין רצונה של המפלגה הקומוניסטית לבצע רפורמה מוטת שוק חופשי לבין מטרתה המרכזית לשמור על שליטה פוליטית מוחלטת.

בורסת שנחאי בשנה האחרונהצילום: צילום מסך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker