האיחוד האירופי העניק לבריטניה זכויות מיוחדות למנוע פרישתה; משאל עם צפוי כבר ביוני

בהסכם שחתמו שני הצדדים זכה ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון בכמה הישגים חשובים, והתחייב שיעשה כל שביכולתו כדי לשכנע את הציבור הבריטי לתמוך בהישארות באיחוד האירופי במסגרת משאל עם היסטורי

לוגו רויטרס
רויטרס

בריטניה והאיחוד האירופי חתמו אתמול (שישי) בלילה על הסכם חשוב, שיעניק לממלכה המאוחדת זכויות מיוחדות באיחוד האירופי לטובת הישארותה בגוש המדינות, ויאפשר לראש הממשלה דיוויד קמרון לערוך משאל עם כבר ביוני הקרוב.

קמרון שיבח את ההסכם, שלדבריו מספק לבריטניה "מעמד מיוחד" באיחוד האירופי, והתחייב לקדם קמפיין שיתמוך בהישארותה במשאל עם עתיר אי וודאות שצפוי להיערך ביוני.

בפסגה שהתארכה מעבר למתוכנן, מנהיגי האיחוד האירופי הסכימו פה אחד על חבילת תמריצים שנועדה להשאיר את בריטניה בגוש 28 המדינות, כדי להימנע מגירושים בעלי פוטנציאל הרסני.

דיוויד קמרון ואנגלה מרקל
דיוויד קמרון ואנגלה מרקלצילום: רויטרס

ההחלטה, בעלת תוקף משפטי, מספקת לבריטניה פטור ממחויבות למטרות ההקמה של האיחוד האירופי, מעניקה לה ויתורים בזכויות סוציאליות של עובדים זרים ואמצעי הגנה על המרכז הפיננסי של לונדון.

קמרון אמר כי הוא השיג את כל מטרות המגעים המרכזיות שלו וימליץ היום לממשלתו לאשר את ההסכם, במה שיהווה יריית פתיחה לקמפיין משאל עם עז באשר לעתידה של בריטניה באיחוד האירופי.

"אני סבור שאנחנו חזקים יותר, בטוחים יותר וטובים יותר בתוך האיחוד האירופי", אמר קמרון במסיבת עיתונאים. "ולכן אני אנהל קמפיין בכל ליבי ונשמתי שישכנע את העם הבריטי להישאר באיחוד אירופי שיעבור רפורמה אותה הבטחנו היום".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, מבעלות הברית החזקות ביותר של בריטניה באירופה, אמרה: "אנחנו מאמינים שעם ההסכם הזה סיפקנו לדיוויד קמרון חבילת צעדים שעימה הוא יכול לצאת לקמפיין להשאיר את בריטניה באיחוד האירופי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker