12 אגורות לליטר: מחיר הדלק בוונצואלה התייקר היום ב-6,200% - אבל עדיין הכי זול בעולם

הנשיא ניקולס מדורו הודיע בנאום לאומה גם על פיחות חד בשער המטבע המקומי על רקע החרפת המשבר הכלכלי במדינה: האינפלציה זינקה ל-180% ב-2015 והכלכלה התכווצה ב-5.7%

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

ונצואלה ייקרה היום את מחירי הבנזין בתחנות הדלק לראשונה זה שני עשורים, בשיעור חסר תקדים של 6,200%, והודיעה על פיחות חד בערך המטבע המקומי, במסגרת ניסיונותיו של הנשיא ניקולס מדורו לתת מענה לאינפלציה תלת-ספרתית ולמיתון הכלכלי העמוק ביותר זה למעלה מעשור.

עם זאת, גם לאחר ההתייקרות החדה, מחירי הבנזין במדינה עדיין הזולים ביותר בעולם. נכון ליום חמישי, מחיר ליטר בנזין זינק לשישה בוליבר (לעומת 0.097 בוליבר קודם לכן) - או פחות משלושה סנט אמריקאי (כ-12 אגורות) לליטר.

הממשלה גם ביטלה את שער החליפין של המטבע המקומי, של 13 בוליבר לדולר, שבו נמכרו עד כה דולרים, ותכניס שיפורים במערכת שוק חלופית שבה ייסחר מעתה המטבע המקומי סביב שער של 203 בוליבר לדולר. שער החליפין של הבוליבר בעסקות יבוא של מוצרים חיוניים בלבד, יעמוד מעתה על 10 בוליבר לדולר לעומת 6.3 בוליבר לדולר עד כה, אמר היום מדורו בנאום לאומה ששודר בטלוויזיה.

הפיחות יסייע לבלום את התדלדלות הקופה הציבורית בכך שיעניק לחברת הנפט הממשלתית יותר בוליברים בתמורת כל דולר של הכנסות מיצוא נפט, בעוד שהתייקרות מחירי הדלק תצמצם את הוצאות הממשלה על סובסידיות. עם זאת, הפיחות כנראה יאלץ את הממשלה לייקר את מחיריהם של מוצרי מזון בסיסיים כמו אורז ולחם.

"אינפלציה פושעת, כאוטית"

"לנוכח אינפלציה פושעת, כאוטית שנגרמה לפני זמן רב, עלינו לנצל את כוחה של המדינה לשלוט ולפקח על השווקים", אמר מדורו.

בעקבות הודעת הנשיא, הבנק המרכזי של ונצואלה פירסם במפתיע את נתוני האינפלציה והצמיחה של שנת 2015, אשר חשפו את ממדי המשבר הכלכלי במדינה. האינפלציה זינקה לרמה של 180.9% בסוף השנה, והכלכלה התכווצה ב-5.7% במהלך השנה.

נשיא ונצואלה ניקולס מדורו נואם על רקע דיוקנו של צ'אבס, בשבוע שעבר

מדורו גם הודיע היום על העלאת שכר המינימום במדינה ב-20% החל מתחילת חודש מארס.

"צעד הכרחי"

מחירי הדלק בוונצואלה נותרו ללא שינוי זה כמעט 20 שנה. התייקרות מחירי המזון והבנזין בפברואר 1989 גררה הפגנות סוערות ברחבי המדינה שבסופו של דבר סללו את הדרך לעלייתו לשלטון של הנשיא המנוח הוגו צ'אווס. מחשש למהומות דומות, נמנע צ'אווס בכל 14 שנות שלטונו מייקור מחירי הדלק.

"מחירי הבנזין בוונצואלה הם הנמוכים בעולם", אמר מדורו בטרם הודיע על ייקור המחירים. "זהו צעד הכרחי, אני נושא באחריות".

כלכלת ונצואלה שקועה במיתון העמוק ביותר זה למעלה מעשור לאחר שמחיר הנפט, האחראי ל-95% מהכנסות המדינה מייצוא, נפל ביותר מ-75% מאז השיא שאליו טיפס ביוני 2014.

הנשיא מדורו אמנם טוען כי הקשיים של ארצו הם תוצאה של "מלחמה כלכלית" שמנהלים נגדו יריבים פוליטיים, אולם חוסר שביעות הרצון הגובר בציבור עקב נסיקת המחירים ומדפי החנויות הריקים, הביא לכך שמפלגתו של הנשיא איבדה את הרוב בקונגרס בבחירות שנערכו בשנה שעברה.

תומכי האופוזיציה הליברלית חוגגים ברחובות קראקס

הצעדים היחידים שיוכלו לצמצם את הגירעון בתקציב הממשלה שמגיע כעת לכמעט 25% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) כוללים פיחות חד בשער המטבע, ייקור מחירי הבנזין והחשמל וקיצוצים בהוצאות הממשלה, נכתב דו"ח אנליסטים של ברקליס שפורסם בחודש שעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker