סוכנויות הידיעות
בלומברג

עונת הדו"חות הכספיים של הרבעון הרביעי של חברות משני צדי האוקיינוס האטלנטי מסתמנת כגרועה ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי, העריכו אנליסטים של בנק אוף אמריקה.

בארה"ב מתקרבת עונת הדו"חות לסיומה, ולאחר שכמעט 90% מהחברות הנכללות במדד המניות S&P 500 דיווחו על תוצאותיהן, נרשמה ירידה של 4% ברווח המצרפי למניה לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת - הירידה החדה ביותר מאז הרבעון השלישי של שנת 2009, לפי דו"ח שפירסמו אנליסטים של הבנק אתמול.

יתר על כן, למרות שתחזיות האנליסטים נחתכו שוב ושוב לקראת עונת הדו"חות בצל נפילת מחירי הנפט, התחזקות הדולר וחששות להאטה בסין - השיעור שבו עלו התוצאות בפועל על התחזיות היה הנמוך ביותר זה למעלה מארבע שנים.

סוחרים בוול סטריט בסוף 2008
סוחרים בוול סטריט בעת המשבר ב-2008צילום: אי־פי

המגזרים שהכי הפתיעו לטובה היו היי-טק (70% עלו על תחזיות האנליסטים) ובריאות (65%), ואילו המגזרים שאכזבו היו תשתיות (רק 15% עלו על הציפיות) ואנרגיה (30%).

חברות גדולות, בעלות שווי שוק של יותר מ-100 מיליארד דולר, רשמו את התוצאות הטובות ביותר לאחר ש-60% עלו על התחזיות, לעומת 52% אצל 50 החברות הקטנות ביותר במדד S&P 500, ו-54% בקרב חברות עם שווי שוק בינוני בגודלו.

נפילת מחירי הנפט המשיכה להכביד את רווחי חברות במגזרים החשופים למחירי הסחורות ברבעון הרביעי. רווחי מגזר האנרגיה נפלו בכמעט 80% לעומת הרבעון המקביל, רווחי חומרי גלם ירדו ב-17% ורווחי המגזר התעשייתי התכווצו ב-5%.

בה בעת, מנהלי החברות פסימיים באופן חריג לגבי ההמשך, ויותר מ-80% מהחברות סיפקו תחזית שלילית לרווחים העתידיים.

עונת דו"חות מאכזבת גם באירופה

מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, באירופה, עונת הדו"חות נמצאת רק במחצית הדרך, אולם גם כאן התוצאות הכספיות שכבר פורסמו הן הגרועות ביותר מאז המשבר הפיננסי.

חברות אירופיות בענף הבנקאות, המגזר התעשייתי ואפילו חברות בתחום הבריאות הפתיעו לרעה עם רווחים שהחמיצו את התחזיות האנליסטים בשיעור הגדול ביותר מאז שנת 2007. אנליסטים צופים כעת צמיחה אפסית ברבעון ברווחי החברות הנכללות במדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, לעומת תחזית לגידול של יותר מ-4% לפני שלושה חודשים.

בין החברות האירופיות הבולטות שאכזבו בעונת הדו"חות הנוכחית נמנה דויטשה בנק, הבנק הגדול בגרמניה, אשר דיווח על הפסד רבעוני ראשון מאז שנת 2008. הבנק השווייצי קרדיט סוויס דיווח אף הוא על ההפסד הרבעוני הגדול ביותר מאז המשבר הפיננסי, ורשם עקב כך גם הפסד שנתי.

אדם עם מטריה צועד ליד סניף של דויטשה בנק בלונדון, בריטניה, ב-2013
סניף דויטשה בנק בלונדון, ב-2013צילום: רויטרס

חברות במגזר התרופות אכזבו אף הן, וגלקסו-סמיתקליין, רוש ונוברטיס כולן החמיצו את תחזיות האנליסטים. נפילה של 84% ברווחים שעליה דיווח הקונצרן הדני מולר-מארסק היתה גרועה בהרבה מתחזיות האנליסטים.

כ-20% בלבד ממשתתפי סקר מנהלי קרנות שערך בנק אוף אמריקה צופים שיפור בצמיחת הרווחים באירופה השנה, ומרביתם טוענים כי תחזיות האנליסטים עדיין גבוהות מדי.

הציפיות העגומות אינן מסתיימות באירופה ובארה"ב, ותחזיות הרווח הכלל עולמיות הן הגרועות ביותר מאז 2012, לפי סקר בנק אוף אמריקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker