ניו יורק טיימס
אנדרו רוס סורקין

יש בכירים בוול סטריט שנותר להם רק מקום אחד לחפש בו משרה טובה יותר: וושינגטון. בכל מערכת בחירות לנשיאות, הפיננסיירים מתחרים על לבם של המועמדים כדי להיהפך למגייסי התרומות הגדולים ביותר שלהם, וחשוב מכך — ליועצים הקרובים ביותר שלהם.

מקובל לחשוב שבנקאי ההשקעות ומנהלי הכספים האלה נכנסים לפוליטיקה כדי להשפיע על המדיניות. אבל זה רק חלק מהעניין. מבחינת אליטת הבנקאים והיועצים של וול סטריט, היעד הסופי הוא תפקיד בכיר בבית הלבן — והתפקיד היוקרתי ביותר הוא שר האוצר.

בורסת ניו יורק. היסטוריה של בנקאים ויועצים שנהפכו לבכירים בבית הלבןצילום: אי־אף־פי

כבר זמן מה רוחשות שמועות לגבי קבוצה קטנה של בכירים בוול סטריט, שכוללת את המילטון אי. ג'יימס מבלקסטון, לורנס פינק מבלקרוק ורוג'ר אלטמן מאוורקור, שישמחו להתמנות לשרי אוצר אם הילרי קלינטון תנצח בבחירות. וורן באפט הציע פעם שג'יימי דיימון, מנכ"ל ג'יי.פי מורגן צ'ייס, יהיה שר האוצר.

אבל במשחק החברה הנחמד הזה יש בעיה גדולה: לא משנה מי יזכה בנשיאות בנובמבר, הסבירות לכך שמישהו שמחובר לוול סטריט יבטיח לעצמו משרה בכירה בממשל נמוכה.

בשבוע שעבר נשאלה קלינטון אם תמנה בכיר מוול סטריט לשר האוצר. היא עשתה הכל מלבד לומר במפורש את המלה לא. "אני חושבת שיש הרבה יותר מקומות שבהם אפשר וצריך לחפש שר אוצר", אמרה בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" ב–NBC. המראיין צ'אק טוד לחץ עליה ושאל אם לארה"ב "יכול להיות שר אוצר שאינו מכיר את הדרך שבה וול סטריט עובדת", והוסיף: "ואני אומר את זה משום שאני חושב שיש עכשיו חוסר אמון רב כלפי וול סטריט". היא השיבה, "כן, 
זה נכון".

קלינטון נאבקת בימים אלה בהאשמות מצד יריבה ברני סנדרס, שלפיהן יחסיה עם וול סטריט חמימים מדי. כדוגמה, סנדרס ציין את העובדה שהיא קיבלה 675 אלף דולר מגולדמן סאקס על שלוש הרצאות. "המודל העסקי של וול סטריט הוא הונאה", אמר סנדרס לא פעם במהלך מסע הבחירות. אם סנדרס ינצח בבחירות, קשה לדמיין אותו ממנה לממשל שלו מישהו שהקשר שלו לבנק מתמצה ביותר מאשר ניהול חשבון 
הבנק שלו.

דונלד טראמפצילום: אי־פי

"חומקים מעונש 
על רצח"

גם המועמדים הרפובליקאים, אם להאמין לרטוריקה שלהם במהלך הקמפיין, אינם נראים מעוניינים במיוחד למנות בכירים בוול סטריט למשרה בכירה באוצר. טד קרוז השקיע חלק נכבד מהקמפיין שלו בביקורת נגד הבנקים ובניסיון להרחיק את עצמו מהמשרה של אשתו בגולדמן סאקס. הוא אף הרחיק לכת כשאמר שאם מוסד פיננסי גדול כמו בנק אוף אמריקה ידרוש מהממשל חילוץ כדי להימנע מקריסה, הוא ייתן 
לו לקרוס.

אפילו דונלד טראמפ, אולי המועמד עם הקשרים ההדוקים ביותר לוול סטריט, אימץ טון פופוליסטי במסע הבחירות, כשתיאר את יחסי האהבה־שנאה שלו עם הפיננסיירים. "החבר'ה של קרנות הגידור לא בנו את המדינה הזאת", אמר טראמפ בסתיו, כשדיבר על תוכניתו להעלות את המיסוי עליהם. "אלה חבר'ה שמעבירים ניירות מיד ליד, ויש להם מזל. ודרך אגב, כשהשווקים קורסים, כפי שקורה עכשיו, הם מפסידים הון", הוא הוסיף. "החבר'ה של קרנות הגידור חומקים מעונש על רצח. הם מרוויחים כמות עצומה של כסף. הם חייבים לשלם מסים".

עם זאת, טראמפ גם העלה את האפשרות של מינוי חברו קארל אייקאן, מנהל קרן גידור, לתפקיד שר האוצר. תגובתו של אייקאן? "אין סיכוי". כשטראמפ הזכיר את שמו של הנרי קראוויס, מיליארדר מתחום ההשקעה הפרטית, כשר אוצר אפשרי, קראוויס אמר בכנס: "היה מפחיד כשהוא אמר 
את זה".

טד קרוזצילום: אי־פי

במשך עשורים, כמובן, היה זרם קבוע של בכירים מוול סטריט שעברו לעבוד בוושינגטון. סי. דאגלס דילון מדילון ריד אנד קמפני מונה לשר האוצר על ידי ג'ון קנדי. ב–1981, רונלד רייגן מינה את דונלד ריגן, שהיה מנכ"ל מריל לינץ', לשר האוצר. הנרי פולסון, לשעבר מנכ"ל גולדמן סאקס, היה הבכיר האחרון מוול סטריט שמונה לתפקיד שר האוצר.

ואולם בשנים האחרונות, בכירי וול סטריט נרתעו מעבודה בוושינגטון, או נדחו בגלל חברי קונגרס שהתנגדו למועמדותם. רות פורת, סמנכ"לית הכספים של אלפבית, החברה האם של גוגל, ולשעבר סמנכ"לית הכספים של מורגן סטנלי, היתה מועמדת לתפקיד סגנית שר האוצר לפני שלוש שנים, אך יצאה מהמרוץ, בין היתר כדי להימנע מעמידה על המוקד בתהליך האישור בסנאט. אנטוניו וייס, בכיר בבנק ההשקעות לזאר, הסיר את מועמדותו לאחר שהסנאטורית אליזבת וורן איימה לחסום את מינויו. במקום זאת, הוא נהפך ליועץ מיוחד לשר האוצר, משרה שלא מצריכה אישור של הסנאט.

נשיאים שביקשו לסלול את הדרך לעבודה של בכירי וול סטריט בבית הלבן עשו זאת לפעמים בעזרת תפקידים שאינם מצריכים אישור של הסנאט. ב–1993 הנשיא ביל קלינטון הקים את המועצה הכלכלית הלאומית ומינה את רוברט רובין מגולדמן סאקס ליו"ר הראשון שלה. רובין מאוחר יותר נהפך לשר האוצר. אבל התפקיד של ראש המועצה הכלכלית הלאומית נחשב למשני. כשרם עמנואל, שהיה ראש הסגל של אובמה בתחילת כהונתו הראשונה, שאל את טימותי גייתנר אם יהיה מוכן להתמנות למשרה הזאת במקום למשרת שר האוצר, הוא השיב בשלילה.

בעולם שאחרי המשבר הפיננסי, רוב הבנקאים נמנעים מוושינגטון — אם מרצונם ואם בלית ברירה. "אני לא חושב שאני מתאים לשם", אמר לי דיימון ב–2012, כששאלתי אותו אם הוא חושב שיהיה שר אוצר טוב. "ואני לא חושב שצריך למנות מנכ"ל מוול סטריט".

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב הילארי קלינטוןצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker