הנשיא סנדרס בארץ 
ההנחות הבלתי סבירות

סנדרס רחוק מלהיות סוציאליסט, במיוחד לעומת מקביליו באירופה, אבל התוכנית הכלכלית שלו מבוססת בעיקר על העלאות מסים שיפגעו בצמיחה - ולא יניבו את ההכנסות שהוא חוזה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

עד כמה רדיקלי ברני סנדרס? המועמד לנשיאות שמצהיר על עצמו כסוציאל־דמוקרט אוהב להזכיר למצביעים שתוכניות רבות שהוא מקדם — כמו ביטוח בריאות לכלל האוכלוסייה או חופשת לידה בתשלום — פשוט מעתיקות תוכניות דומות מיתר העולם העשיר. בהשוואה לאנשי השמאל בארצות אחרות — כמו ג'רמי קורבין בבריטניה — סנדרס אינו סוציאליסט.

הגישה משולחת הרסן של הכלכלה האמריקאית לקפיטליזם היא זאת שמציגה את סנדרס כשמאל הקיצוני. הדבר הסוציאליסטי האמיתי בתוכנית הכלכלית המפורטת לעילא ולעילא של סנדרס הוא לא המטרות שלה, אלא העובדה שהיא לגמרי לא ישימה.

ברני סנדרס עם תומכים
ברני סנדרס עם תומכיםצילום: רויטרס

תחת סנדרס כנשיא, יזנקו המסים בעיקר על בעלי שכר גבוה. סנדרס רוצה שהלימודים באוניברסיטאות הציבוריות יהיו ללא תשלום; להגדיל את התקציבים הממשלתיים לתשתיות; ולהרחיב את תשלומי הביטוח הלאומי (פנסיות). היוזמה השאפתנית ביותר שלו קוראת לממשל לשלם על ביטוח הבריאות — במקום חברות ביטוח פרטיות. עלות התוכנית עשויה להגיע ל–14 טריליון דולר במשך עשור, מה שידרוש הטלת מס הכנסה בשיעור נוסף של 8.4% על רוב העובדים.

המשמעות של הרחבת הביטוח הלאומי היא העלאה גדולה נוספת במסים על מי שמשתכר יותר מ–250 אלף דולר. בנוסף, מדרגות מס ההכנסה יהיו פרוגרסיביות יותר. אם מחשבים את כל המסים, שיעור המס הפדרלי שיוטל על משקי בית עם הכנסות של 10 מיליון דולר בשנה ויותר יזנק ל–67%.

מצב זה אינו חסר תקדים: בשנות ה–70 של המאה הקודמת מדרגת המס העליונה היתה בשיעור של כ–70%. מס גבוה כזה עלול לפגוע בצמיחה. הוא גם בקצה הגבוה של התחום שבו מסים מביאים למקסום של ההכנסה הממשלתית.

עם זאת, לפי תוכניתו של סנדרס, יהיו כנראה עוד יותר מסים. סנדרס מתכנן להשוות את מס רווחי הון למס על הכנסה רגילה. בעלי שכר גבוה יכולים לבחור אם למכור נכסים, וכך יוכלו להתחמק מהמס הזה. בשל כך, הוועדה לאחריות בתקציב הפדרלי, גוף מייעץ עצמאי, מזהירה כי סנדרס מפריז בתחזית ההכנסות ממס שלו ב–3 טריליון דולר על פני עשור.

סנדרס יודע ששאיבת כסף מהעשירים תקדם אותו באופן מצומצם בלבד. הוא מצפה גם לצניחה בעלויות ביטוחי הבריאות. ההוצאות על בריאות לאדם בארה"ב גבוהה פי שניים וחצי מהממוצע ב–OECD, קבוצת המדינות המתועשות והעשירות — והתחזקות כוח המיקוח של הממשלה כלקוח מול ספקי שירותי הבריאות יכולה לסייע בשליטה בבזבוז. מדיקייר, תוכנית ביטוחי הבריאות הממשלתית לבני 65 ויותר, מעניקה טיפולים במחירים נמוכים יותר לעומת חברות הביטוח הפרטיות. סנדרס צופה כי מהלך זה יחסוך 6.3 טריליון דולר במשך עשור — אבל זה נראה כמו משאלת לב.

תמחור שערך לתוכניות של סנדרס קנת תרופ מאוניברסיטת אמורי, תוך שימוש בהערכות שמרניות יותר, מצא כי יחסרו בכל שנה 1.1 טריליון דולר (או 6% מהתמ"ג) למימון התוכנית. אם תרופ צודק, יידרשו מסים גבוהים אפילו יותר כדי להגדיל את ההכנסות. ורמונט, המדינה שממנה מגיע סנדרס, ביטלה ב–2014 תוכנית דומה, שבה המדינה היא הקניין היחיד של שירותי בריאות, מכיוון שהתוכנית חייבה העלאת מס גדולה מדי.

הוזלת ביטוחי הבריאות אינה מטלה קלה. סנדרס מקווה לחסוך ככל שניתן על הוצאות מינהלה, אבל 20% מהוצאות הבריאות מגיעות לרופאים, אחיות ובעלי תפקידים דומים. מחקר שפורסם בכתב העת Health Affairs ביוני 2015 מצא כי אחות ממוצעת מרוויחה 40% יותר ורופא ממוצע מרוויח 50% יותר מעובדים בעלי השכלה וניסיון בתחומים אחרים. כדי להוריד את העלויות של מערכות הבריאות לרמות של בריטניה או של קנדה, צריך להוריד את שכרם.

בנוסף, כחצי מיליון אמריקאים עובדים בתעשיית ביטוחי הבריאות הפרטיים, שתתכווץ או תיעלם אם סנדרס ייבחר. התוכנית שלו "רדיקלית באופן ששום חוק לא היה בעבר", טוען הנרי ארון ממכון ברוקינגס.

לסנדרס יש תוכניות נועזות גם בתחום המדיניות המוניטרית והבנקים. הוא תומך בתנועה בראשות ראנד פול, מועמד רפובליקאי לשעבר, להחזרת המעורבות של פוליטיקאים בהחלטות ריבית, מכיוון שהוא חושב שהבנק הפדרלי מנהיג מדיניות מצמצמת מדי. כדי לשחרר את הרסן המוניטרי, הוא מציע לאסור על הבנק הפדרלי להעלות את הריבית כשהאבטלה גבוהה מ–4%.

התוכניות של סנדרס סובלות מהנחות מוטעות והכללות. על אף שלרוב האמריקאים לא יהיה אכפת לשלם יותר מסים במקום לשלם פרמיות לביטוחי בריאות, יהיו כאלה שיספגו הפסדים גדולים — כמו חברות שלא מעניקות ביטוחי בריאות. ועם עלויות כאלה, לתוכניות של סנדרס אין סיכוי לעבור בקונגרס, גם אם הקונגרס יהיה ידידותי יותר לממשל שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker