מפלצת החובות שמאיימת לטרוף את כל העולם - גלובל - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מפלצת החובות שמאיימת לטרוף את כל העולם

מתחת לפני השטח של הכלכלה העולמית אורבת מפלצת של טריליוני דולרים

28תגובות

מתחת לפני השטח של הכלכלה העולמית אורבת מפלצת של טריליוני דולרים, שעלולה להחליש את הכלכלות הגדולות למשך שנים רבות. ה"מפלצת" היא מאגר עכור וענקי של הלוואות, אותן אנשים וחברות ברחבי העולם מתקשים להחזיר. החובות הבעייתיים מהווים מעמסה על הפעילות הכלכלית בעולם מאז המשבר ב-2008, אך בחודשים האחרונים האיום הנשקף מהם אף התגבר.

מקור הדאגה העיקרי הוא סין. אנליסטים מעריכים שסך האשראי הבעייתי במדינה עלול להגיע עד 5 טריליון דולר - נתון מדהים השווה למחצית התפוקה הכלכלית השנתית שלה. לפי נתונים רשמיים, הבנקים בסין העניקו פחות הלוואות בדצמבר. אם מגמה זו תימשך, כלכלת סין - השנייה בגודלה בעולם, אחרי ארה"ב - עלולה להאט אף יותר, וכתוצאה מכך לגרום לנזק גם במדינות שצמיחתן הסתמכה במשך שנים על סין.

הזינוק בחובות בסין
החוב במערכת הפיננסית בטריליוני דולרים

ואולם סין אינה לבד. בשנים האחרונות נוצרו חובות רעילים גם במקומות אחרים בעולם, שבהם ממשלות ובנקים מרכזיים יזמו מדיניות תמריצים אגרסיבית. בארה"ב, אחרי המשבר ב-2008, נדרשו חודשים רבים עד שנרשמה ירידה במספרם של בעלי הבתים שהפסיקו לשלם את החזר המשכנתא החודשי והכריזו על חדלות פירעון. במקביל, חברות אנרגיה אמריקאיות רבות נטלו הלוואות בריבית נמוכה כדי לממן פיתוח של בארות נפט מפצלי שמן, ועתה מתקשות לפרוע את חובותיהן.

באירופה, טוענים אנליסטים, היקף ההלוואות הבעייתיות מגיע ליותר מטריליון דולר. בנקים אירופיים גדולים רבים נושאים בנטל הלוואות שלא נפרעו. הלוואות אלה מקשות על מקבלי ההחלטות להצליח במאמציהם להחיות את כלכלת היבשת. באיטליה, למשל, הכריזו בשבוע שעבר על תוכנית מחיקת חובות אבודים ממאזני הבנקים כדי לאפשר להם להתאושש.

החוב של סין מתנפח-140 ל-260 יחס החוב לתמ"ג

גם בברזיל קיימת מגמת עלייה בהיקף ההלוואות הבעייתיות בבנקים הגדולים, והמדינה מתמודדת עם ההשפעות של בולמוס אשראי עצום. בתקופות שבהן המצב הכלכלי טוב, חברות ואנשים פרטיים לוקחים הלוואות, לרוב בריבית נמוכה, כדי לקנות סחורות ושירותים. כשהכלכלה בהאטה, ללווים רבים קשה לשלם את חובותיהם. ככל שהשגשוג הכלכלי גדול יותר - כך נותרים יותר חובות אבודים שהבנקים ומקבלי החלטות צריכים להתמודד איתם.

בתיאוריה, הגיוני שהבנקים יכירו במהרה בהפסדים הגלומים בחובות האבודים, ויפצו עליהם באמצעות גיוס הון חדש. סביר להניח כי הבנקים שנוקו מחובות יעניקו הלוואות חדשות - וכך ייקחו חלק בהתאוששות הכלכלה.

אך במציאות, יהיה קשה להוציא לפועל תוכנית כזאת: משמעות ההכרה בהפסדים על חובות אבודים היא דחיפה של לווים עסקיים לפשיטת רגל, ומשקי בית לעיקולים. מהלך כזה עלול להוביל למכה נוספת לכלכלה, ובהמשך להשלכות חברתיות כואבות כמו חילוצים על חשבון משלמי המסים. בנוסף, הבנקים עלולים להתקשות בגיוס הון חדש בשווקים.

עם זאת, החיסרון בעיכוב מחיקת החובות האבודים הוא שהבנקים נותרים חבולים, ונזהרים ממתן הלוואות. באופן זה מדוכא כל סיכוי להתאוששות.

כך מתחלקים החובות העולם בטריליוני דולרים
משקי בית - 40
ממשלות - 58
תאגידים - 56
מגזר פיננסי - 45

לדברי כלכלנים, יפן התמהמהה יותר מדי זמן עד שאילצה את הבנקים להכיר בהפסדים העצומים, לאחר שבועת האשראי של שנות ה-80 התפוצצה. כתוצאה מכך, כלכלת יפן סבלה במשך שנים. כעת, מתחילים מומחים בתחום הבנקאות לחשוש מהחובות הבעייתיים בסין.

חששם נוגע לעובדה שההאטה של כלכלת סין הכבידה על השווקים בחודשים האחרונים, מאחר שחולשה זו עלולה לגרור איתה מטה את הצמיחה העולמית כולה. רוב החששות מתמקדים במערכת הבנקאות הסינית - בשנים האחרונות הוצפה סין בהלוואות חדשות שהנפיקו בנקים וגופים כלכליים אחרים במדינה, ורבות מהן לא יוחזרו במלואן.

Getty Images

הפסדים ממשיים של 4.4 טריליון דולר

לדברי שרלין צ'ו, אנליסטית במכון המחקר הונג קונג פור אוטונומוס, בסוף השנה יהיו למגזר הפיננסי בסין הלוואות ונכסים פיננסיים אחרים בסך 30 טריליון דולר, לעומת 9 טריליון דולר לפני שבע שנים. "מעולם לא היה גידול כזה באשראי - בזמן כה קצר", כתבה צ'ו. "להערכתנו, הגידול השפיע, באופן ישיר או עקיף, על מחירו של כל נכס בעולם כמעט, וזו הסיבה שהשוק בלחץ מהרעיון שבעיות האשראי של סין לא ייפתרו".

הנתון הכללי אודות ההלוואות הבעייתיות בסין אינו משקף את מלוא הבעיה. להערכת צ'ו, בסוף 2016, 22% מההלוואות והנכסים במערכת הכלכלית של סין יהיו "נון־פרפורמינג" - מונח של מערכת הבנקאות שפירושו לווה שמפגר בתשלומים, או שמצבו לא יאפשר לו לשלם את החובות במלואם. בחישוב פשוט, סך ההלוואות והנכסים הפיננסיים הבעייתיים יגיע ל-6.6 טריליון דולר.

"מדובר בהערכה שנעשתה לפי שיעור דומה שנראה במדינות אחרות בעבר", כותבת צ'ו. "מה ששונה כעת הוא קנה המידה, המשקף את ההיקף העצום של בועת האשראי הסינית". צ'ו מעריכה כי החובות האבודים עלולים להוביל להפסדים ממשיים של 4.4 טריליון דולר.

בשל העמימות המאפיינת את המערכת הכלכלית הסינית - נאלצו אנליסטים נוספים להעריך הערכה גסה בלבד בדבר החובות האבודים בסין. לפי פרופ' כריסטופר בולדינג, מבית הספר למינהל עסקים HSBC באוניברסיטת פקין, ניתוח תשלומי הריבית של תאגידים לבנקים בסין מעלה כי 8% מההלוואות שניתנו לחברות בסין עלולות להיות בעייתיות. עם זאת, בולדינג העריך כי מספר ההלוואות הבעייתיות במערכת הפיננסית כולה בסין עלול להיות גבוה אף יותר.

השאלה הבוערת ביותר עבור הכלכלה העולמית היא איך סין תתמודד עם ההיקף העצום של החובות האבודים. לאחר בועת האשראי הקודמת בשנות ה-90, ממשלת סין סיפקה תמיכה כלכלית לבנקים במטרה לנקות את מאזניהם מהחובות. עלויות מהלך דומה כיום עלולות להיות גבוהות להחריד, בהתחשב בגודלה של בועת האשראי האחרונה. עלייה בחובות האבודים תגרום להגבלת הלוואות לחברות מבוססות, ובכך לפגוע בצמיחה, כבר בתקופה הקרובה.

החובות של סין והכלכלות העשירות גדלים
הגידול בחוב בין 2007-2014, באחוזים
החוב של ישראל קטן ב-20%
החוב של יוון גדל ב-100%

קובעי המדיניות הסינים משותקים

"לתחושתי, קובעי המדיניות הסינים משותקים", אומר בולדינג, "הם באמת לא יודעים מה לעשות". באירופה, יש מדינות שלקח להן שנים להתמודד עם החובות האבודים לבנקים. בחלק מהמקרים, העיכוב נבע מההסתייגות לאלץ אנשים לעזוב את בתיהם.

הבנקים הגדולים באירלנד, לדוגמה, שספגו הפסדים עצומים אחרי המשבר הכלכלי, נמנעו מלהוציא מהבתים לווים שלא עמדו בתשלומים. בשנים האחרונות, קידמה הממשלה האירית תוכנית נרחבת שמטרתה להוריד את עומס החוב מבעלי בתים שנמצאים במצוקה כלכלית. אורך הרוח כלפי הלווים לא החליש את הכלכלה האירית - והיא התאוששה בקצב מהיר יותר ממדינות אירופיות אחרות.

עם זאת, הסכנות שטמונות בציפייה ארוכה מדי ניכרות באיטליה, שבינואר האחרון הציעה לבנקים סיוע במכירת הלוואות בעייתיות. מבקרי התוכנית אומרים כי היא מזכירה חילוץ של בנקים בידי המדינה, בעוד שאחרים טוענים כי הסיכוי שהבנקים ייענו להצעה קטן, כיוון שהיא נראית יקרה מדי. "הבעיה הגדולה במערכת האיטלקית היא שהם פעלו באיחור", אומרת סילביה מרלר, עמיתה בברויגל, חברת מחקר אירופית המתמקדת בנושאים כלכליים. "הם יכלו לעשות משהו חכם יותר - ומוקדם יותר".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם