השבוע בוול סטריט: לאן בורחים הלקוחות של קוקה קולה ופפסיקו?

השבוע יפרסמו קוקה קולה ופפסיקו את תוצאותיהן לרבעון הרביעי של 2015, אך שתיהן צפויות להציג כישלון בבלימת נטישת הלקוחות

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

המסחר בורסות העולם יתנהל השבוע ללא החטוטרת של השווקים בסין שייהנו מחופשת ראש השנה הסיני. ואולם בזמן שעונת הדו"חות נכנסת לישורת האחרונה שלה ואחרי הנפילות החדות שנרשמו בוול סטריט ביום שישי – המשקיעים שוב ישאו את עיניהם אל יו"ר הבנק הפדרלי של ארה"ב, ג'נט ילן.

בורסות וול סטריט נסגרו ביום שישי בירידות חדות בדרכן לנפילה שבועית ראשונה זה שלושה שבועות, לאחר שנתוני התעסוקה שפורסמו בארה"ב הצביעו על המשך חוסנו של שוק העבודה האמריקאי, וחיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי ימשיך להעלות את הריבית בארה"ב השנה. מדד S&P 500  נסגר בירידה של 1.9% בדרכו לנפילה שבועית של 3.1% - השבוע הגרוע ביותר זה חודש; מדד נאסד"ק  צנח ב-3.3% בדרכו לירידה שבועית של 5.4%; מדד דאו ג'ונס  נסוג ב-1.3% ואיבד בסיכום שבועי 1.6%.

קוקה קולה
צילום: בלומברג

גם בורסות אירופה נסגרו ביום שישי בירידות בתום יום מסחר הפכפך. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.9% בדרכה לנפילה שבועית של כ-3.5%; פרנקפורט נסגרה בירידה של 1.1% וצנחה בסיכום שבועי ביותר מ-5%; פריז נסוגה ב-0.7% בדרכה לירידה שבועית של כ-5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.9% לאחר שבמהלך יום המסחר עבר לסירוגין מעליות לירידות יותר מ-25 פעמים. בסיכום שבועי נפל המדד ב-4.8%.

במהלך השבוע יפרסמו את תוצאותיהן, בין היתר, פפסיקו וקוקה קולה, שמנסות להגביר את נוכחותן בשוק האמריקאי על רקע הדולר החזק שפוגע בתחרותיות שלהן מחות לארה"ב ומתמודדות גם עם נטישת לקוחות שפונים אל עבר מוצרים בריאים יותר. רוב האנליסטים חוזים כי שתי החברות ירשמו ירידה ברווח. אנליסטים חוזים כי גם ברבעון הראשון של 2016 יציגו חברות מוצרי ביצועים רעועים כשרווחי חברות מוצרי הצריכה במדד S&P500 ב-0.7% - שיעור מתון ביחס לכל 500 החברות במדד שצפויות להציג ירידה של 3.6% ברווח. התחזיות האלה מסבירות גם את הסיבה לכך שמספר החברות שהורידו את הדיווידנד שהן מחלקות גבוה יותר מב-2008.

ביום רביעי תפרסם טוויטר את תוצאותיה לרבעון הרביעי על רקע הטלטלה במניית החברה בשבוע שעבר. הנתון המעניין ביותר בנוגע לרשת המיקרו-בלוגינג יהיה מספר המשתמשים הפעילים, כלומר, משתמשים שנכנסו לפחות פעם אחת בחודש לרשת. ברבעון השלישי אמרה החברה כי יש לה 320 מיליון משתמשים פעילים, אך העלייה לעומת הרבעון השני, שבו היו 316 מיליון משתמשים פעילם, היתה מתונה יחסית ואנליסטים חוששים כי הרשת החברתית מתחילה לדעוך.

ביום רביעי גם תעיד ילן בפני הקונגרס האמריקאי, ובעדותה היא צפויה להספק הסברים להעלאת הריבית של הבנק הפדרלי בדצמבר, אך גם לספק ככל הנראה תחזיות בנוגע למדיניות העתידית של הבנק. דו"ח התעסוקה שפורסם ביום שישי בארה"ב הצביע אמנם על ירידה בשיעור האבטלה אל פחות מ-5%, אך התוספת במספר המשרות היתה נמוכה יחסית. השכר השעתי הממוצע קפץ בינואר – מה שמגדיל את הסבירות לעלייה בשיעור האינפלציה וכך גם להעלאת הריבית כמתוכנן – ארבע פעמים במהלך 2016 כפי שהצהיר הבנק הפדרלי בסוף 2015.

להלן כמה מהארועים הבולטים השבוע

יום ב' 8.2

ראש השנה הסיני – אין מסחר בסין ובהונג קונג עד יום שישי

דו"חות הסברו

יום ג' - 9.2

מאזן הסחר גרמניה, בריטניה

דו"חות באידו, קוקה קולה, ויאקום

יום ד - 10.2

עדות ג'נט ילן בקונגרס

מאזן התקציב הפדרלי ארה"ב

דו"חות טיים וורנר, טסלה, טוויטר

יום ה - 11.2

אין מסחר בטוקיו

פגישת שרי האוצר של גוש היורו

תביעות אבטלה שבועיות ארה"ב

דו"חות קלוג, פפסיקו, תומסון רויטרס

יום ו - 12.1

צמיחה גרמניה

אינפלציה גרמניה

צמיחה גוש היורו

מכירות קמעוניות ארה"ב

דוחות רנו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker