מרגרט תאצ'ר - האשה המשפיעה ביותר בבריטניה ב-200 השנים האחרונות

האשה שהתישה את ארגוני העובדים וכונתה אשת הברזל עקפה גם את המלכה אליזבת והמלכה ויקטוריה ונבחרה בסקר שנערך בממלכה כאשה המשפיעה ביותר

לוגו רויטרס
רויטרס

ראשת ממשלת בריטניה לשעבר, מרגרט תאצ'ר, נבחרה לאשה המשפיעה ביותר בממלכה ב-200 השנים האחרונות, כך עולה מסקר בקרב אזרחי בריטניה שפורסם בשבוע שעבר. הסקר הראה גם כי הערכת ההשפעה הפוליטית של גברים גבוהה בהרבה מזו של נשים.

תאצ'ר, שהיתה האשה הראשונה ועד כה היחידה שכיהנה בתפקיד ראשת הממשלה, הנהיגה את המפלגה השמרנית לניצחון בשלוש מערכות בחירות ושלטה בין 1979 ל-1990, תקופת הכהונה הארוכה ביותר של ראש ממשלה בבריטניה ב-150 השנים האחרונות. היא מתה ב-2013.

מרגרט תאצ'ר
מרגרט תאצ'רצילום: אי־אף־פי

המדיניות של תאצ'ר בנוגע לאיגודי עובדים, הפרטות ומלחמת פאקלנד, הותירה את הציבור הבריטי מפולג מאוד בנוגע למורשת שלה. הסקר שנערך על ידי חברת הביטוח הבריטית סקוטיש ווידוס רק ממחיש את עומק ההשפעה שלה על המדינה.

תאצ'ר, שקיבלה 28% מהקולות, עקפה את המדענית מארי קירי שקיבלה 24%. המלכה אליזבת השנייה הגיעה רק למקום השלישי עם 18%, הנסיכה דיאנה הגיעה למקום רביעי עם 17% ואחריה פעילת זכויות הנשים וממייסדות התנועה הסופרג'סטית אמלין פנקהרסט שקיבלה 16%. בעשירייה הראשונה מופיעות גם אמא תרזה, פלורנס נייטינגל (מייסדת מקצועה הסיעוד המודרני), המלכה ויקטוריה, פעילת זכויות האדם האמריקאית רוזה פרקס ומגישת הטלוויזיה אופרה ווינפרי.

התוצאות מראות שנשים במשפחת המלוכה נחשבות למשפיעות יותר לעומת ממציאות, מדעניות ופוליטיקאיות, מסרה חברת הביטוח. סקוטיש ווידוס, שהוקמה ב-1815 כדי לתמוך בנשים שהתאלמנו במלחמות נפוליאון, ניסתה בסקר לגלות מה הופך נשים להיתפס כמשפיעות.

הסקר גם מצא כי הסבירות שגברים יתפסו נשים כמשפיעות יותר מבחינה פוליטית גבוהה יותר. שליש מהגברים ורק רבע מהנשים בחרו בתאצ'ר כדמות המשפיעה ביותר. נשים בחרו באופן כללי בגורמים כמו "המחשה של עקרונות וערכים איתנים", "בעלת רצון טוב", ו"בעלת חמלה" כבעלי השפעה על התפיסה. ואולם גברים נטו יותר לבחור בסיבות כמו "בעלת כריזמה" או "בעלת כישרון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker