מכוניות יוקרה, תכשיטים ושעונים: כשרוסיה במיתון, העשירים משקיעים במותרות

לנוכח הצניחה בשער הרובל, רבים ברוסיה מעדיפים לקנות מוצרי יוקרה מאשר לרכוש דולרים

לוגו בלומברג
בלומברג
הכיכר האדומה משתקפת בחלון הראווה של לואיס ויטון במרכז GUMצילום: בלומברג

כשהמיתון ברוסיה נכנס לשנתו השניה, רוב האזרחים מקצצים בהוצאותיהם. ירוסלב גפורוב ממוסקבה לא שמע על כך. גפורוב, בן 25, אומר כי עכשיו הזמן הכי טוב לקנות את כל הצעצועים האהובים עליו – מכוניות יוקרה ושעונים יקרים.

הוא השקיע רק בשנה האחרונה קרוב למיליון דולר במכוניות חדשות, בהן רולס-רויס ב-250 אלף דולר, שתי מכוניות בנטלי, מרצדס וב.מ.וו. 70 אלף יורו נוספים הוא הוציא על שעונים, לדבריו. "המשבר לא השפיע על הרגלי הצריכה או הנופש שלי", אומר גפורוב. משרד עורכי הדין שלו, המתמחה בדיני חברות, הרוויח מהפגיעה של המשבר הכלכלי בחברות ברוסיה.

תיק של לואי ויטון
תיק של לואי ויטוןצילום: בלומברג

צרכנים עשירים כמו גפורוב עזרו לכמה ממותגי היוקרה לרשום את המכירות הטובות ביותר שלהן אי פעם ברוסיה ב-2015, גם כאשר המכירות הקמעוניות הכלליות שם ירדו ב-10%. כמחצית מהרוסים בקושי יכולים להרשות לעצמם רכישות מעבר למזון ומצרכים בסיסיים, לפי סקרים שערכו במדינה.

חלק ממותגי היוקרה הבינלאומיים מהמרים שהמגמה הזו תימשך, עם פתיחתן של חנויות חדשות במוסקבה. ב-GUM, חנות הכלבו היוקרתית בסמוך לכיכר האדומה, נפתחו בוטיקים של בולגרי וג'ימי צ'ו בסוף השנה שעברה, בעוד שהרמס הכפילה את שטחי המסחר שלה, לפי דוברת GUM.

שעון של לואי ויטון
שעון של טאג הויירצילום: בלומברג

חלק מהעשירים צמצמו את נסיעותיהם לאירופה, ומעדיפים לעשות את הקניות ברוסיה, לפי קבוצת ייעוץ האופנה של מוסקבה. פראדה אמרה כי המכירות ברוסיה עלו באופן משמעותי בשנה שעברה. עבור רולס-רויס, רוסיה היתה השוק החזק ביותר באירופה, לפי נתונים שפרסמה החברה.

העליה במכירות היוקרה בולטת במיוחד על רקע הקיטוב הגובר בין העשירים מאוד לבין העניים – לפי נתוני הממשלה, כ-4 מיליון רוסים נפלו אל מתחת לקו העוני בתשעת החודשים הראשונים של השנה שעברה.

נעליים של לואי ויטון
נעליים של לואי ויטוןצילום: בלומברג

"בשני העשורים האחרונים תחת כלכלת השוק, המדינה חוותה שלושה משברים כלכליים", אומר ולדימיר חוליזניקוב, מנכ"ל KupiVIP גרופ, קמעונאית מקוונת שמוכרת מוצרי אופנה גבוהה. "זה לימד את הרוסים שכשיש להם כסף, הדבר הבטוח ביותר לעשות הוא להוציא אותו". לדבריו, ההזמנות בחברה שלו זינקו ב-55% בשנה שעברה. גם רוסים פחות עשירים הצטרפו לבהלת הקניות כשהרובל החל לרדת בסוף 2014, אך נראה שהוציאו את רוב החסכונות שלהם לפני שהירידות התחדשו בחודשים האחרונים. "כשאנשים יכולים לקנות דולרים בשער גבוה של 80 רובל לדולר, או לקנות מוצרי יוקרה בשערי מט"ח נמוכים, הם רואים זאת במקרים רבים כמציאה", לדברי חוליזניקוב.

"אני אוהבת מותגים כמו גוצ'י, שופארד וגליאנו ולא רוצה לעבור למותגים זולים יותר", אומרת אירילנה וליולינה, בת 42, שלדבריה חיה מההכנסות מאחזקות הנדל"ן שלה. "אם יש לי פחות כסף, אני מעדיפה להפחית את מספר הפריטים שאני קונה".

מזוודה של לואי ויטון
מזוודה של לואי ויטוןצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker