כך נהפכו האובססיות 
של לארי פייג' 
למכרה הזהב של גוגל

קשה להאמין שאדם אחד יכול להתמחות בכל כך הרבה תחומים, אך המומחיות האמיתית של מייסד גוגל היא בזיהוי רעיונות חדשים ומהפכניים ■ היום יזכו המשקיעים של החברה להיחשף לכלל הפרויקטים שבקנה, כשהחברה תחשוף את נתוניהם הכספיים ביחד עם הדו"חות השנתיים

ניו יורק טיימס
קונור דוהרטי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
קונור דוהרטי

לפני שלוש שנים ישב צ'ארלס צ'ייס, מהנדס המנהל את תוכנית ההיתוך הגרעיני של לוקהיד מרטין, על ספת עור לבנה בכנס Solve for X של גוגל, כשאיש שמעולם לא פגש כרע על ברכיו כדי לדבר אתו. במשך 20 דקות הם דנו בשאלה כמה זמן, כסף ופיתוח טכנולוגי מפרידים בין האנושות לבין שימוש בהיתוך גרעיני בר קיימא, שמשמעו ייצור אנרגיה נקייה בחיקוי של אנרגיית השמש. לקראת תום השיחה, נזכר צ'ייס לשאול את האיש לשמו.

"אני לארי פייג'", ענה לו האיש. צ'ייס הבין שהוא משוחח עם המייסד והמנכ"ל המיליארדר של גוגל. "הוא לא היה יומרני בכלל, ולא ענה לי במשפט כמו 'אתה לא יודע עם מי אתה מדבר?'" סיפר צ'ייס. "פשוט דיברנו".

לארי פייג'. לא מנכ"ל טיפוסיצילום: אי־פי

פייג' הוא לא מנכ"ל טיפוסי. מנהלי תאגידים נוטים לבזבז זמן רב בנאומים בכנסי משקיעים או בהשקת מוצרים חדשים על במות באולמות ענק. כבר מ-2013 נמנע פייג', 42, מהשתתפות בשיחות ועידה עם אנליסטים שנערכות לאחר פרסום דו"חות רבעוניים. כדי למצוא אותו ב"גוגל I/O" - מפגש שנתי שבו החברה חושפת מוצרים חדשים - אין מה לחפש אותו בבמה המרכזית. עדיף לעקוב אחר שובל המעריצים שמתגודד סביבו כשהוא מגיח מאחד החדרים הסגורים.

הוא אמנם נעלם מהעין הציבורית, אך פייג' אינו מתבודד. הוא מבקר קבוע בכנסי רובוטיקה ובמפגשים אינטלקטואליים כמו TED. מדענים אומרים כי הוא נוכח גם בכנסים אקדמיים של גוגל, כמו Solve for X ו-Sci Foo Camp, שבהם הוא מנהל שיחות מזדמנות על טכנולוגיה או נותן עצות ליזמים מתחילים.

פייג' אינו הבכיר הראשון בעמק הסיליקון עם סקרנות אינטלקטואלית, אך בניגוד לרוב עמיתיו, הוא פרץ את גבולות עסקי הליבה של החברה שלו, שבמובנים רבים בנה אותה כהשתקפות של תחומי העניין שלו.

מתוקף תפקידו כמנכ"ל אלפבית, החברה האם של גוגל, על פייג' מוטל להבין כיצד להפוך את מיליארדי הדולרים שגוגל מרוויחה מפרסום לחברות ותעשיות חדשות. אלפבית אחראית על פרויקטים ניסיוניים (כמו המכונית האוטונומית), שמציתים את הדמיון אבל אינם מייצרים הרבה כסף. החברות וההשקעות של אלפבית מקיפות שלל תחומים, מביוטכנולוגיה והפקת אנרגיה, ועד מסע בחלל, בינה מלאכותית ותכנון עירוני.

המשקיעים יזכו להיחשף לשלל הפעילויות האלה היום, כשהחברה תציג בפעם הראשונה - במסגרת הדו"ח הכספי שלה לרבעון הרביעי - את העלויות וההכנסות של הפרויקטים שמחוץ לעסקי הליבה שלה.

כשהכריז פייג' בקיץ האחרון על ארגון מחדש, אמר שהוא וסרגיי ברין, המייסד הנוסף של גוגל, יעשו זאת באמצעות השקעה באנשים ובטכנולוגיות חדשים, ובמקביל יצמצמו את היקפה של גוגל (שנהפכה לגוגל בע"מ, חברה בת של אלפבית), כך שלעומדים בראשה תהיה יותר אוטונומיה.

"ככלל, המודל שלנו הוא למנות לכל תחום מנכ"לים חזקים, שסרגיי ואני נעמוד לרשותם בעת הצורך", כתב פייג' במכתב למשקיעים אז. לדבריו, הוא וברין יהיו אחראים על בחירת המנכ"לים, על המעקב אחר ההתקדמות שלהם ועל קביעת גובה שכרם.

קאליקו, מכבדת מחקר בתחוםפ הביולוגיה של גוגלצילום: בלומברג

הניהול היומיומי של גוגל נותר בידי סונדר פיצ'אי, המנכ"ל החדש של החברה הבת. התפקיד שלו לא יכלול מניעת סרטן או שיגור טילים לחלל - הוא יצטרך לדאוג לכך שמכונת הפרסום של גוגל תמשיך לעבוד, ולהמשיך לחדש בתחומים מתפתחים כמו למידה חישובית ומציאות וירטואלית. במקביל הוא יצטרך לנווט את הספינה בין סבך בעיות רגולטוריות שעשויות להימשך שנים.

בתפקידו החדש, פייג' הוא צייד כישרונות וגם בעל החזון הטכנולוגי. הוא אמר בכמה הזדמנויות כי הוא מקדיש זמן ניכר למחקר של טכנולוגיות חדשות, ומתמקד במכשולים הלוגיסטיים והכלכליים העומדים בדרכן. הנוכחות שלו באירועים טכנולוגיים מעידה על משימת ענק של ציד רעיונות, שבמובן מסוים מתנהלת כבר שנים, אך כעת הפכה לתפקידו המרכזי של פייג'.

מחפש את האתגר

תחומי העניין של פייג' היו תמיד מגוונים. כסטודנט לתואר ראשון באוניברסיטת מישיגן, הוא עבד על מכוניות סולאריות וסינתיסייזרים, ופעם אף הציע שהאוניברסיטה תקים רכבת חשמלית בקמפוס. כשהגיע לתוכנית הדוקטורט במדעי המחשב של סטנפורד ב-1995, היתה בידו רשימה של נושאי מחקר ראשוניים, כולל מכוניות אוטונומיות, ושימוש בקישורים הרבים של האינטרנט בכדי לשפר את החיפוש ברשת. המנחה שלו בתזה, טרי וינוגרד, ניתב אותו לכיוון החיפוש.

"עוד לפני שהגיע לסטנפורד הוא התעניין בדברים טכניים מגניבים שאפשר להוציא לפועל", מספר וינוגרד. "מה שהופך דבר למעניין בעיניו הוא אתגר טכנולוגי גדול. המטרה פחות חשובה - הוא אוהב את הנסיעה".

בגוגל, פייג' ידוע בכך שהוא שואל עובדים שאלות רבות על הדרך שבה הם עושים את עבודתם, ומאתגר את ההנחות שלהם לגבי הסיבות שבגללן דברים פועלים באופן שבו הם פועלים.

בראיון בפורום הגלובלי של פורצ'ן בשנה שעברה, פייג' סיפר כי הוא נהנה לדבר עם האנשים שמפעילים את מרכזי הנתונים של החברה. "אני שואל אותם, 'איך השנאי עובד?' ו'כמה אנחנו משלמים על זה'", הוא סיפר.

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגלצילום: בלומברג

"אני חושב תחת שני כובעים - כיזם וכאיש עסקים - ושואל את עצמי: 'מהן ההזדמנויות שיש כאן'" אומר פייג'. שאלה נוספת שחביבה עליו היא "למה זה לא יכול להיות גדול יותר?"

פייג' סירב לבקשות חוזרות להגיב לכתבה, ורבים מהאנשים שדיברו עליו ביקשו לא להזדהות בשמם, מאחר שאינם אמורים לדבר על נושאים פנימיים של החברה.

עובדים לשעבר בגוגל שעבדו עמו ישירות, אומרים כי הדבר שמאפיין את פייג' הוא לקחת טכנולוגיות או רעיונות חדשים ולהכלילם על כמה שיותר תחומים. למשל, מדוע ש-Google Now, מנוע החיפוש החיזויי של גוגל, לא ישמש לחיזוי כל פרט בחיים? מדוע ליצור אתר לקניית ביטוח אם אפשר ליצור אתר שבו ניתן לקנות כל מוצר שבעולם?

אך הצלחה תאגידית פירושה כי החברה מתפרשת על טווח רחב יותר ויותר. באחרונה סבלה גוגל מעזיבה של כמה מהנדסים ומנהלים לטובת מתחרות צעירות יותר, כמו פייסבוק או אובר. לפחות בחלק מהמקרים אמר פייג' כי הוא חושש שגוגל הפכה למקום קשה ליזמים.

פייג' מנסה לפתות עובדים להישאר באמצעות הבטחת זמן וכסף לאלה שרוצים לעבוד על פרויקטים משלהם, ומקווה כי השינוי הארגוני יקל על עובדים להקים תחומי פעילות חדשים.

הארגון מחדש יפטור את פייג' גם מהמטרד שבניהול תאגיד ענק. עובדים לשעבר בגוגל אמרו כי פייג' לא נהנה להיות במרכזן של מלחמות טריטוריה בין השירותים השונים של גוגל - סמכויות פתרון הסכסוכים האלה יהיו כעת בידי פיצ'אי, ואילו פייג' יתפנה "כדי להתמקד בתמונה הגדולה", לפי ההודעה על קידומו של פיצ'אי.

כשהוא מדבר בציבור, נוטה פייג' להתמקד בתחזיות אופטימיות לעתיד ובתשוקתה של גוגל לסייע לאנושות. על נושאים אקטואליים, כמו כיצד משנות אפליקציות את האינטרנט או איך חוסמי פרסומות משפיעים על עסקיה של גוגל, הוא נוטה פחות לדבר ולומר דברים כמו "אנשים מדברים על זה כבר הרבה זמן".

באחרונה דיבר יותר על השקפתו, לפיה חברות עם כוונת רווח יכולות לחולל שינוי חברתי חיובי. בראיון ב-2014 עם צ'רלי רוז אמר פייג' כי במקום ארגון פילנתרופי שלא למטרות רווח, הוא מעדיף להוריש את כספו ליזם כמו מנכ"ל טסלה, אילון מאסק.

המתחרות של גוגל ופעילי הגנה על פרטיות יחלקו כמובן על כוונותיה הטובות של גוגל. ילפ האשימה את גוגל, למשל, בהתנהגות של מונופול דורסני.

צורת חשיבה עמוקה שמחפה על חוסר הידע

מבחינה כלכלית, פייג' עזב את תפקידו בזמן טוב - הכנסות החברה ממשיכות לצמוח בקצב של כ-20% בשנה, נתון מדהים עבור כל עסק, אך בייחוד עבור עסק כה גדול, שצפוי לייצר הכנסות בסך 60 מיליארד דולר השנה.

למעשה, נראה כי אחת הבעיות של גוגל היא שהיא מצליחה יותר מדי - ולכן מצאה עצמה תחת שלל חקירות הגבלים עסקיים באירופה, חקירות שהטיפול בהן יעבור לידי פיצ'אי.

לדברי אנשים שעבדו עם פייג', הוא משתדל להותיר זמן פנוי בלוח הזמנים שלו לקריאת מחקרים ובחינת טכנולוגיות חדשות שמעניינות אותו, ונמנע מקביעת פגישות ארוכות בזו אחר זו. בנוסף, הוא מנסה להימנע מאירועים המוניים, בין היתר בשל פגיעה במיתרי הקול שלו, שמקשה עליו לדבר בקול רם.

בביתו בפאלו אלטו, מנסה פייג' לנהל אורח חיים רגיל, והוא נוהג להסיע את ילדיו לבית הספר ולקחת אותם לירידים מקומיים, לדברי מכרים. גם באירועים של גוגל, כמו הכנס הסודי Take the Camp שמקיימת גוגל באתר נופש בסיציליה, ושאירח בעבר אורחים כגון מאסק ומנכ"ל גולדמן סאקס, לויד בלנקפיין, פייג' בילה זמן רב עם ילדיו.

פייג' ציין בעבר כמה השפיע עליו אביו, קרל פייג', מרצה למדעי המחשב באוניברסיטת מישיגן סטייט, בבחירת הקריירה שלו. "אבי התעניין מאוד בטכנולוגיה", סיפר פייג' בכנס של גוגל ב–2013. "הוא הסיע אותי ואת משפחתי בכל המדינה כדי לנסוע לכנס רובוטיקה, ונלחם על היכולת להכניס אותי לשם, אפילו שהייתי צעיר מדי".

גם כנס Sci Foo Camp, שממומן על ידי גוגל, או'ריילי מדיה ודיג'יטל סיינס, זוכה לנוכחותו של פייג', כאשר אחד היתרונות הגדולים של כנס זה הוא שהוא סגור בפני התקשורת. כנס זה אינו מובנה, והנושאים הנדונים בו נקבעים על ידי המשתתפים, שכותבים על פתק נושא שמעניין אותם ומדביקים אותו לקיר. פתקים אלה הם הבסיס לסיעורי מוחות שמתקיימים מאוחר יותר, על נושאים כמו בינה מלאכותית או אתיקה מדעית.

קשה לדמיין כיצד אדם אחד, גם אם שאפתן, יכול לקוות לבצע מהפכות בתחומים כה רבים. פייג', גם אם חכם במיוחד, אינו יכול להיות מומחה בכל תחום בו רוצה אלפבית לעסוק.

השיטה שלו אינה טכנית במיוחד, והוא נוטה להתמקד בהעברת כל טכנולוגיה או בעיה לקנה מידה גדול ממדים.

לזלי דוואן, מהנדסת גרעין ובעלת חברה המנסה לייצר חשמל זול מפסולת גרעינית, דיברה אף היא עם פייג' בכנס Solve for X. "אין לו רקע גרעיני, אך הוא ידע אילו שאלות לשאול", אמרה דוואן, מנכ"לית טרנסאטומיק פאואר. "הוא שאל אותי 'חשבת לגשת לייצור בשיטה זו?' חשבת על הכשרת העובדים בצורה זו?' לא היו אלה שאלות של פיזיקה גרעינית, אלא צורות חשיבה עמוקות על מבנה הפעילות". לדבריה, היא אף קיבלה מפייג' רעיון להזדמנות חדשה בשוק - שעליה לא חשבה בעצמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker