האוניברסיטאות בארה"ב גייסו תרומות שיא בשנה שעברה: 40.3 מיליארד דולר

סטנפורד גייסה את הסכום הגדול ביותר, שכלל גם שני מענקים בסך למעלה מ-100 מיליון דולר; בסך הכל ניתנו 8 מענקים בשווי יותר מ-100 מיליון דולר לאוניברסיטאות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

סטנפורד התעלתה על הרווארד בתרומות השנתיות ל-2015, בה אוניברסיטאות בארה"ב גייסו 40.3 מיליארד דולר. אוניברסיטאות קיבלו לפחות 8 מתנות בשווי 100 מיליון דולר ומעלה, שכללו אמנות וספרים נדירים.

בשנה שהסתיימה ב-30 ביוני, סטנפורד הובילה את גיוסי התרומות עם שיא של 1.63 מיליארד דולר, סכום שכמותו לא גייסה אף אוניברסיטה בודדת עד כה, לפי סקר של 273 מוסדות שפירסמה היום המועצה לסיוע לחינוך, העוקבת אחר תרומות לאוניברסיטאות. הרווארד ניצבה במקום השני, עם תרומות בסך 1.1 מיליארד דולר.

המענקים מעידים כי המכללות העשירות בארה"ב ממשיכות למשוך שיעור חסר פרופורציה של תרומות להשכלה הגבוהה. 20 בתי הספר שגייסו את התרומות הגדולות ביותר זכו ל-28.7% מכלל התרומות. 8 המענקים בשווי 100 מיליון דולר ומעלה ניתנו ל-4 בתי ספר בלבד. 2 מהם היו לסטנפורד, ו-2 לאוניברסיטת נורתווסטרן. סך התרומות לאוניברסיטאות טיפס ב-7.6%, יותר מעלייה של 4.6% במדד S&P 500 באותה התקופה.

"התורמים רוצים להיות בטוחים שהמוסד אליו הם מעבירים נכסים אלו יכול לשמור עליהם באפקטיביות", אמרה אן קפלן, מנהלת הסקר, בהודעת אי-מייל. "פירוש הדבר הוא שמוסד המקבל מתנות לקרן ההשקעות שלו צריך להיות בעל היסטוריה של תשואות טובות על נכסיו".

שתי זרועות של משפחה מאזור מפרץ סן פרנסיסקו, משפחת אנדרסון, תרמו אוסף אמנות בשווי יותר מ-600 מיליון דולר לסטנפורד. 121 יצירות האמנות כללו ציורים של מרק רותקו, פרנק סטלה ו-וילם דה קונינג. הן מותגות בגלריה שנפתחה ב-2014 בקמפוס סטנפורד. סטנפורד קיבלה גם שתי תרומות בסך 100 מיליון דולר ו-106 מיליון דולר התומכות בפעילויות המרכז הרפואי של האוניברסיטה, כולל שני בתי חולים ובית הספר לרפואה.

"יותר ויותר, אנשים מצפים מאוניברסיטאות המחקר במדינה לפתור כמה מהבעיות החמורות שעומדות בפני האנושות", אמר מרטין של, העומד בראש מאמצי גיוס הכספים של סטנפורד, בראיון טלפוני. "האוניברסיטאות נתפסות כסוכנות שינוי חיובי, ואנשים רוצים לקחת חלק בזה."

סטנפורד, עם קרן השקעות בשווי 22.2 מיליארד דולר נכון לאוגוסט 2015, ניצבה בראש הרשימה כמעט כל שנה בעשור האחרון, מלבד השנה שהסתיימה ביוני 2014, לפי הסקר. ב-2014 הובילה את הרשימה הרווארד, עם שווי של 1.16 מיליארד דולר, סכום שהיה אז שיא שנתי.

המענקים של נורתווסטרן בשנת הכספים 2015 כללו 100 מיליון דולר מרוברטה באפט אליוט, אחותו של המיליארדר וורן באפט, עבור מכון ללימודים בינלאומיים, ו-100 מיליון דולר מזוג אחר לשם מכון לביוטכנולוגיה רפואית. נורתווסטרן, במדינת אילינוי, דורגה במקום ה-9 בסקר, לאחר שגייס 537 מיליון דולר. האוניברסיטה אף קיבלה התחייבות לתרומה בסך 100 מיליון דולר ממשפחת פריצקר לטובת בית הספר למשפטים, סכום שחלקו ייכלל בסקר של השנה הבאה.

המענקים האחרים בשווי של יותר מ-100 מיליון דולר הופנו לאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו, שדורגה רביעית עם גיוס 608.6 מיליון דולר, ולאוניברסיטת פרינסטון, שדורגה במקום השמיני עם גיוס 549.8 מיליון דולר, לאחר התרומה הגדולה שקיבלה אי פעם – אוסף של 2,500 ספרים וכתבי יד נדירים המוערך בשווי 300 מיליון דולר.

הסקר מבקש מבתי הספר לדווח על 3 התורמים הגדולים שלהם ב-4 קטגוריות: מצד אנשים חיים, ירושה, חברות וקרנות. בתי הספר המובילים בדירוג כללו גם את אוניברסיטת דרום קליפורניה, קורנל, ג'ונס הופקינס, קולומביה ואוניברסיטת פנסילבניה.

התרומות מצד בוגרים טיפסו ב-10.2% והסתכמו ב-10.9 מיליארד דולר, והתרומות מצד מי שאינם בוגרי המוסדות טיפסו ב-23.1% והסתכמו ב-8 מיליארד דולר, לפי הסקר. התרומות מצד קרנות, כולל קרנות משפחתיות, טיפסו ב-3.6%, אך תרומות החברות נותרו ללא שינוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker