חברות חיפוש וקידוח הנפט העצמאיות בארה"ב הפסידו כ-14 מיליארד דולר ב-2015

הצניחה במחיר הנפט דוחקת את חברות הנפט בארה"ב להקפאה או ביטול של פרוייקטים, צמצום השקעות ופיטורי עובדים ■ מי שאין להן פעילות כמו זיקוק או תחנות דלק כורעות תחת הנטל

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ב-8 הימים הקרובים, חברות חיפוש נפט עצמאיות בארה"ב צפויות לדווח על הפסדים בסך כמעט 14 מיליארד דולר ב-2015, כתוצאה מנפילת המחירים החדה ביותר בשוק הנפט בדורנו.

הס קורפ תפתח את עונת הדו"חות עבור חברות חיפוש הנפט ביום רביעי, ולהערכת אנליסטים צפויה לדווח על הפסד שנתי בסך 1.6 מיליארד דולר. תהיה זו התוצאה הגרועה ביותר של החברה זה 28 שנים לפחות. אחריה ידווחו מרפי אויל ואנדארקו פטרוליאום, שסובלות אף הן מירידה של יותר מ-70% מאז יוני 2015.

"זה לא יהיה נעים במיוחד", אמר קרל לארי, ראש תחום הנפט והגז בחברת ההשקעות פרוסט אנד סאליבן מיוסטון.

משקיעים הענישו את חברות חיפוש הנפט והגז: שווי השוק של החברות בקבוצת החברות העצמאיות לחיפוש והפקת הנפט והגז באמריקה הצפונית צנח ב-300 מיליארד דולר בשנה האחרונה. פשיטות הרגל ורכישות האג"ח במצוקה בתחום גואות. אלפי עובדים פוטרו, פרויקטים נסגרו, דיווידנדים קוצצו והלוואות אורגנו מחדש, בניסיון לחסוך כסף ולמנוע חדלות פירעון.

עבור מרבית החברות העצמאיות בתחום – אלה להן אין בתי זיקוק ותחנות דלק קמעוניות – תזרימי המזומנים נכחדו בעקבות הצניחה במחירי הנפט, להערכת אנליסטים בזרוע ההשקעות של ולס פארגו.

הס, שבחצי העשור האחרון צמצמה פעילותה וסגרה בתי זיקוק, תחנות דלק ובארות נפט כדי להתמקד בחיפושי הנפט, כבר צפויה להתקשות למכור נכסים נוספים, וזקוקה לגייס מזומנים, להערכת סוכנות דירוג האשראי פיץ' רייטינגס בדו"ח החודש. הס צמצמה את תקציב הקידוח שלה ל-2016 ב-40% ל-2.4 מיליארד דולר ביום שלישי. אנליסטים חוזים כי החברה תדווח על הפסד נקי בסך 1.46 דולר למניה, בהתבסס על סקר אנליסטים של בלומברג. זה צפוי להיות ההפסד הגדול ביותר מקרב 61 החברות בקבוצת מחפשות הנפט של בלומברג.

מרפי אויל צפויה אף היא לדווח היום על הפסד שנתי, בסך 1.8 מיליארד דולר, התוצאה הגרועה ביותר שלה מאז 1987 לפחות. אנדארקו אמורה לפרסם תוצאותיה ב-1 בפברואר, ולפי הערכות תדווח על הפסד נקי בסך 6 מיליארד דולר ב-2015, גם כן התוצאה הגרועה ביותר שלה מאז 1987.  אנדארקו, שיותר מ-60% מתפוקתה היא של גז טבעי, ולא נפט, הוכתה על ידי הצניחה הן של הנפט והן של הגז הטבעי.

אוקסידנטל פטרוליאום וקונוקו פיליפס צפויות לדווח על הפסדים בסך 2.74 ו-1.58 מיליארד דולר בהתאמה, ב-4 בפברואר. עבור אוקסידנטל, תהיה זו הירידה השנתית החדה ביותר לפחות מאז 1987. קונוקו פיליפס לא דיווחה על הפסד שנתי שכזה מאז המשבר ב-2008.

ההפסד המשולב של 5 חברות אלה הוא 13.8 מיליארד דולר.

"יהיה מעניין לראות מה החברות עושות עם תקציבן ב-2016", אמר מייקל סקיאלה, אנליסט בחברת שטיפל ניקולאוס. "מרביתן אמרו כי הן מתכננות לא לחרוג מתזרים המזומנים שלהן, אך כאשר הנפט כעת בסביבות 30 דולר לחבית, זה עשוי לאלץ אותן לבצע קיצוצים דרקוניים".

מיכלית של נפט נכנסת לתחנת תדלוק במסוף הנפט של הס קורפ בניו ג'רזי
מסוף הס קורפ בניו ג'רזי. החברה צפויה לרשום את ההפסד הגדול ביותר שלה לפחות מאז 1987צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker