סין מפחדת מסורוס? הזהירה את המיליארדר שהפיל את הליש"ט מהימור נגד היואן

סורוס, שביצע ב-1992 הימור ענק נגד המטבע הבריטי, אמר בשבוע שעבר כי הוא מהמר נגד מטבעות אסיאתיים, בין היתר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

התקשורת הממשלתית של סין הזהירה את המשקיע המיליארדר ג'ורג' סורוס מפני הימור נגד היואן והדולר ההונג קונגי, על רקע חששות לגבי חוסנה של כלכלת סין. הצמיחה הכלכלית של סין ברבעון הרביעי הואטה לקצב האיטי ביותר מאז המשבר הפיננסי, מה שהגדיל את הלחץ על הממשל, המתקשה להשיב את אמון המשקיעים לשוק הסיני בעקבות מה שנתפס כטעויות במדיניות.

"קריאת התיגר של סורוס נגד היואן והדולר ההונג קונגי אינה צפויה להצליח, אין בכך כל ספק", נכתב במאמר דעה בשער המהדורה האנגלית של העיתון "פיפל'ס דיילי" הממשלתי. עוד נאמר במאמר, שנכתב על ידי חוקר במשרד הסחר הסיני, כי הנתונים הכלכליים היסודיים של סין עודם חזקים, למרות הצמיחה האיטית יותר, התנודתיות בשוק המניות והיחלשות היואן מול הדולר.

סורוס אמר לערוץ בלומברג טי.וי בשבוע שעבר כי הוא צופה נחיתה קשה לכלכלה הסינית, מה שיעודד מגמת דפלציה בעולם. סורוס אמר כי הוא מהמר נגד מדד המניות האמריקאי S&P 500, נגד יצרניות יצואניות סחורות ומטבעות אסיאתיים. הוא מהמר על עלייתן של אג"ח ממשלתיות של ארה"ב. סורוס לא ציין בראיון את היואן או את הדולר ההונג קונגי באופן ספיציפי.

סורוס ידוע כמי שב-1992 "הפיל את הליש"ט". סורוס טען אז במשך זמן מה כי בריטניה אינה יכולה להמשיך לאורך זמן להצמיד את הליש"ט לסל מטבעות אירופי שהיה הגלגול המקדים של היורו, ונועד לצמצם את תנודתיות המטבעות. אך השתייכות ליוזמה זו דרשה מהבנק המרכזי של בריטניה לרכוש עוד ועוד ליש"ט, כדי לשמור על ערכו.

ב-16 בספטמבר 1992, מכרו סורוס ומנהל ההשקעות שלו דאז, סטנלי דרוקנמילר, בחסר (שורט) ליש"ט בשווי 10 מיליארד דולר. הבנק המרכזי של בריטניה העלה את הריבית פעמיים במהלך אותו היום, והמשיך לרכוש עוד ועוד ליש"ט, אך לא הצליח לעצור את שטף המכירות. בסוף היום נאלצה ממשלתו של ג'ון מייג'ור להודיע על פרישת בריטניה מסל המטבעות האירופי. כעבור שנים התברר כי עלות המהלך הזה לאוצר הבריטי עלתה על 3 מיליארד ליש"ט.

גם סוכנות הידיעות הסינית שינחואה הזהירה מפני ספקולציות על המניות והמטבע הסיניים, בטענה כי משקיעים חכמים ומרחיקי רואי צריכים לקפוץ על ההזדמנויות העולות מהארגון מחדש בכלכלה הסינית. "יש מי שמאמינים כי שוקי ההון בסין עוברים עכשיו משבר משמעותי, שאותו הם מנסים לנצל בפעולות ספקולטיביות ואף שורטים אכזריים", נאמר במאמר דעה בשינחואה ביום שבת

עוד נאמר במאמר כי סין משפרת את המערכת הרגולטורית והמשפטית שלה בתחום שוק ההון. "כתוצאה, ספקולציה פרועה ושורטים אכזריים ייאלצו לספוג עלויות מסחר גבוהות יותר ואולי אף השלכות משפטיות".

הבנק המרכזי של סין התחייב לשמור על יציבות היואן מול סל מטבעות. הבנק המרכזי של הונג קונג אמר כי אין לו כוונות לשנות את קיבוע הדולר שלו לזה של ארה"ב, למרות התנודתיות בשווקים באחרונה.

ג'ורג סורוס
ג'ורג סורוסצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker