מדד החדשנות של בלומברג: ישראל בראש הדירוג העולמי במחקר ופיתוח ובמספר החוקרים

ישראל דורגה במקום השביעי במשקל מגזר ההיי-טק בבורסה, אך רק במקום ה-11 בדירוג הכללי בשל חולשה בתחומי הייצור, פריון העבודה, החינוך והפטנטים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ישראל דורגה במקום הראשון במדד החדשנות של בלומברג לשנת 2016 בקטגוריית ההשקעות במחקר ופיתוח כאחוז מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) ובקטגוריית ריכוז החוקרים, שמודדת את מספר החוקרים, כולל דוקטורנטים, שעוסקים במחקר ופיתוח ביחס לגודל האוכלוסייה.

ישראל בלטה לטובה גם בקטגוריית משקל חברות ההיי טק הבורסאיות, בה דורגה במקום השביעי. קטגוריה זו מודדת את האחוז שמהוות חברות היי-טק בורסאיות מכלל החברות הבורסאיות וכן את משקלן ביחס לחברות ההיי-טק הבורסאיות בעולם כולו.

בדירוג הכולל של מדד החדשנות של בלומברג דורגה ישראל במקום ה-11, תוך שהיא מקדימה מדינות כמו אירלנד (מקום 15), בריטניה (17) וקנדה (19). בראש הרשימה דורגה דרום קוריאה, ואחריה גרמניה, שוודיה, יפן שווייץ. סינגפור, פינלנד, ארה"ב, דנמרק וצרפת השלימו את העשיריה הפותחת. רוסיה דורגה במקום ה-12, וסין במקום ה-21 בדירוג שכלל 84 מדינות עבורן היו נתונים עדכניים במרבית הקטגוריות.

מדד החדשנות (innovation) של ספקית המידע הפיננסי בלומברג, המבוסס על שבע קטגוריות בעלות משקל זהה, בדק תחילה למעלה מ-200 מדינות בעולם. בהמשך הוצאו מהרשימה מדינות שלגביהן לא היו נתונים לגבי לפחות שש תוך שבע הקטגוריות, ומספר המדינות ברשימה צומצם עקב כך ל-84. לאחר שקלול הנתונים, פירסמה בלומברג את רשימת 50 הכלכלות החדשניות ביותר.

משרד היי-טק ישראלי
עובדי היי-טק בישראל (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: עמית גירון

ישראל זכתה כאמור לדירוג גבוה בשלוש קטגוריות, אולם אכזבה יחסית בארבע הקטגוריות הנותרות: יכולות ייצור (מקום 35), פריון עבודה (35), רמת מערכת החינוך וההשכלה (29) ומספר הפטנטים (20).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker